Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'ndan 'Sezaryan' Açıklaması

Bakan kaya katıldığı toplu açılış töreninde Aile Bakanlığı'nın 2023 yılına kadar olan planlarını kapsayan Eylem ve Strateji projesini anımsatarak, 15 yıldır kadınlara yönelik ciddi hizmetler yapıldığını söyledi. Bakan Kaya, "Ama kadınlarımız için yaptığımız projelerin yeri apayrı. Yaptığımız çalışmalarla tarihi dönüşümlere imza attık. Bu ülkede kız çocukları arasında ayrım vardı. Biz bu ayrımı ortadan kaldırdık." dedi. Erken yaşta evlilikler konusuna da değinen Bakan kaya bunun sıfırlama noktasına çekilmesi için çalışmaların süreceğini bildirdi.

 Sezaryan ile doğum

Sağlıkta kadınlarımızın hayatına yıllar katacak, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını geliştirecek politikaları ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla beraber artırmaya devam edeceğiz. Özellikle bugün kadın sağlığını, ülkemizin dinamik nüfus yapısını tehlike altına sokan yüksek sezaryan oranlarını düşürmekte kararlıyız. Eylem planında bu başlık da yer alıyor. Bugün Türkiye'de yüzde 52 oranında sezaryan doğum yapıyor kadınlarımız. Bu oranları da dünya ortalamalarının altına çekmeyi hedefliyoruz.

İSTİHDAMDAKİ KADIN SAYISI

Hükümetlerimiz döneminde kadınların iş hayatından kopmadan hem ailelerine zaman ayırmaları hem evlat sahibi olabilmeleri için birçok politika geliştirdik. Süt izni, doğum izinleri, esnek çalışma modelleri ile birlikte bir kadının annelikle, kariyeri arasında sıkışıp kalmasının önüne geçtik. Yaptığımız çalışmalarla iş gücüne katılım oranını yüzde 33,8'e çıkarmayı başardık. Hedefimiz 2023 yılında yüzde 41'i yakalamak. Kadınlarımızın güçlü olduğu bir Türkiye'de ancak ailelerin güçlü olabileceğine inanıyoruz. O yüzden bakanlık olarak sloganımız; 'güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum, güçlü Türkiye' Kadınların gücüne inanıyoruz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hemen her konuşmasında her konuşmasında siyasi hayatında en büyük destekçisi olarak kadınlara olan vefa borcunu, şükranlarını ileterek konuşmalarını tamamlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşları olarak biz kadınlar 2023 Türkiyesine doğru emin adımlarla gideceğiz.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4239059/aile-ve-sosyal-politikalar-bakanindan-sezaryan-aciklamasi