Gülse Birsel'den EYT ve Af Yasası Yorumu!

Senarist, oyuncu ve köşe yazarı Gülse Birsel, ''emeklilikte yaşa takılanlardan biri de benim'' diyerek 1996 yılından önce sigortasız çalıştırıldığını aktardı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Gülse Birsel, "Emeklilikte yaşa takılanlardan biri benim" başlığıyla yayımladığı yazısında "1996 yılının Ekim ayında dergi editörlüğünde sigortalı olarak çalışmaya başlamışım. Ondan önce muhabirlik yaptım, yıllarca sigortasız çalıştırmışlar, ne yapalım, kader" ifadelerini kullandı.

'TIKIR TIKIR EMEKLİ MAAŞI ALIYORDUM'

"Yani 1996’dan bu yana, gazetede çalışmadığım bir-iki seneyi çıkarttığımızda bile yıllarım, primlerim fazla fazla. Fakat evet, ben de yaşa takılıyorum. SGK’nın söylediğine göre 53 yaşını beklemem lazım" diyen Birsel şöyle devam etti:

''Tabii bu işin sıkıntısı ve dile getirilen haksızlık şu: Ben 1996'da işe girmeseydim, 3 sene boş oturup 1999'da çalışmaya başlasaydım, muhtemelen şu an tıkır da tıkır emekli maaşı alıyordum! Ki esasında saçma olan da bu uygulama. Ben bu halimle, bu yaşımda niye devletten emekli maaşı alayım kardeşim? En azından özel sektör, memurluk ve masabaşı işler için en verimli yıllar, en tecrübeli, üstelik enerjimizden de kaybetmediğimiz dönemler.

Aslına bakarsanız masabaşı işler için ben 53'ü bile biraz genç bulurum. Sanki kadın için en az 55-57, erkek için 57-60 filan mantıklı geliyor. Ha, bakın, bedenle çalışılan meslekleri ayrı tutmak lazım. Orada yıpranma, verimli yaş aralığı bambaşka. Yani elbette burada işçiyle memuru birbirinden ayırmak lazım. Hatta şu an devlet katkısıyla çok avantajlı hale gelmiş bireysel emekliliklerde bile bunu yapmak, beden çalışması gerektiren mesleklere belki devlet katkısının yükselmesi lazım.'' ifadelerini kullandı.

'SIKINTI EMEKLİLİK YAŞINDA DEĞİL ÇALIŞMA ŞARTLARINDA'

Emeklilikte yaşa takılanların, çalıştıkları süre içerisinde 8 saatten fazla çalıştıklarını, öğle tatili, hafta sonu tatilini az yaptıkları yönündeki söylemlerine dikkat çekerek 'O zaman sıkıntı emeklilik yaşında değil, çalışma şartlarının denetlenmesinde! Ki özellikle işçilerin bu ülkede berbat şartlarda yaşadığı, bazı sektörlerde kelle koltukta çalıştığı da malum.'' ifadelerine yer verdi.

''AF KONUSUNA DA DEĞİNDİ''

Gülse Birsel, MHP Lideri Bahçeli'nin gündeme getirdiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın '' daha insani hale getirilmesi için talimat verdim'' dediği af teklifine de değinerek '' aftan en çok polisin ve yargının başı ağrıyacak'' ara başlığı ile af yasasının çıkarılmasına sıcak bakmadığını ifade etti.

Gülse Birsel'in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4235234/gulse-birselden-eyt-ve-af-yasasi-yorumu