Dikkat! Fazla Ödemiş Olabilirsiniz! SGK'ya Başvuru Yapanlara Parası Geri Veriliyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın (SGK) belirlemiş olduğu ücretin üzerinde ödeme yapanlar özel hastanelere verdikleri parayı basit bir şekilde geri alabiliyor.

AYRINTILI HİZMET DÖKÜMÜ (FATURA) İSTEMEYİ UNUTMAYIN

SGK ile anlaşmalı hastaneye muayene için giden sigortalı çalışanlar 15 TL katkı payı ödemek durumunda. Devlette muayene başına alınan katkı payıysa 5 TL, özel hastaneler ayrıca SGK'nın ödediği tedavi ücretinin yüzde 200'ü kadar fark ücreti de isteyebiliyor. Örnek verilecek olursa kadın hastalıkları sebebiyle özel hastaneye giden bir hasta için SGK 33.48 TL ödeme yapıyor. Hastaneyse bunun üzeirne 66.96 TL ilave ücret talep edebiliyor. 15 TL katılım payıysa muayene başına alınıyor. Bazı özel hastanelerse olması gerekenden fazla ücret alabiliyor. Posta'da yer alan habere göre muayene, ameliyat, tedavi sonrası yapılacak ödemelerde mutlaka ayrıntılı hizmet dökümü talep edilmeli.

NEREDEN KONTROL EDİLİR?

Ödemlerin fazla olup olmadığı https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces adresinden kontrol edilebiliyor. Burada fazla ücret ödediğini tespit eden kişiler SGK'yı arayarak ya da bizzat il ilçedeki SGK müdürlüklerine fazla ödedikleri ücreti geri talep edebiliyor. SGK hastaneye fazla alınan ücretin 5 katı kadar ceza kesiyor. Hastane eğer fazla ücreti ödemezse bu ceza 10 katına çıkabiliyor. Tüm taleplere rağmen hastane hastaya ödemeyi yapmazsa hakem heyetine de başvurmak mümkün.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4237875/dikkat-fazla-odemis-olabilirsiniz-sgkya-basvuru-yapanlara-parasi-geri-veriliyor