'Suriye'deki odak noktamız DAEŞ’i zayıflatmak'

WASHINGTON (AA) - Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD yönetiminin Suriye stratejisine ilişkin, “Sahada işlediğini bildiğimiz şeylere dayanarak stratejimizde daha fazla geliştirilmelerin olabileceğini göz ardı edemem. Bunu, Türklerden bu çabaya büyük katkı sunmaya karar vermeleriyle de görüyoruz” dedi.

Earnest’a, günlük basın brifinginde, ABD yönetiminin Suriye politikasını sık sık gözden geçirdiği hatırlatılarak, stratejide bir değişiklik olup olmayacağı soruldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriyekrizinin çözüme kavuşturulması noktasında ekibiyle sürekli irtibat halinde olduğunu ve sahada yaşanan gelişmeler hakkında sürekli bilgi aldığını belirten Earnest, “Sahada işlediğini bildiğimiz şeylere dayanarak stratejimizde daha fazla geliştirilmelerin olabileceğini göz ardı edemem. Bunu, Türklerden bu çabaya büyük katkı sunmaya karar vermeleriyle de görüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin DAEŞ karşıtı koalisyona katılmasının ardından Türkiye -Suriye sınırına odaklanıldığının altını çizen Earnest, “DAEŞ karşıtı güçlerin, Suriye’nin bu bölgesindeki örgütü püskürtmesi çabamızda önemli ilerleme var ve bu momentumun oluşturulmasında Türklerle çalışıyoruz. Bu,DAEŞ karşıtı kampanyanın diğer üyelerinin pozisyonunu ve aynı zamanda Suriye’de sahadaki koşulları yansıtması açasından geliştirildiğinin bir örneği” ifadesini kullandı.

Earnest, şu andaki odak noktalarının DAEŞ’in zayıflatılıp ve nihayetinde yenilgiye uğratılması olduğunu yeniledi. Earnest, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye’nin özellikle Türkiye ile olan sınır bölümünden DAEŞ’in çıkarılması noktasında DAEŞ karşıtı güçleri önemli ilerleme kaydetti. Sınırları boyunca güvenlik durumlarından haklı olarak kaygı duyan Türklerle yakından istişare etmeye ve etkili bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.”

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4237006/suriyedeki-odak-noktamiz-daesi-zayiflatmak