Bakan Fakıbaba :"Hedef 2 Milyon Ton Üretim"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sertifikalı tohum üretimiyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

AK Parti hükümetleri döneminde, tarımın en stratejik konulardan birisi olarak görüldüğünü ve gereken önemin verildiğini söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, bu doğrultuda ilk defa tohum desteğinin verilmeye başlandığı 2005 yılından bu yana 1,5 milyon çiftçiye 1 milyar TL'lik sertifikalı destek verildiğini açıkladı.

Bakan Fakıbaba desteklerle ilgili açıklamasına şu şekilde devam etti, "1,5 milyon çiftçimize 1 milyar TL sertifikalı tohum kullanım desteği, sertifikalı tohum üreticilerine 330 milyon TL sertifikalı tohum üretim desteği, 86 bin çiftçimize 362 milyon TL sertifikalı fidan kullanım desteği, sertifikalı fidan üreticilerimize ise 3 milyon TL fidan üretimi desteği olmak üzere toplam 1.7 milyar TL destekleme ödemesi yapıldı. Bu desteklerimizle beraber tohumculuk üretiminde, veriminde, kalitesinde ve ihracatında ciddi artışlar gerçekleşti. Nitekim 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 7 kat artış göstererek 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona çıktı."

Hedeflenen rakamın 2 milyon ton üretim olduğunu bildiren Fakıbaba, bu kapsamda gerekli projelerin hayata geçirileceğini belirterek, "Tohum üretimindeki çeşit sayıları da artış gösterdi. Bu çerçevede bugün itibariyle milli çeşit listemizde tarla ve bahçe bitkileri türlerine ait 10 binden fazla çeşit kayıt altına alındı. Tarla ve bahçe bitkileri türlerine ait mevcutta 8 binin üzerinde çeşit sertifikalı; tohum fide ve fidan üretiminde kullanılıyor. Bu çeşitler yeni ve pazar isteklerine uygun, üstün vasıflı olup gerek verim gerekse de kalite bakımından, tarımsal hasılaya ciddi oranda katkı sağladı. Görüldüğü gibi 2002'den bu yana sertifikalı tohum üretim ve ihracatımızda devamlı bir artış yaşanmıştır. Bugün artık Türkiye, tohum üreten ve ihraç eden bir ülkedir. 2023 hedefimiz ise; 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracattır" dedi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4235138/bakan-fakibaba-hedef-2-milyon-ton-uretim