Küçükçekmece Gölü ve Bartın Irmağı'ndaki kirliliğin sebebi belirlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Küçükçekmece Gölü ve Bartın Irmağı'nda yaşanan kirliliğin sebebini belirledi. Küçükçekmece Gölü’nde yaşanan kirliliğin sebebi su yosunu (alg) patlaması, Bartın Irmağı'ndakinin sebebi de sudaki oksijen yetersizliği olarak tespit edildi. Çevre...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Küçükçekmece Gölü ve Bartın Irmağı'nda yaşanan kirliliğin sebebini belirledi. Küçükçekmece Gölü’nde yaşanan kirliliğin sebebi su yosunu (alg) patlaması, Bartın Irmağı'ndakinin sebebi de sudaki oksijen yetersizliği olarak tespit edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Küçükçekmece Gölü’nde yaşanan kirlilik üzerine inceleme başlattı. İncelemenin ardından göldeki kirliliğin sebebinin ötrofikasyon olduğu ve 'alg patlaması' meydana geldiği belirlendi. Alg patlamasına ise özellikle su sıcaklığının yüksek olduğu yaz aylarında evsel atık suların döküldüğü su kaynaklarında, gözlenen, sudaki besin elementlerinin bol olduğu bölgelerde, fitoplankton adı verilen mikroskobik canlıların hızla çoğalması sebep oluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bartın İl Müdürlüğü Bartın Irmağı'nda yaptığı inceleme sonucunda, sudaki oksijen oranının azalmasının balık ölümlerine neden olduğunu tespit etti.

        Çevre ve Şehircilik Bartın İl Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü katıldı. Küçük Sanayi Sitesi ve Yalı mevkiinden numune örnekleri alındı. Yapılan inceleme sonucunda; hava sıcaklığı ve su sıcaklığının yüksek (25-27 derece arasında) olması nedeniyle suyun oksijen tutma gücünün azaldığı, sudaki oksijen miktarını 0,2-0,5 mg/lt değerlerine kadar düştüğü tespit edildi. Bu sonuçlara göre sudaki biyolojik oksijen ihtiyacı ve kimyasal oksijen ihtiyacının arttığı ve oksijen yetersizliğinden kaynaklanan balık ölümlerinin gerçekleştiği belirlendi.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4237742/kucukcekmece-golu-ve-bartin-irmagindaki-kirliligin-sebebi-belirlendi