Afganistan'da sivil kayıp sayısı rekor seviyede

KABİL (AA) - Afganistan'daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA), bu yılın ilk yarısının, sivil kayıplarına ilişkin kayıtların tutulmaya başladığı 2009'dan bu yana ülkede en fazla sivilin öldüğü ve yaralandığı dönem olduğunu bildirdi.

Ülkedeki sivil ölümleri ve yaralanmalarına dair kayıtları 2009'da tutmaya başlayan UNAMA, yayımladığı raporda, Afganistan’ın değişik bölgelerinde 2015’in ilk altı ayında meydana gelen çatışmalar ve şiddet olaylarında bin 592 Afgan sivilin öldüğünü, 3 bin 329 sivilin yaralandığını açıkladı.

Afganistan’daki sivil kayıpların yüzde 90’ına çatışmalar, bombalı saldırılar ve intihar saldırılarının neden olduğunu belirten BM misyonu, sivil kayıplarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artığını duyurdu.

BM raporunda, "2014 yılın ilk altı ayına göre, kadın kayıplarında yüzde 23 ve çocuk kayıplarında yüzde 13 artış meydana geldi" denildi.

BM Genel Sekreteri'nin Afganistan Temsilcisi Nicholas Haysom, Afganistan’daki savaşta en fazla sivillerin zarar gördüğünü ifade ederek, “Barışın sağlanması kadar önemli olan tüm savaşan tarafların savaş kurallarına dikkat etmesi. Böylece sivil kayıpları ciddi şekilde azalacak” dedi.

BM raporuna göre, 2014 yılında sivil kayıpları bir önceki yıla göre yüzde 22 artmıştı.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4228607/afganistanda-sivil-kayip-sayisi-rekor-seviyede