Lise Mezunu Kadın-Erkek Polis-Subay-Astsubay Adayları Dikkat ! İşte Başvuru Yapacağınız Sınav

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları geçtiğimiz 1 Mart günü başladı.

YKS başvurularının başlaması ile birlikte milyonlarca lise mezunu aday, sınava başvuru detaylarını araştırmaya başladı. Yüz binlerce aday ise polis, subay ve astsubay olmak için YKS'ye girecek. Başvuruların başlaması ile birlikte polis, subay ve astsubay olmak isteyen adaylar, YKS başvurusunda hangi sınava müracaat edecekerini merak etmeye başladı. Biz de Kpsscafe.com.tr olarak adayların hangi kısıma başvuru yapacağına haberimizde yer verdik

POLİS ALIMI

Her yıl Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) 2 binden fazla bayan erkek polis alımı yapılmaktadır. Lise mezunları arasından yapılan yapılan bu alımlarda, önceki yıllarda 250'si bayan olmak üzere toplamda 2500 polis alımı olmuştu. Bu yıl da yine aynı sayıda polis alımı olması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl PMYO'ya başvuru yapmak için adayların YGS'ye girmiş olması ve belirtilen taban puanı geçmiş olması şartı aranıyordu. Ancak bu yıl üniversitelere giriş sınav sistemi değişti ve YKS geldi. PMYO'ya başvuru yapacak adayların bu yıl TYT'ye (Temel Yeterlilik Testi) başvuru yapması ve TYT'den baraj puanı geçmesi gerekmektedir. (Baraj puan henüz açıklanmadı. Bu açıklamanın önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor. Açıklama geldiği anda sizlerle paylaşacağız.)

Özetle PMYO'ya başvuru yapacak adayların TYT'ye girmesi gerekmektedir.

SUBAY-ASTSUBAY ALIMI

Milli Savunma Üniversitesine 10 bine yakın subay-astsubay alımı yapılacak. Bunun için 18 Mart Pazar günü MSÜ sınavı düzenlenecek. Adaylar bu sınavda aldıkları puan, YKS'de aldıkları puan ve spor mülakatında aldıkları puana göre yerleştirilecek. Özetle MSÜ sınavına girecek adayların YKS'ye de başvuru yapması gerekmektedir. MSÜ'ye başvuru yapan adayların YKS'de başvuru yapabileceği yerler şu şekilde açıklandı:

Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde TYT yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak, Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan YKS Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış olmak; 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak YKS Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) tercih ettiği Harp Okulu yerleştirme puan türünden 180 ve üzerinde puan almış olmak, MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde ilgili yerleştirme puan türünde yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak.

Özetle, Astsubaylık için adayların TYT'ye girmesi gerekmektedir.

Subaylık için ise adayların hem TYT'ye hem de AYT'ye girmesi gerekmektedir.

PÖH-POMEM ALIMI NE ZAMAN?

Öte yandan binlerce aday, yeni dönem PÖH ve POMEM polis alımlarını bekliyor. Polis Akademisi ya da İçişleri Bakanlığından henüz bu yönde bir açıklama gelmedi. Beklenen açıklamanın önümüzdeki haftalarda gelmesi bekleniyor.

POLİS, ASKER, MEMUR VE PERSONEL ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

DAHA FAZLA BİLGİ, DAHA FAZLA ARKADAŞ

Memur alımlarıyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz, diğer memur adaylarıyla sohbet edip, bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz facebook grubumuza aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz

Facebook grubuna katılım  için TIKLAYIN.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA - ÖZEL HABER

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4233443/lise-mezunu-kadin-erkek-polis-subay-astsubay-adaylari-dikkat-iste-basvuru-yapacaginiz-sinav