CHP'nin seçim bildirgesine 'terör' de giriyor

ANKARA (AA) - CHP'nin  seçim bildirgesinde, "artanterör olayları"na yönelik tespit ve öneriler de yer alacak.

AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, 1 Kasım seçimleri için çalışmaların sürdüğü CHP'de, seçimbildirgesinin, 30 Eylül Çarşamba günü, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanması bekleniyor.

Parti, 7 Haziran seçiminde açıklanan bildirgeyi revize ediyor. Bu kapsamda yeni bildirgede, "artan terörolayları"na yönelik tespit ve öneriler de bulunacak.

"Eşit yurttaşlık" vurgusunun yapılacağı seçim bildirgesinde, sorunların çözümü için TBMM adres gösterilecek.

Demokrasi, hukuk devleti, yeni anayasa, sosyal devlet, refahın tabana yayılması başlıklarının ön plana çıkacağı bildirgede, tüketiciler, gençler, engelliler, üniversite öğrencileri, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları için vaatler yer alacak.

Bildirgede, ekonomik ve sosyal, sürpriz bazı taahhütlerin de bulunabileceği, bu konuda çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

CHP'nin 7 Haziran'daki seçim bildirgesindeki, asgari ücretin vergiden muaf tutularak, aylık net bin 500 lira olması, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilmesi, kredi kartı ve bireysel kredilerin faiz borçlarının en az yüzde 80'inin silinmesi, atanamayan öğretmenin kalmaması, yılda en az 1 milyon kişiye istihdam sağlanması, çiftçiye mazotun 1,5 liradan verilmesi, taşeron işçiliğin kaldırılması, Aile Sigortası uygulamasıyla mevcut sosyal yardımların iki katına çıkarılması gibi vaatler dikkat çekmişti.

"Koalisyon süreci anlatılacak"

Seçim bildirgesinin Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından açıklanmasının ardından, miting ve gezi programına başlanacak. Kılıçdaroğlu'nun, 7 Haziran'daki gibi yoğun miting programının olmadığı, çeşitli televizyon programlarına katılmasının planlandığı belirtiliyor.

Reklam filmleri için de hazırlıklarını sürdüren CHP, bu seçimde 7 Haziran'daki kadar geniş bir reklam kampanyası yürütmeyecek.

Sayıları az olmakla beraber, flama ve afişler hazırlatan CHP, partinin koalisyon görüşmelerindeki tavrını anlatan broşürler de bastırıyor.

CHP'nin 7 Haziran sonrası hükümet kurulması için takındığı olumlu tavrın aktarılacağı broşürlerde, koalisyon hükümeti kurulsaydı "Türkiye'nin kazanımlarının neler olacağı" anlatılacak.

Liste belirleme mesaisi sürüyor

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla milletvekili listesinin son halini verecek. Aday adaylığı için bin 644 başvurunun yapıldığı partide, 7 Haziran'da milletvekili seçilen 131 ismin yerini koruyacağı belirtiliyor.

Başarısız olan iller için çalışma yapan genel merkez, Tunceli'de milletvekili adayını eğilim yoklamasıyla belirleyecek. Kahramanmaraş, Adıyaman ve Mersin başta olmak üzere, bazı illerde de aday belirleme konusunda çalışma yapılıyor.

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu olduğu sırada, terör örgütü DAEŞ militanları tarafından kaçırılan ve 101 gün sonra konsolosluk personeliyle birlikte kurtarılan Öztürk Yılmaz'ın Ardahan'dan, CHP kontenjanından bulunduğu RTÜK üyeliğinden istifa eden Ali Öztunç'un ise Kahramanmaraş'tan aday gösterilmesi bekleniyor.

Aday listesinin, gelecek günlerde toplanması beklenen Parti Meclisi'nde ele alınmasının ardından YüksekSeçim Kurulu'na teslim edileceği ifade ediliyor.

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4230363/chpnin-secim-bildirgesine-teror-de-giriyor