Milli Eğitim Bakanı Açıkladı! 4+4+4 Değişiyor mu?

MEB Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim sistemimizi değerlendirdiği bir konuşma yaptı.

İsmet Yılmaz, eğitim sistemimizi konu aldığı konuşmasında 4+4+4 eğitim sisteminin meyvelerinin yeni toplandığını anlattı. Yılmaz, "Dolayısıyla değiştirmek için bakanlığımızda bir çalışma yapılmamaktadır." dedi.

Karahan Tüneli'nin hizmete açılması dolayısıyla Malatya'ya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Malatya Valilisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyarete gitti.

Valilik şeref defterini imzalayan bakanlar daha sonra gazetecilere açıklamalar yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, geçmişte Gürün'den gelirken Malatya'da Karahan Geçidi'ni kullandıklarını ancak kışın bu yoldan gitmenin zor olduğunu anlattı. O bölgedeki trafik kazalarında birçok hemşehrisinin hayatını kaybettiğini söyleyen İsmet Yılmaz, tünel sayesinde buranın tipi ya da trafik kazası nedeniyle kapanmasının önüne geçileceğine garanti verdi. Tünelle hem zamandan hem yakıttan tasarruf edileceğine değinen Yılmaz, "Türkiye 80 yılda, bizim dönemimize gelene kadar herhalde 50 kilometre tünel yapmıştır. Tünelleri sayın 1-2 tanedir. Herkes de onların isimlerini bilir. Bizim zamanımıza geldiğimizde her gün yeni yeni tüneller açılır. Türkiye'nin dört bir yanında tüneller açılıyor. Tünel yapılabilecek her yere 'insanımız daha rahat, az zamanda, güven içinde ulaşımını sağlasın' diye tünel yapmak istiyoruz. Karahan Tüneli de Malatya'ya, ülkemize hayırlı olsun." dedi.

Yılmaz, Malatya'nın eğitimde Türkiye'de iyi bir yerde olduğunu belirtti. Daha yapacağı birçok iş olduğunu bildiren Yılmaz, şu şekilde devam etti:

"Daha yapmamız gerekenler var. Sağlıkla eğitim hiçbir zaman tamamlanmayan hizmetlerdir. Ne yaparsanız mutlaka yeni bir şey ister. Ülkemizde varsa yoksulluk ve terör sorununu çözmenin yolu eğitimden geçer. Dolayısıyla eğitim de hükümet programında Sayın Başbakan'ın açıkladığı 6 çalışma konularımızdan birisidir. Önümüzdeki dönemde eğitimin temel taşının öğretmen olduğunu bilerek inşallah onlarla çağdaş, 21. yüzyıl Türkiye'sini hep birlikte inşa edeceğiz." diye konuştu.

Yılmaz, bir gazetecinin, eğitim sistemi ve sözleşmeli öğretmen uygulamasını sorması akabinde, 4+4+4 eğitim sisteminin ilk mezunlarının bu yıl alındığını hatırlattı. Eğitimin yaşayan bir olgu olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Daha iyiye, daha mükemmele gitmek için bir çalışma yapılması lazım. Bu sistemin (4+4+4) sonuçlarını yeni aldık. Dolayısıyla değiştirmek için bakanlığımızda bir çalışma yapılmamaktadır. Öncelikle bunu söyleyeyim bakanlığımızda 4+4+4 ile ilgili yeni bir çalışma yapılmamaktadır." açıklamasını yaptı.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına da değinen Yılmaz, Ağrı'ya bir yıl önce 3 bin 200 öğretmen atandığını ertesi senede ise 2 bin 400'ünü oradan ayrıldığını anlattı. Bölge insanına daha iyi, nitelikli ve kaliteli eğitim verilmesini istediğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu eğitimi verebilmek için eğitimde sürekliliği sağlamak gerekiyor. Öğretmenlerin belli sürelerle orada kalabilmesi lazım ki öğrencisini ve ailesini tanısın. Çocuğun hangi alanlarda becerisi ve yeteneği var onu görsün. Bunun için öyle 6, 8 aylık eğitimle olmaz. Dolayısıyla diyoruz ki 5 yıl sözleşmeli olarak kalsın. Performansına bakalım. Ondan sonra da kadroya alalım. 3 yıl daha çalışsın. 8 yıldan sonra istediği yere tayinini çıkaralım istiyoruz. Türkiye'deki eğitim kalitesi öğretmenle yükselir ama bunun için öğretmenleri mutlaka desteklemek, varsa sorunları çözmek lazım. Öğretmeni, öğrencisine kendi bilgi birikimini aktaracağı sürece o yerde tutmak gerek. Bunu tutabilmenin yolu sözleşmeli öğretmenden geçeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde bunu gerçekleştireceğiz." 

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4230711/milli-egitim-bakani-acikladi-444-degisiyor-mu