Bekçilikte Flaş Gelişme!

Kamu Gündemi'nin Haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde görevlendirilmek üzere yapılacak olan bekçi alımı ile ilgili değişiklikleri öngören kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülmeye devam ediyor. Tartışmaları da beraberinde getiren komisyon görüşmeleri sırasında CHP ve İYİ Parti milletvekilleri bekçilere verilen maaş ve yetkiler hakkında ciddi şekilde muhalefet görüşler sunuyorlar. Bekçilerin öğretmenlerden fazla maaş aldığı gerçeğinin ortaya çıkmasından sonra daha fazla dikkat çekici hale gelen bekçiliğe yeni yetkiler tahsis eden kanun teklifine İYİ Parti Şerh koydu.

İYİ PARTİ ŞERH KOYUP DEĞİŞİKLİK TALEP ETTİ

İYİ Parti komisyonda görüşülen Mahalle ve Çarşı Bekçiliği ile ilgili iki değişiklik yapılmasını istedi.

1-) Çarşı ibaresinin kaldırılması

2-) İkamet şartının kaldırılması

MÜLAKATLAR VİDEOYA KAYDEDİLSİN

İYİ Parti Çarşı ibaresinin ve başvuru şartlarında yer alan ikamet şartının kaldırılmasını talep etmekle birlikte sözlü sınav yani mülakat aşamalarının videoya kaydedilmesini istedi. Videoya kaydedilerek haksızlıkların ve torpilin önüne geçileceğini savunan İYİ Parti ikamet şartının kaldırılması ile birlikte tüm şartlara uyan gençlerin eşit şekilde başvuru yapabileceğini belirtti.

İKAMET İBARESİ KALDIRILSIN

İYİ Parti tarafından konulan şerhte , bekçilere zorunlu yer değişikliği hakkı verilmesi talep edildi ve şu ifadeler kullandıldı:

"Kamu görevi ifa edeceği belirtilen çarşı ve mahalle bekçilerinin kendi memleketlerinde ya da ikamet ettikleri bölgede görev yapmaya başlamaları yahut görev yaptıkları bölgede çok uzun süre çalışmaları idare hukukunun temel prensiplerinden olan idarenin tarafsızlığı ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Zira bu haliyle yasalaşacak bir düzenleme görev yapan bekçileri bölgede halihazırda bulunan şahsi ilişkileri yahut uzun süre görev yapmaları sayesinde edinecekleri şahsi ilişkileri hukuka aykırı olarak kullanmalarına sebebiyet verebilecektir. Buna ilave olarak siyasilerle hukuka aykırı bir iletişim kanalı oluşturmalarına ve tarafsız duruşlarını kaybetmelerine vesile olacaktır. Bu sebeplerle bekçilerin zorunlu yer değiştirme usulüyle görev yapmaları gerekli görülmektedir."

KİMLİK SORMA YETKİSİNE TEPKİ

İYİ Parti komisyonda tıpkı polislerde olduğu gibi Bekçilerde de kimlik sorma yetkisi getiren kanun teklifindeki ilgili maddeye ""Çarşı ve mahalle bekçilerine bir suç veya kabahatin işlenmesinin önlenmesi amacıyla kişileri veya araçları durdurabilme ve kimlik sorma yetkileri verilmesi amaçlanmaktadır. Bu kanun ile bekçiler genel kolluk kuvvetlerine yardımcı kolluk olarak istihdam edilmektedirler. Bu sebeple çarşı ve mahalle bekçilerine durdurma ve kimlik sorma yetkisinin verilmesi sakıncalı görülmektedir. Çünkü halihazırda emniyet güçleri bu yetkiyi yeteri kadar yerine getirmektedir. Maddenin teklif metninden çıkarılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyiz." ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4229531/bekcilikte-flas-gelisme