Soy Ağacı Sorgulamada Flaş Gelişme: O Kişilere Çifte Vatandaşlık Müjdesi

E Devletten soy ağacı sorgulama işlemini yapan vatandaşlardan bazıları, kendilerinin göçmen olduklarını öğrendi.

E Devletten göçmen olduklarını öğrenen binlerce vatandaş, AB üyesi ülkelerden çifte vatandaşlık için başvuru yapmaya başladı.

Geçtiğimiz gün E Devlet tarafından kullanıma sunulan, ancak kısa sürede milyonlarca kişi tarafından ziyret edilmesi nedeniyle kapatılan, daha sonra tekrar kullanıma açılan Soy Ağacı sorgulama ekranında çok sayıda vatandaş, Bulgar ya da Boşnak göçmeni olduklarını öğrendi.

Cumhuriyet Gazetesinde yer alan habere göre Avrupa Birliği’ne üye ülkeler Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan ve Romanya göçmeni olduklarını e Devlet üzerinden öğrenen vatandaşlar, çifte vatandaşlık almak için harekete geçti. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya, soyları bu ülkelere dayanan kişilere çifte vatandaşlık veriyor. Yunanistan ise Mübadele Anlaşmasında yer alan maddeler gereği vatandaşlık vermiyor. Ancak annenin, babanın, dedenin, anneannenin ya da babaannenin ‘Yunan kimliği’ olan kişilere vatandaşlık veriliyor.

ŞAHSEN BAŞVURU

Soy ağacı sorguladıktan sonra çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler, bizzat kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları ile ülkelerin Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ya da İçişleri Bakanlıkları veya konsolosluklara başvu yapabilecek. Başvuru yaparken, gerekli belgelerin tercümesi yapılmış ve noter tasdikli olması gerekmektedir. Bulgar göçmeni oldukları öğrenilen kişiler, Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Dedelerinin Romen ve Boşnak olduğunu öğrenen vatandaşlar ise Bosna Hersek ile Romanya vatandaşlığı alabilmeleri için bu durumu kanıtlayan belgelerle ilgili konsolosluklara başvuru yapacak.

Makedonya vatandaşlığına başvuru yapmak isteyenler ise gerekli evrakları tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na müracaat yapabilecekler. Vatandaşlık başvurusu reddedilen kişilerin, ilgili ülkede dava açma hakkı da bulunuyor. Bu kişilerin uluslararası platformlarda ya da Türkiye’de dava açma hakları yok.

UZMANŞARDAN SOY AĞACI SORGULAMA UYARISI

Siber güvenlik uzmanları, "alt-üst soy raporunu" "e-Devlet" sistemi üzerinden öğrenen vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Yapılan uyarıda vatandaşların bu bilgileri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmasının çeşitli mağduriyetlere yol açacağına yer verildi. Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Soyağacı hizmeti faydalı ama bu bilgilerin sosyal medyada paylaşılıyor olması çok riskli. Çünkü bilgisayar korsanları, soyağacından elde ettikleri bilgileri dolandırıcılık için anahtar olarak kullanıyor. Örneğin, bir bankayı aradığınızda annenizin kızlık soyadı sorulur. Siz sosyal medyada, soy raporunu açık şekilde paylaştığınızda bu bilgileri de vermiş olursunuz” dedi. Siber güvenlik uzmanı Ali Keskin de "E-Devlet, bütün kişisel bilgilerinizin barındığı sistem olması sebebiyle size özeldir. Bir başkası ile asla paylaşılmaması gereken önemli bir konudur”

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4238583/soy-agaci-sorgulamada-flas-gelisme-o-kisilere-cifte-vatandaslik-mujdesi