Maliye Bakanı Ağbal: "Türkiye'ye önemli miktarda para giriyor"

" Şimdi birileri kalkıp 'Türkiye'ye son yıllarda yurt dışından gelen parada artış var, Net hata ve noksan kaleminden Türkiye'ye önemli ölçüde para giriyor' diyorlar. Girer tabii... Bu ülke bir cazibe merkezi, insanlar Türkiye'ye güveniyor ve paralarını getiriyorlar. 1990'lı yıllar boyunca 12 yılda Türkiye'ye gelen yabancı sermaye ortalama yıllık 1 milyar dolar. Şimdi Türkiye'de tek bir firma getirip 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Son 14 yılda Türkiye'nin aldığı yıllık ortalama yabancı sermaye yatırım tutarı 13-14 milyar dolar civarındadır. " ifadelerini kullanan Maliye Bakanı Naci Ağbal; yatırımlardaki artışa dikkat çekti...

Mevcut sistem ve yeni sistem

" Biz hep dedik ki 'sırtımızı millete dayıyoruz.' Ama birileri diyor ki 'Ben sırtımı Kandil'e dayıyorum.' Bir başkası da diyor ki 'Ben sırtımı Kandil'e dayamıyorum ama milletin dışındaki vesayet odaklarına dayıyorum' diyor. Son 14 yılda millet dişiyle tırnağıyla bugünlere geldi. 1990'lı yıllar boyunca bu ülkenin ekonomisi batırılırken birilerinin cepleri de doldu.

1990'lı yıllar boyunca bu ülkenin kaynakları, zenginlikleri yurt dışına akıtıldı. İktidara geldiğimizde bu ülkenin Hazinesi, kasası boşaltılmış, bankaları batırılmış ve ülke IMF programlarının altında inim inim inler vaziyetteydi. Mevcut sistemle yeni sistemi kalkıp televizyon ekranlarında karşılaştırıp da 'demokrasi bayraktarlığı' yaptığını söyleyenler, 'tek adam var, şu var, bu var' diyenler 1990'lı yılları gözlerinin önüne getirsinler esas tek adamlık o zamanlar vardı. Bir takım vesayet makamları ne derse o oluyordu. Bir takım güç odakları siyasi iktidarları karşılarında hizaya geçiriyorlardı. Bugünler geçti. 2002 yılında yepyeni bir iktidar milletten güç alarak doğdu. "

kpsscafe.com.tr | KONYA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4234801/maliye-bakani-agbal-turkiyeye-onemli-miktarda-para-giriyor