Uykusuzluk Genleri Bozuyor...

 

Uykusuzluğun, vücuttaki 711 genin bozulmasına neden olduğu kanıtlandı. Günde altı saatten az uyku; kalp-damar ve karaciğer hastalıkları ile kanser, diyabet ve bilinç bozukluğuna yol açıyor

Londra'da bulunan Surrey Üniversitesi'nde 26 kişi üzerinde yapılan...

 

Uykusuzluğun, vücuttaki 711 genin bozulmasına neden olduğu kanıtlandı. Günde altı saatten az uyku; kalp-damar ve karaciğer hastalıkları ile kanser, diyabet ve bilinç bozukluğuna yol açıyor

Londra'da bulunan Surrey Üniversitesi'nde 26 kişi üzerinde yapılan araştırmada; uykusuzluğun genetiği değiştirdiği kanıtlandı. 

 

BİR HAFTA UYUMADILAR 

Prof. Dr. Derk-Jan Dijk'in başkanlığında yürütülen bu araştırmada; katılımcılar bir hafta boyunca uykusuz bırakıldı. Bir başka denek grubundakilerin ise bir hafta boyunca günde 8.5 saat uyuması sağlandı. Ardından deneklerin kanlarından gen örnekleri alındı. Yapılan bu araştırmanın sonucuna göre; uykusuz kalan deneklerin 711 geninde önemli değişikliklerin ve bozulmaların meydana geldiği saptandı. Fareler üzerinde yapılan başka bir araştırma ise önceki deneyin referansı oldu. Temel uyku düzenini belirleyen deneyde; önceki çalışmada oluşan bozuklukların aynısının gerçekleştiği doğrulandı. 

 

CİDİ SORUNLAR ÇIKIYOR 

Öte yandan, yapılan çalışmalar; altı saatten az uyumanın ciddi sağlık problemlerine sebep olduğunu ortaya koydu. Uykusuzluğun; kanser, diyabet, kalp-damar, karaciğer hastalıkları ve bilinç bozuklukluklarına sebep olduğunun altı çizildi. 

 

Prof. Dr. Hikmet Yılmaz (Celal Bayar Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı)

UYKUSUZLUK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZAR

Uykumuzu düzenleyen sistem bozulunca, ne yazık ki bağışıklık sistemimiz de bozuluyor. Tek tek tanımlayamayasak da; evet, uykusuzluk birçok genin yapısını bozuyor. Özellikle hamilelerde yaşanan uykusuzluğun, bebeği de önemli ölçülerde etkilediğini görüyoruz. 

 

Prof. Dr. Hakan Kaynak (Uyku bozuklukları uzmanı)

İKİ SAAT AZ UYKU BİLE genleri etkiler

Uykusuz kalmakla; genlerimiz değişmiyor ama birtakım bozulmalar meydana geliyor. Bu durum da mutasyonlara sebep oluyor. Mutasyonların sonucunda da hastalıklar meydana geliyor. Sekiz saat değil de altı saat uyuyanda, yani iki saat eksik uyuyanda bile, bu bozulmalar ortaya çıkıyor. "Uyku da neymiş, boşuna uyuyoruz" ya da "Bir saat uyku bana yeter" diyenlere iyi bir cevaptır bu çalışma. Uyumayan insanda, doğal olarak uyku yoksunluğu ortaya çıkıyor ve gen ekspresyonları bozuluyor. 

 

Dr. Nesrin Erçelen (Tıbbı genetik uzmanı)

KANSERE NEDEN OLABİLİR 

Uykuda; hangi genlerin çalışıp çalışmadığını öğrenebiliyoruz. Vücut metabolizması ve kanserle, uyku arasında bir ilişkinin olduğunu görüyoruz. Yani genlerdeki sorunlar, bağışıklık sisteminini bozuyor, kansere neden olabiliyor. 

 

Doç. Dr. İbrahim Bildirici (Acıbadem Maslak Hastanesi Perinatolog)

RASTGELE UYKU İLACI ALINMAMALI

Yetersiz uykunun; obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve bilişsel yetilerin azalması gibi negatif etkileri var. Ciddi uykusuzluk sorununun; obstrüktif uyku apnesi olan gebelerde, gebelik şekeri ve preeklampsi gibi bazı riskleri artırdığı da biliniyor. Gebelikte uykusuzluk sorunu varsa, bunun nedenleri araştırılmalıdır. Kulakburun- boğaz, göğüs hastalıkları, kardiyolojik ve psikiyatrik nedenlerin olup olmadığına bakılmalıdır. Bu arada rastgele uyku ilaçlarının alınması da uygun değildir. 

 

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN

Yapılan son çalışmalar; çok basit yöntemlerle sağlıklı bir cilde sahip olmanın mümkün olduğunu ortaya koyuyor: 

 Parlak bir cilt için limon: Olumsuz kış şartları cilde de yansıyor. Cildin parlak olması için üç hafta boyunca, her sabah bir bardak sıcak suya limon ekleyip için. Turunçgiller; karaciğeri arındırarak cildi parlak hale getiriyor. 

 Kaşıntıya sirke: Bu değerli sıvı, cildi dinlendiriyor. Banyo suyuna birkaç yemek kaşığı sirke dökmek; kaşıntıyı yatıştırıyor ve gözenekleri sıkılaştırıyor. 

 Jilet yanığı için soda: Tıraş sonrasında hissedilen jilet yanığı için; hassas bölgelere soda sürmeyi deneyin. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda döküp sürmek, cildi yumuşatıyor. 

 Ayak yorgunluğuna magnezyum: Ayaklarınızı rahatlatmak için bir torba magnezyum klorürü, sıcak su torbasında bir hafta bekletin. Sonrasında ayak parmaklarınızı bu çözeltiye batırın ve 15 dakika bekletin. Ardından ayaklarınızı kurulayın. 

 Göğüs kırışıklığına karşı zeytinyağı: Eğer göğüslerinizde kırışıklıklar varsa; zeytinyağına batırılmış sıcak bir bezle göğüslerinize kompres uygulayabilirsiniz. Bezi 5-10 dakika göğsünüzde tutun ve sonrasında bölgeyi durulayın. 

Sabah

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4228339/uykusuzluk-genleri-bozuyor