Almanya İşçi Alımında Meslekler Belli Oldu! En Az 3 Bin Euro Maaş!

Almanya'da istihdam edilecek 10 bin işçi alımı ile ilgili detaylar gelmeye delmeye devam ediyor. OBM Türkiye tarafından yaşanan yoğunluk nedeniyle başvuru sayfaları geçici süre ile dondurulmuştu ancak OBM Yönetim Kurulu Osman Taş Ocak ayının sonuna doğru alımları yapacağı açıklamasında bulunmuştu. En az 3 bin Euro maaşla Almanya 10 bin işçi alımı ile ilgili meslekler de belli oldu. İşte detaylar...

2019 Almanya işçi alımı hangi branşlarda yapılacak? 61 meslekte işçi alımı yapılacağı açıklandı. Almanya işçi alımı başvurusu yapmak isteyenler hangi branşlarda işçi alımı yapılacağını merak ediyor. İşte Almanya'nın en çok işçi alımı yapacağı meslekler....

2019 ALMANYA İŞÇİ ALIMI HANGİ MESLEKLERDE YAPILACAK?

2019 Almanya işçi alımı hangi branşlarda yapılacağı açıklandı. Bugün Almanya AB ülkeleri dışında işçi alımı yapılacağını açıkladı.

Almanya 61 meslekte işçi alımı yapılacak. Almanya'da bakanlar kurulu, AB dışından yabancı işçi alımını öngören yasayı onayladı.

İşçilerin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerden istihdam edileceği haberleri ajanslara düştü. İşte Almanya işçi alımı ve en çok hangi mesleklerden işçi alımı yapılacağına dair detaylar ve son dakik açıklamaları...

Yeni yasa ile nüfusu giderek yaşlanan ve nitelikli eleman açığı giderek büyüyen Almanya, hemşirelik, hasta ve yaşlı bakıcı, inşaat, metal, IT gibi toplam 61 branşta yabancı işçi alacak.

Yasaya göre, meslek diploması bulunanlar, herhangi bir iş sözleşmesi olmadan da iş aramak için belirli bir süreliğine Almanya’ya gelebilecek.

ALMANYA HANGİ MESLEKLERDEN İŞÇİ ALIMI YAPACAK? 

Almanya’ya gelmeden önce bir iş sözleşmesi imzalanması durumunda, vasıflı eleman Almanya’ya gelip hemen çalışabilecek. Meslek diplomalarını bulundukları ülkede Almanya’nın temsilciliklerinde denkleştiren vasıflı elemanlar ve söz konusu branşlarda eğitimli akademisyenler somut bir iş teklifi olmadan da, iş aramak için Almanya’ya gelip 6 aya kadar kalabilecek. Ancak bu sürede, iş aramak için gelen AB vatandaşlarına verilen sosyal yardımı alamayacak. Bu nedenle, örneğin Türkiye’den Almanya’ya iş aramak amaçlı gelecek nitelikli elemanların iş aradığı sürece geçimini sağlayacağını Almanya’ya gelmeden önce belgelemesi ve mesleği yapabilecek derecede Almanca konuşabildiğini kanıtlaması gerekecek. Almanya'ya gitmek isteyen ve şartları yerine getirenlere 6 aylık vizeyi büyükelçilikler verecek.

Nitelikli eleman eksikliği Almanya’da kronik hale dönüştü. Ekonomideki olumlu tabloya ve istihdamdaki rekor artışa rağmen 1 milyon 600 bin civarında işe uygun eleman bulunamıyor. Uzmanlar bu nedenle yıllardır sadece AB içinde değil AB'ye üye olmayan ülkelerden Almanya'ya göçün de çekici hale getirilmesi gerektiğini vurgularken, işverenler ise açık yüzünden Almanya’nın rekabet gücünün orta ve uzun vadede olumsuz etkileneceğini savunuyordu. Alman Ekonomi Enstitüsü, kalifiye eleman açığıdan dolayı Alman ekonomisinin yılda yaklaşık 30 milyar Euro kayba uğradığını da ifade etmişti.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURULARINDA YAŞ SINIRI NE? 

Almanya'ya işçi olarak nasıl giderim diye düşünen vatandaşlar için başvuru şartları belli oldu. Başvuru yapacak adaylarda aranan tek şart 20 yaşından büyük 45 yaşından küçük olmak. Bu yaş
aralığında olan herkes Almanya işçi başvurusunda bulunabilir. Herhangi bir eğitim ya da dil zorunluluğu yok. Bu şarta uyan tüm vatandaşlar Almanya işçi alımı başvuru formunu doldurabilir.

Şirketle iletişime geçmek isteyenler aşağıdaki iletişim yöntemlerinden birini kullanabilir.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4235255/almanya-isci-aliminda-meslekler-belli-oldu-en-az-3-bin-euro-maas