DİSK Genel Başkanı'ndan Taşeron Eleştirisi 'Kaldırılmalı, Bize Göre Asalak'

DİSK Genel Başkanı'ndan Taşeron Eleştirisi 'Kaldırılmalı, Bize Göre Asalak'

DİSK Genel Başkanı Beko, Genel Maden İşçileri Sendikasını ziyaret etti. Burada başta madenler olmak üzere taşeron sisteminin tamamiyle kaldırılması gerektiğini söyleyen DİSK Genel Başkanı , sistemin 'Asalak' bir sistem olduğunu söyledi.

Zaman içerisinde şirketlerin değiştiğini fakat sistemin aynı şekilde sürdüğünü söyleyen DİSK Genel Başkanı, "Hiçbir taşeron, taşeron işçisinin kıdem tazminatını, ihbar tazminatını ve alacaklarını ödemiyor. Böyle bir şey yok. Taşeron dediğimiz şey, bize göre asalak. Bu madenlerin asıl sahipleri maden işçileridir. Maden işçileri tarafından bunlar çalıştırılmalı.

Dolayısıyla taşeron kesinlikle ortadan kaldırılmalı diye düşünüyorum. Artık bir yerden başlamak lazım. Başta madenler olmak üzere inşaatlarda, kara, hava, deniz yollarında, kamuda taşeron kesinlikle olmaması gerekir. Geçmişte olduğu gibi kamuda, kamu işçisi olması gerekir. Taşeronun 15 yılda bu topraklara hiçbir katkı koymadığını, tam da böyle kan emici bir vampir gibi hem işçileri hem ülkemizi sömürdüğünü hep beraber yaşadık. Dolayısıyla biz de bu taşeronun kesinlikle yasaklanmasından yanayız. Dilerim önümüzdeki süreçte, en yakın dönemde taşeron sistemi kesinlikle ortadan kalkar. Kamuda, belediyelerde ve şirketlerde çalışan bütün taşeron işçisine kadro verilir düşüncesindeyim. Hep beraber bu işi başarabiliriz." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4234245/disk-genel-baskanindan-taseron-elestirisi-kaldirilmali-bize-gore-asalak