Ek İş Yapmak İsteyenlere Müjde Adalet Bakanlığından Geldi: 7 Bin TL'ye Kadar Ek Kazanç

Adalet Bakanlığı tarafından önceki gün bir açıklama yapıldı ve Bilirkişi alımı için başvuru şartları ile diğer detaylar kamuoyuna duyuruldu.

Türkiye’de çalışan çalışmayan herkes ek gelir elde edebileceği iş peşinde koşuyor. Part-time veya kendi evinden iş yapmayı isteyen ve bununla birlikte ek gelir elde etmek isteyen vatandaşlara yeni kapı açıldı. Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan bilirkişi personeli başvuru detaylarında binlerce kişinin bu işi yapabileeğine yer verildi. Üstelik bu işi yapmak için kişinin kendi mesleğini bırakması da gerekmiyor. Uzmanlık gerektiren bir iş ama herhangi bir işte bir süre çalışan o konuda zaten uzmanlaşabiliyor. Üstelik bu işin kazancı da gayet iyi. Bilikişi mesleği, mahkemelerin iş ve çalışma yaşamı davaları başta olmak üzere hemen hemen her davada başvurduğu uzmanlık işi oluyor.

KURS ŞARTI

Bu mesleği yapmak için vatandaşların Adalet Bakanlığı’na başvurmak gerekiyor. Başvuruların zamanı her yıl değişmekte. Daha önce Ekim ayı olarak belirlenen başvuru tarihi 2017’de Kasım olarak belirlendi. Bu yıl yapılacak başvurular için de henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak bu sene de başvuruların yine yıl sonuna doğru yapması gerekmektedir. Başvuru için 25 yaşını geçmek ilk kriterler arasında. Çalışanların da başvuru yapabileceği bu iş özellikle emekliler için biçilmiş kaftan gibi.

Bir bilirkişiye yılda 300 dosya verilebilmektedir. Dosya başına ödenen ücret ise en düşük 300 lira seviyesinde. Yani kaba bir hesap yapılacak olursa bir yılda bir bilirkişi 300 dosyaya bakması durumunda 90 bin TL'ye kadar kazanç elde edebiliyor. Bunu aya böldüğünüz zaman 7 bin 500 liralık bir aylık gelir ortaya çıkıyor. Vergiler çıkınca ele geçen para ise 7 bin lira seviyesinde oluyor. İş mahkemelerinde tam 2 milyon dava var. Ceza mahkemelerindeki dava sayısı daha fazla.

ESNAFLAR DA BAŞVURU YAPABİLİR

Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, esnafın bilirkişilik mekanizmasında görev alması için bazı eğitimler düzenliyor. Kasım 2017’den bu yana 168 kişiye bilirkişilik temel eğitimi verdiklerini belirten TESK Başkanı Bendevi Palandöken, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Teşkilatımız mensubu bakkal, marangoz, motor ustası, şoför, inşaat ustası, küçük imalatçı ve matbaacı esnafı eğitimlere katılarak bilirkişilik sertifikası aldı” ifadelerine yer verdi.

DENEYİM

Doktor, mühendis, inşaat işçisi, elektrik teknisyeniyseniz veya esnafsanız bilirkişi olabilirsiniz. Tek şart yaptığınız meslekte en az 5 yıllık deneyime (kıdeme) sahip olmak. Alanınızı ilgilendiren bir davada hesaplama veya teknik bilgiye ihtiyaç duyulursa Adalet Bakanlığı, sizden görüş talep ederek dosya başına ücret ödüyor.

BİLİRKİŞİ  ALIM İLANI YAYIMLANDIĞI ANDA HABERDAR OLMAK İÇİN;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4237428/ek-is-yapmak-isteyenlere-mujde-adalet-bakanligindan-geldi-7-bin-tlye-kadar-ek-kazanc