İsrail: Haritayı düzenlemeye başladık! Filistin'den yanıt geçikmedi...

Yedioth Ahronoth gazetesinde yayınlanan haberde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüzyılın Anlaşması gereği, Batı Şeria'dan bazı parçaları kendi topraklarına katmak üzere harita çalışmalarına başladıklarını açıklamasında bulundu. Bu sözler karşısında Filistin Devlet Başkanlığı'ndan 'Filistin haritasını tüm dünya biliyor' karşılığı geldi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu haritanın kapsadığı tüm topraklarda, egemenlik anlayışının uygulanacağına işaret ederek, bunun, Batı Şeria'daki gayrimeşru yerleşim bölgeleri ile Agvar bölgesinin tümünü kapsadığını söyledi.

Netanyahu, İsrail için Batı Şeria'sız bir vatanın söz konusu olmayacağını iddia etti.

ABD Başkanı Trump, 28 Ocak'ta Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı sözde Ortadoğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Kudüs'ün, İsrail'i başkenti kabul edileceğini söyleyen Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için son şans olduğunu iddia etmişti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun bu sözleri ardından filistin başkanlığınndan yanıt geçikmedi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun "Batı Şeria'nın bazı bölümlerini kendi topraklarına katmak için harita çalışmaları yaptıkları" ifadelerine cevap veren

Rudeyne, "Devletin haritası, Birleşmiş Milletler'in kararlarına göre dünyanın kabul ettiği bir haritadır" dedi.

Haritanın, 4 Haziran 1967 sınırlarında ve başkenti Doğu Kudüs olan bir devlete ait olduğuna işaret eden Rudeyne, "Bundan başka bir haritayla hiçbir şekilde ilişkiye geçmeyiz" ifadesini kullandı.

Ebu Rudeyne, bölgede ve dünyada istikrar ve güvenliği sağlayacak tek haritanın bu olduğunu vurguladı.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4235739/israil-haritayi-duzenlemeye-basladik-filistinden-yanit-gecikmedi