CHP Genel Başkan Yardımcısı "Suriyeliler Misafir Değil Mültecidir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı "Suriyeliler Misafir Değil Mültecidir"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Suriyeli mültecilere yönelik, 'kendileri gitse de biz göndermeyeceğiz" sözüyle ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Ağbaba,"Ülkelerindeki yıkım ve savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler 'misafir' değil, mültecidir. AKP ilk günden bu yana 'misafir' tanımını kullanarak mültecilerin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını görmezden gelmekte ve onlara mülteci statüsü verecek adımları kasıtlı olarak atmamaktadır.Bakan Fakıbaba'nın ülkemizdeki mültecileri 'alıkoyma' yönündeki tutumu, hem misafir görülen hem de hakları verilmeyen insanları kelepçesiz tutuklular haline getirmektedir.

İktidar partisinin asıl amacı, geçici koruma statüsü altında ülkemizdeki mültecileri kalıcı köleliğe mahkum etmektir. Tarım ve Hayvancılık Bakanı'nın, bir anlamda ellerini ovuşturarak 'isteseniz de gidemezsiniz' tavrı, ucuz işgücü olarak kölelik şartlarında çalıştırılan mültecilerin, özellikle de kadın ve çocukların istismar edilmeye devam edileceğini ortaya koymaktadır." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4238930/chp-genel-baskan-yardimcisi-suriyeliler-misafir-degil-multecidir