Açıklama Geldi! İki Ülke Birleşiyor Mu?

Romanya Parlementosu tarihte 'Beserabya' olarak anılan bugünkü Moldova topraklarının Romanya ile birleşmesinin 100. yıldönümü için gerçekleştirilen bir ortak toplantıda Moldova ile bütünleşme niyet deklarasyonunu yayımladı.

Roman'yadan yapılan açıklamada Romanya halkının Moldova ile birleşme arzusu dile getirildi ve gerçekleşmesi olası bir birleşmenin Moldova Halkının da kararıyla olacağı belirtiliyor. Deklarasyonda Beserabya bölgesinin 'Anavatan' ile bütünleşmesinin 100. Yıl dönümünde, bu bölgenin bugünkü isimleri olan Moldova'nın ve Romanya'nın yeniden birleşmesi çabalarının hukuka dayalı ve haklı bir çaba olduğuna da dikkat çekiliyor.

ROMANYA'DAKİ İKTİDAR BİRLEŞMEDEN YANA

Parlementoda konuşan İktidar partisinin başındaki Liviu Dregnea, "Ben Moldova ile bütünleşmek ve tek bir ulus olarak Avrupa sahnesinde yer almaktan yanayım" dedi.

Rumenlerin tarihte  hep büyük romanyanın bir parçası olarak gördükleri Boğdan ve Besarabya, Osmanlı Rus savaşları sonucunda Osmanlı İmparatorluğu'ndan Rusların eline geçmişti. Halkın büyük çoğunluğunun Rumence konuştuğu bölge Sovyet Devriminden sonra özerk bir yapıya kavuşmuş, 1918'de Kişinev Parlementosu kararıyla Romanya Krallığına katılmıştı. Bu arada Moldova'nın da birleşmeden yana olduğu belirtiliyor.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4237075/aciklama-geldi-iki-ulke-birlesiyor-mu