CHP Genel Başkanı "Meral Akşener ile Görüşeceğiz"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesine flaş açıklamalarda bulundu.

Meral Akşener ile kısa süre içerisinde ülke gündemine ilişkin görüşmeler yapacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, gündemdeki konular ve Sözcü Gazetesi'nin sahibine yönelik yapılan FETÖ operasyonuna da değindi.

4 BÜYÜK KOPUŞ OLACAK

Kılıçdaroğlu, "Bunların birincisi Meclis ile devleti yönetenler arasındaki kopuş. Yasama organı yürütme organını denetleyemeyecek ve bildiğini okuyacak. Dolayısıyla parlamentoda verilecek mücadele iktidarı çok fazla etkilemeyecek. Bu bizim Cumhuriyet tarihinin en büyük kopuşlarından biridir. İkincisi artık cumhurbaşkanı, 80 milyonun cumhurbaşkanı değil sadece partisine oy verenlerin cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanlığı makamı ile ona oy vermeyenler arasında büyük bir kopuş yaşanacak. Üçüncüsü adaleti dağıtanlar ile arayanlar arasındaki kopuş. Adalet ancak bir kişinin beklediği ölçüde kararlar verecek. Dördüncüsü ise demokrasi ve hukuk kalmadığı için Türkiye'nin uygar dünyadan kopuşu. Bu kopuşun bir kısmı da gerçekleşti.

Bizim daha önce yaptığımızı ve demokratik parlamenter sistemi güçlendiren bir taslak anayasa çalışmamız var. Siyasi parti liderleri ile görüşürken bunu dile getiriyoruz. Demokrasi paydasını, en az yüzde 50'lilik hayır blokunu biraz daha genişletebilirsek iyi bir sonuç elde edebiliriz.

SÖZCÜ'ye yönelik soruşturmanın 'algı operasyonu' olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, " Türkiye'nin gidişatı, Osmanlı'nın son dönemine benziyor. Maalesef zor bir sürecin içindeyiz…" dedi.

KAYNAK: sozcu.com.tr

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4239684/chp-genel-baskani-meral-aksener-ile-gorusecegiz