Asgari Ücret 2018 Yılında Ne Kadar Olacak? İşte O Rakam

Başbakan Binali Yıldırım'ın son açıklamasının ardından gözler 2018 yılı asgari ücret tutarına çevrildi. 

Önceki gün Bangladeş ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. Asgari ücrete yeni yılda enflasyona göre zam yapılacağını belirten Başbakan, "Çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermedik." sözlerini söyledi.

Pazarlık Devam Ediyor

Aralık ayının ilk günlerinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları devam ederken, Başbakan Binali Yıldırım'ın verdiği bu ipucu yeni asgari ücrete ilişkin rakamı da ortaya çıkardı.

Asgari Ücret En Az..

Başbakan'ın asgari ücret ile ilgili açıklamalarına bakıldığında, Kasım ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 12.98 olmuştu. Yüzde 12.98'lik artış, şu an 1.404 lira olan asgari ücreti 1.586 liraya yükseltecek.

Teklifler

Öte yandan, asgari ücret konusunda muhalefet partisinden de farklı bir öneri gelmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin en az 2 bin lira olmasını istediklerini açıklamıştı.

Türk-İş'in asgari ücret talebi 1.893 lira olarak açıklanırken, DİSK asgari ücretin 2.300 lira olmasını istemişti.

Başbakan'ın Açıklaması

Başbakan binali Yıldırım asgari ücret konusundaki açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

"Asgari ücret yeni sene girmeden önce işçi-işveren ve hükümet ilgili bakanlığımız arasında yapılan müzakerelerle belirleniyor. Bu noktada TÜRK-İŞ teklifini sundu, DİSK de teklifini sunacak daha sonra taraflar bir araya gelecekler, en uygun şekilde tarafları bakanlığımız bir araya getirecek. En iyi şartlardan ne gerekiyorsa bu rakam üzerinde mutabakata varılacak. Hükümetimiz yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandıracak."

Asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için Kpsscafe'yi takipte kalın.

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4235069/asgari-ucret-2018-yilinda-ne-kadar-olacak-iste-o-rakam