Ordu'da Patlama Oldu! Valilik Açıklamada Bulundu...

Öğlen saatlerinde Ordu'da meydana gelen patlama sonrasında Ordu Valiliği tarafından açıklama yayımlandı.

VALİLİK RESMİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

Ordu Valiliği resmi internet sitesinde yayımlanan bilgilendirme metninde, "İlimiz Ünye İlçesi Yazkonağı Mahallesinde, 31.01.2020 Cuma günü (bugün) saat 15:00 sularında, BOTAŞ’a ait doğalgaz iletim hattında patlama meydana gelmiş, sonrasında boru hattında yangın çıkmıştır. " denildi.

GÖREVLENDİRME YAPILDI

Ayrıca duyuruda, "Doğalgaz hattında meydana gelen patlama üzerine Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’un talimatlarıyla İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplanmış, gerekli tedbir ve önlemlerin alınması konusunda ilgili tüm kurumları emir ve talimatlandırmıştır. Görevli tüm kurumlar talimat doğrultusunda araç ve personel görevlendirmesi yapmıştır. " ifadeleri yer aldı.

Ordu Valiliği tarafından yayımlanan duyurunun devamı şöyle:

Patlama ve yangın olayının ilk gelen bilgilere göre bölgede meydana gelen heyelandan kaynaklı olabileceği değerlendirilmektedir. BOTAŞ’tan alınan bilgiye göre, bölgeye gelen gaz otomatik olarak sistemden kesilmiştir. Borudaki mevcut gaz kontrollü şekilde yanmaya devam etmektedir. İtfaiye tarafından çevrede soğutma işlemleri tamamlanmıştır. Meydana gelen patlama sonrasında bölgeye, itfaiye, emniyet, jandarma ve 112 ekipleri sevk edilmiştir. Çevre güvenliği alınmıştır.

Yapılan kontrollerde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı tespit edilmiştir. Ancak, patlamaya yakın bölgede bulunan boş bir binanın camları kırılmıştır. Yaşanan hadise sonrasında BOTAŞ yetkilileri bölgeye gelmiş olup, doğalgaz iletim hattının arızasının giderilmesinin 24 saat sürebileceğini bildirmişlerdir. Arızanın giderilmesi için Ankara ve Samsun’dan teknik ekipler yola çıkmıştır. Bu süre zarfında Fatsa İlçesine doğalgaz verilemeyecektir.
 
Arıza giderildikten sonra Fatsa İlçesindeki kullanıcılara AKSA Doğalgaz tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra doğalgaz arzı sağlanacaktır. Konu hakkında ilgili firma tarafından abonelerine ilk bilgilendirme yapılmıştır. Ancak, aciliyetinden dolayı Fatsa İlçesinde bulunan devlet hastanesi ve özel bir hastanenin doğalgaz ihtiyacı taşıma sistem ile giderilecektir. Bu süreçte ısınma amaçlı kullanılacak elektrikli ısıtıcıların Fatsa şehir şebekesine yapacağı yüklenmeye karşı YEDAŞ tarafından mobil trafolar hazır bulundurulmaktadır. Ancak, elektrikli ısıtıcılara fazla yüklenilmesi sonucu bina tesisatları ve hatlarda arızalar meydana gelmesi muhtemel olduğundan elektrikli ısıtıcıların tedbirli ve kontrollü kullanılması önem arz etmektedir. 
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4240559/orduda-patlama-oldu-valilik-aciklamada-bulundu