Bakan Demircan Açıkladı! Sağlık Çalışanlarına Yönelik Yeni Düzenlemeler Yolda

Bakan Demircan Açıkladı! Sağlık Çalışanlarına Yönelik Yeni Düzenlemeler Yolda

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirmesi Genel Müdürlüğü, sağlık Sen SASAM Enstitüsü'nce düzenlenen bir konferansa katılan ve burada gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Demircan, Sağlık personelini yakından ilgilendiren düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çalışmaların başladığını söyledi.

Bakan Demircan, "Sağlık hizmetindeki sürdürülebilirlik ve kalite yükselmesi gelişme sürecini devam ettirebilmemiz için sağlık çalışanlarıyla ilgili önümüzdeki günlerde inşallah sizlerle paylaşacağımız düzenlemeler yapacağız. Bu konuda sendikamızın rolü, bize çalışma ortağı olup sağlık çalışanlarımızın taleplerini en doğru şekilde ve kendi açılarından gördükleri çözüm önerilerini rahatlıkla getirsinler. Biz de ülkenin kendi imkanları içerisinde neler yapabileceğini birlikte görüşürüz. Bunları hayata geçiririz.Orkestra sahneye dizilmiş, önüne üç tane şef koymuştuk. Üç şefin çubuk salladığı orkestradan senfoni beklenemezdi. Bu verimsiz bir durumdu, arzulanan bu değildi elbette. Bunu düzeltmek gerekiyordu. Bizden önce de bu niyetler oluşmuştu. Biz geldik, bu düzenlemeyi yaptık. Bayramdan önce kanun hükmünde kararname yayımlandı. Bu KHK'yı önümüzdeki günlerde uygulayacağız. Daha önceden yetki ve görev verdiğimiz arkadaşlarımızın endişesi, sıkıntısı olmasın. Sağlıkta zaten yeterli sayıda eleman ihtiyacımız tamamlanmış değil. Herkese ihtiyacımız var. Onlar da bu büyük mekanizmanın içinde yerlerini alacaklar ve görevlerini yerine getirecekler. İşleyişte yetki ve sorumluluk illerde tek elde Sağlık Müdürlüğünün çatısı altında toplanacak" dedi.  

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YIPRANMA PAYI İSTİYOR

Konferansta konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı, sağlık çalışanlarına yönelik yıpranma payı istediklerini belirterek, "Ücret dağılımındaki adaletsizlikler, aile ve sosyal hayatını bitiren iş yükü, nöbetler, başta şiddet olmak üzere sağlığı ve güvenliğini tehdit eden riskleri tekrar yaşamak istemiyoruz.Araştırmalarımız sonucunda gördük ki yeniden olsa 'bu mesleği seçmem' diyenlerin oranı yüzde 60,8'dir. Sağlık çalışanlarının yüzde 44,1'i mesleklerinden dolayı psikolojik sorun yaşamakta, yüzde 68,6'sı ailesi ile yeterince zaman geçirememektedir. Yine araştırma sonuçlarımıza göre, sağlık çalışanlarının yüzde 62,2'si genel olarak hayatlarından, yüzde 72,4'ü yaşam kalitelerinden, yüzde 79,3'ü çalışma koşullarından memnun değil. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının yüzde 82'si görevlerini yerine getirirken şiddetle karşılaşmaktan korkarken, yüzde 86,8'i de meslek hayatlarında en az bir kez şiddete maruz kaldıklarını belirtmektedir." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4229930/bakan-demircan-acikladi-saglik-calisanlarina-yonelik-yeni-duzenlemeler-yolda