Son Dakika: Hükümetten GSS ve EYT Açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, yakın zamanda meclisten geçerek yürürlüğe girmesi beklenen GSS düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu , Genel Sağlık Sigortası düzenlemesiyle ilgili "GSS'deki yeni düzenleme Türkiye'deki kapsam anlamında, kapsam dışında kim varsa içerisine alabilecek devrimlerin finali gibi olacak. Herhangi bir nedenle kapsam dışında olan vatandaşlar gelir testine tabiydiler, gelir testine göre 426 lira aylık GSS primi ödemek zorundaydı, başka grup 71 lira civarında ödemeler yapıyordu, bunların dışında kalanlar yeşil kart kapsamına giriyordu. 7 Milyon vatandaşımıza diyoruz ki gelir testi falan yok aylık 53 liralık gelir sigortası primini yatıracaksın sağlık hizmetinin tamamını alacaksın.

Gelir testine falan da gitmene gerek yok. Önceki gelir testi borçlarını da 53 liradan hesaplayacağız bu ödemeleri 12 aya dağıtarak ödeyebilirsin.  Artık gelir testi gereği yok, tapun var mı?, evin , araban var mı? bunlara gerek yok. 53 lirayı ödeyecek durumda değilseniz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca gelir testine tabi tutulacaksınız, geliriniz asgari ücretin 3'de 1'inden düşükse, bunu Aile Bakanlığı ödeyecek.

Emeklilikte yaşa takılanlar sağlık hizmeti alamıyorlardı , onlar sağlık hizmeti alamıyorlardı onlarda bu kapsama girecekler. " dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA
 

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4231188/son-dakika-hukumetten-gss-ve-eyt-aciklamasi