hedef belirleme

şeyma sıçramaz Adlı üyemiz soruyor;
merhaba ben kamu yönetimi 2. sınıf öğrenciyim ve kendime bir hedef belirlemek istiyorum ve bunun üzerinde çalışarak ilerlemek istiyorum ancak hedef konusunda kararsızım ve tam olarak hangi iş alanlarında daha iyi ilerleyebilirim ya da hangi bölümün kontenjanı daha iş alımına uygun bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi günler kolay gelsin .

hakan_alp Adlı Yetkilimizin Cevabı;
Merhabalar , kamu bölümü örgün öğrenim görüyorsanız şayet gayet iyi bir bölüm.Bu sene ortaöğretim kpss sınavına , sınav formatını görme açısından girebilirsiniz.Tamamiyle lisans düzeyini yansıtmaz ancak deneyim açısından girebilir hatta ciddi hazırlanırsanız atanabilirsiniz.Hedef olarak iki durum söz konusu A grubu ve B grubu sınavları.

A grubu gelir uzmanlığı , vergi müfettişliği , merkez bankası , spk ,kontrolör vs gibi kadroları kapsar.Bu sınav ki gerçekten azim ve sabır ister sıkı çalışma gerektirir.Genel Kültür-Genel Yetenek yanı sıra YDS , hukuk-iktisat-maliye-muhasebe gibi alanları da çözmeniz istenir ki en çok puan hesaplanan alanlar bütünüdür.Yine pazar oturumuna da ayrıca katılabilir daha fazla puanınızı hesaplatabilirsiniz.Bunun akabinde alacağınız puanla ilanlara başvuru yapıp kabul görmeniz durumunda önce yazılı sonra sözlü mülakat esasına tabi olursunuz.

B grubu ise kadroların belli olduğu , merkezi atama dediğimiz ösym üzerinden açıklanan kılavuzdan yararlanarak tercihlerinizi yapıp puanınıza göre atanabileceğiniz kadrolardır.

B grubu , A grubuna göre biraz daha garantidir.B grubuna dahil olan kadrolar ise memur-vhki-bilgisayar işletmeni - mühendis - kimyager - hizmetli vs 'dir.

Bu durumda kariyer mesleklerine de yönelebilirsiniz (A grubu) B grubunu da düşünebilirsiniz.
Şayet A grubunu düşünüyorsanız şimdiden çalışmaya başlamanızı öneririm.İyi günler dilerim.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4234863/hedef-belirleme