Sevindiren Haber! Minik Hülya'nın Ameliyatı Başarıyla Gerçekleşti

3 Kolu Olan Minik Hülya'nın Ameliyatı Gerçekleşti 

Adana'da 3 kollu olarak dünyaya gelen 4 yaşındaki Hülya Enzelik'in ameliyatı başarıyla gerçekleşti.  Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 4'ü ikiz olmak üzere 5 çocuklu bir inşaat işçisi ve ev kadının çocuğu olarak 4 yıl önce dünyaya gelen minik Hülya'nın ensesinde üçüncü bir kol bulunuyordu. Şanlıurfa'daki doktorların aileyi yönlendirmesiyle minik çocuk, Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi.

Burada minik çocuğu muayene eden Prof. Dr. Cenk Özkan, belirli aralıklarla tıbbi takiplerini devam ettirdi ve ameliyata karar verdi. Yakın bir zamanda ameliyatı gerçekleşen minik kız 3'üncü kolundan kurtuldu. Prof. Dr. Cenk Özkan, "Hülya bize 3 kolu olması şikayetiyle getirildi. Literatüre baktığımızda bu çok çok nadir görülen bir şey. Bu normalde ikiz bebeklerden birisinin gelişiminin durması sonucu diğer kardeşinde diğer organın kalmış olmasından oluyor. 'Fetus içerisinde fetus' olarak adlandırılıyor tıp dilinde. Bu şekilde hastanın sırtı, karnı farklı yerlerinde çok çok nadiren görülebiliyor.

Hülya'nın da ikiz kardeşleri var kendisinden büyük. Yani ailede aslında sürekli olarak ikiz doğum var. Hülya da ikiz olarak olacakmış ama tek dünyaya gelmiş. Sırtında bu şekilde bir kol çıkıntısı olduğunu fark etmişler. Kol çıkıntısı omur iliklere de bağlantılı olduğu için 4 yaşına kadar kimse bir şekilde bir müdahale etmek istememiş ve olay buraya kadar gelmiş. Biz bu fazla kolun çocuğa yük olmak dışında bir faydası olmadığından oradan uzaklaştırdık.

Normal kendi kolundan biraz daha küçük ama bariz bir şekilde içerisinde fonksiyonu bulunmayan parmakları ve eli de olan o kolu cerrahi bir operasyonla çıkarttık. Biraz güç bir operasyon oldu ama başardık. Hastanın sağlık durumu gayet iyi şimdi. Koşuyor, keyfi yerinde, herhangi bir problemimiz de olmadı. Bu çok çok nadir görülen olaylardan biri. Hülya'ya benzer, tıp literatüründe sırt bölgesinde çok fazla hasta yok, dünya üzerinde bile sayılı vaka bildirimleri mevcut." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4228884/sevindiren-haber-minik-hulyanin-ameliyati-basariyla-gerceklesti