2014 KPSS'nin önemi, zorlukları ve puan hedefi

Hazırlık Süreci ve Başarıda Etken Olabilecek Noktalar

 Başvuru sayısının sürekli olarak arttığı ve devlette görev alma şansının iyice zorlaştığı Kamu Personel Seçme Sınavı 2014 yılında da birçok adayın gelecek planları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır....

Hazırlık Süreci ve Başarıda Etken Olabilecek Noktalar

 Başvuru sayısının sürekli olarak arttığı ve devlette görev alma şansının iyice zorlaştığı Kamu Personel Seçme Sınavı 2014 yılında da birçok adayın gelecek planları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Milyonların yarıştığı ve ülkemizde ciddi bir sektör haline gelen bu sınav, önemi itibarıyla üniversite sınavını bile geride bırakıp ülkemizde öncelikli bir hedef haline gelmiştir.

 Kamuda bir memur kadrosuna atanarak hayatındaki en ciddi engellerden biri olan iş sorununu aşmaya çalışan adaylar ise en iyi sonucu alabilmek için birbirleriyle ciddi bir yarışa girmektedir. Farklı bölümlerden aynı amaç doğrultusunda yarışan adaylar bu yolda hayatlarından birçok noktada özveride bulunarak sınavda başarının yollarını aramaktadır.

 Atanabilmek için her sorunun belirleyici olduğu KPSS’de sayısal bölüm mezunları özellikle Matematik nedeniyle sözel bölüm mezunlarına göre sınava bir adım önde başlamaktadır. Zaten geçmiş yıllarda yapılmış olan sınavlarda alınan puanlara baktığımızda da bu durum çok net bir biçimde görülebilmektedir.Bu olumsuzluğu nispeten azaltmak için sözel mezunu adayların mutlaka iyi bir kaynak ve kurs desteğiyle oluşacak farkı azaltma şansları vardır.Ayrıca bu adayların şanslarının azalmaması için özellikle Tarih-Coğrafya-Anayasa sorularından çok iyi bir sonuç almaları gerekmektedir.Matematik netlerinden oluşabilecek farkın bu derslerden gelecek iyi bir neticeyle azaltılması mümkündür.Tabii ki Türkçenin de bazı sayısal bölümü mezunları için sıkıntılı bir ders olduğunu düşünürsek yabana atılmaması gerekmektedir.

Hangi Puan Dilimi Atanmak için Yeterlidir?

 Sınava giren adaylar için aldığı puanla atanma ihtimali olup olmadığıda en çok merak edilen konulardan biridir?Aslında bu durum adayın mezun olduğu bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir.Örneğin; Matematik bölümü mezunu bir adayın kamuda az sayıda açılan Matematikçi kadrolarına atanmak için sınavdan P3 puanı olarak 90 puanı geçmesi gerekliyken bu durum Kamu Yönetimi mezunu bir aday için geçerli olmamaktadır. Bölüme ve açılan kadro sayısına göre atanma durumu değişiklik gösterebilmektedir; ancak eski sınavlardaki puan aralıklarına bakıldığında özellikle 80-90 puan aralığında çok büyük bir yığılma olduğu gözlenmektedir. Alacağı puan 90’nın üzerinde olacak her aday kamudaki bir memurluk kadrosuna rahatlıkla atanabilmektedir.

 www.kpsscafe.com.tr olarak sınavla ilgili anlatmaya çalıştığımız bu bilgilerin adaylara hazırlık aşamasında yol gösterici olmasını diliyoruz. Unutmayın kendinize olan güveniniz bu zorlu ve uzun yolculukta en büyük gücünüz olacaktır.

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber " www.kpsscafe.com.tr" şeklinde Aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

 

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4231164/2014-kpssnin-onemi-zorluklari-ve-puan-hedefi