Hayır Lokması Döktürmek

Osmanlı Devleti’nden Türkiye’ye kalan önemli miraslar vardır. Hepsi çok değerli ve özeldir. Geleneklerimiz, göreneklerimiz ve adetlerimiz vardır. İnançlı bir millet olduğumuz için inanç ile ilgili birçok âdetimiz vardır. Bunlardan bizim için en önemlisi hayır lokması döktürmektir. Hayır amacıyla döktürülen lokma nedir diye sorabilirsiniz. Dilimiz döndüğünce siz değerli okurlarımıza anlatalım. Önemli bir günde yani bayramlarda, düğünlerde, ölüm yıl dönümlerinde, ramazanda, sünnet düğünlerinde genellikle hayır için lokma döktürülür ve herkese dağıtılır. Bu özel günlerin dışında da bir adağınız yerine geldiyse de hayır amaçlı lokma döktürülür. Bir duanın kabul olması durumunda da lokmalar döktürülür.

Lokma döktürmek isteyen kişi lokmacı ile irtibata geçer. Hayır sahibi aklındaki bütün soruları sorar ve fiyatlarını konuşur. Her iki taraf fiyatta anlaştıktan sonra geriye sadece gün, saat ve yeri konuşmak kalır. Bu aşama kolay gibi görünse de zordur. Bu konuda net olmak önemlidir. Bir gün kala gün ve saat değiştirmek gibi konular olmamalıdır. Bir diğer önemli konu ise adresin doğru yazılmasıdır. Adresi tekrar tekrar kontrol etmek önemlidir.

Hayır Lokması Kime Döktürülür?

Lokma döken kişiye lokmacı denir. Lokmacı konusunda uzmansa yani usta ise herkes tarafından tanınır. Lokmacı önemlidir. İşine sadık, güvenilir ve işini tam zamanında yapan biri olmalıdır. Bu tip ayrıntılar önemlidir. Çünkü örneğin siz hiç tanımadığınız bir lokmacı ile anlaştınız. Günü, saati, kaç kişilik lokma istediğinizi ve yeri hem yazı hem sözlü olarak ilettiniz. Ama lokmacı işine sadık biri değil ise sizin için bu önemli günü unutabilir, geç kalabilir ya da hazırlığını yapmamış olabilir. Bu sebeplerden dolayı lokmacınızı iyice araştırın ve öyle seçin.

Lokmacılık sektörü yıllardır var olan bir sektördür. Bu sektörde yıllardır özverili bir şekilde çalışan çok lokmacı vardır. İyi bir araştırma yaparak güzel bir lokma ustası bulmak sizin elinizde. Ayrıca çevrenizde lokma döktüren kişilere de akıl danışmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde lokma döktürme fiyatları hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

İstanbul genelinde lokma siparişi vermek için hayirlokmasi.com.tr adresini ziyaret edebilir 0530 060 80 60 numaralı hattan hızlıca sipariş verebilirsiniz.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4231386/hayir-lokmasi-dokturmek