'Milli olmak kanla genetikle değil zihniyetle olur'

KONYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'da AK Parti İl Teşkilatı üyelerine hitap etti.

Başbakan Davutoğlu, "Zor bir coğrafyadayız, mübarek bir coğrafya olmakla birlikte zor bir coğrafyadayız. Etrafımızda ateş çemberi var. Birliğimizi, beraberliğimizi temin, tesis etmek için her türlü yolu yöntemi deneyip, Türkiye'de 78 milyonu kardeş kılmak için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

Davutoğlu, "Bugün önümüzde bu zorlu sınavları aştığımız zaman hep beraber ülkemizi de davamızı da yükseltecek parlak günler var. Her sınav aslında bir zaferin işaretidir, her sınav o sınav sonrasında gelecek büyük bir ecrin habercisidir. Sınavsız yaşayanlar iddiasız yaşayanlardır" ifadelerini kullandı.

'Milli olmak kanla genetikle değil zihniyetle olur'

Milli olmanın kanla genetikle olmadığını belirten Davutoğlu, "Milli olmak zihniyetle bu topraklara bağlı olup, olmamakla olur" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Bugün adını anmaktan burada imtina edeceğim ama çok satan bir gazete ve her zaman yalanıyla maruf olan bir gazete bir manşetle yayınlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta teröre karşı milyonlarca nefes mitinginde birlikte olduğumuzda zikrettiği bir söz; doğru ve arkasında durduğumuz bir söz üzerine 'Yerli ve milli 550 milletvekilini Meclis'e gönderin' diye halka hiçbir parti ayrımı yapmadan bir çağrıda bulunduğunda bir takım tepkiler geldi. Bugün bu gazete manşetinden yıllarca bu millete hizmet için gece gündüz çalışan bazı bakanlarımızı da manşetinden göstererek ve bunların Kürt olduğunu ifade ederek 'Bunlar mı milli' diye sordu. Sizin gibi milli olmaktansa bu vatanın birliği için gece gündüz çalışan o Kürt kardeşlerimiz gibi milli olmak en büyük onurdur" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Orta Asya çocukları, Mezopotamya çocukları, Rumeli çocukları hepsi yerlidir, millidir. Hepsi bu vatanın evladıdır, hepsi bu vatanda onurlu yaşam mücadelesinde sizden çok daha ulvi yerlere sahiptir. Yine aynı gazete bir Ermeni milletvekili adayımız için de soruyor. Asırlarca bu topraklarda yaşamış Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, Kürt, Boşnak, Arnavut her kim varsa Alevi, Sünni hepsi yerlidir, millidir. Milli olmak, yerli olmak kanla değil, genetikle değil, zihniyetle olur, bu topraklara bağlı olup olmamakla olur."

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4231823/milli-olmak-kanla-genetikle-degil-zihniyetle-olur