ABD'den En Net Bağımsızlık Referandumu Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan IKYB bağımsızlık referandumu açıklaması geldi.

ABD'den referandum sonrası en net açıklama geldi. Yapılan açıklamada bağımsılzık referandumunu tanımadıklarını dile getirdi. Bağdat, Ankara ve Tahran’ın hafta başında yapılan bağımsızlık referandumunu nedeniyle IKYB’ye yönelik sert yaptırımları birbiri ardına gelirken Washington gerginliğin artmaması için devreye girmeye hazırlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"ABD, Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin geçen pazartesi yaptığı tek taraflı referandumu tanımıyor. Referandumun da sonuçlarının da bir meşruiyeti yok. Biz birleşik, federal, demokratik ve müreffeh bir Irak’ı desteklemeye devam ediyoruz.

Tek Taraflı Adımlarla İlerletilemez

Bu tek taraflı adımın potansiyel olumsuz sonuçlarından kaygılıyız. Oylama öncesinde daha yapıcı bir çerçeve bulmak, Kürdistan bölgesi halkı için istikrar ve refah sağlamak için hem Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile hem de Bağdat’taki merkezi hükümetiyle çalışmalarımız oldu. Nihayetinde bu hevesler bu referandum gibi tek taraflı tedbirlerle ilerletilemez.

Tehditlere Son Verilmeli

Karşılıklı eylem tehditlerine bir son verilmesi çağrısı yapıyoruz. Iraklı Kürt yöneticileri merkezi hükümetin anayasal olarak tanımlanmış rolüne saygı göstermeye, Bağdat’taki merkezi hükümete ise tehditleri ve olası güç kullanımı imalarını reddetme çağrısı yapıyoruz. ABD Irak’ın komşuları da dahil tüm tarafları tek taraflı eylemlerden ve güç kullanımından kaçınmaya davet ediyor.

DEAŞ/IŞİD Henüz Bitmedi

IŞİD/DAEŞ ile mücadele henüz sona ermiş değil. Aşırıcı gruplar istikrarsızlık ve anlaşmazlıkları istismar etmek için hazır bekliyor. Irak’taki tüm ortaklarımızı IŞİD/DAEŞ’i yenmeye odaklanmaya davet ediyoruz.

Tüm tarafları bütün Iraklıların geleceğini iyileştirmek için yapıcı bir diyaloğa katılmaya teşvik ederiz."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4233881/abdden-en-net-bagimsizlik-referandumu-aciklamasi