Dershanelerin kaçı özel okula dönüşecek?

Milli Eğitim Bakanlığına özel okula dönüşmek için başvuran dershanelerin sayısının 2 bine ulaşması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, şu ana kadar özel okula dönüşmek için başvuran 906 dershaneden 663'ünün dönüşüm programına kabul edildiğini ve dönüşüme girecek dershane sayısının 2 bine ulaşacağını beklediklerini açıkladı.

Yelkenci, 2 Haziran'da başlayan dönüşüm programı için 906 dershanenin başvurduğunu, bunlardan 663'ünün programa kabul edildiğini açıkladı.
Özel okula dönüşen kurumun 54 olduğu, bunların 45'inin ise temel liseye dönüştüğüne vurgu yapılarak, sürecin olumsuz yürüdüğü iddialarına da açıklık getiren Yelkenci, özel okul açabilmek için en son başvuru tarihinin 1 Eylül olduğunu hatırlattı.
Bazı dershanelerin 1 Eylül 2015'e kadar da faaliyetlerine devam etmek istediğinin altını çizen Yelkenci,  bu da gayet doğal asıl okula dönüşüm bu yıl içinde olacak. Şu anda 3 bin 204 dershane bulunuyor. 14 Mart'tan bu yana 328 dershane kendi isteğiyle kapandı. ÖZDEBİR'in web sayfasında kayıtlı 300 üye dershane var. Bir tarafta da dershaneciliğe farklı noktalardan karşı bir duruş geliştirerek, bu işe karşı grupta ise 800 civarında dershane olduğu söyleniyor. Bunları topladığımızda bin 100, bin 200 dershane ediyor. Toplamda dönüşüme girecek 2 bin dolayında dershane olduğunu söyleyebiliriz. Yani dershane dönüşümüne tamamen karşı olanları bir tarafa koyduğunuz zaman 2 bin 200 dershanenin 906'sı özel okula dönüşmek için başvurmuş durumda dedi.

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4228756/dershanelerin-kaci-ozel-okula-donusecek