YÖK Artık! 31 Kişiden 29'uncu Olmuştu! 'Rektör Baba' Sağolsun! Atandı

31 Kişiden 29'uncu Olmuştu! 'Rektör Baba' Sağolsun! Atandı

Bir sene önce Hakkari Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Ömer Pakiş'in İlahiyat Fakültesi Dekanlığı döneminde çocuğunu aynı fakülteye araştırma görevlisi olarak aldırdığı ortaya çıktı.

Sözcü'de yer alan Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, KDK konuyla ilgili rapor hazırladı ve söz konusu sınavın iptalini talep etti. Fakat rektörlük sınavı iptal etmedi. KDK'dan Arif Dülger'in skandala dair hazırladığı raporda oğul Halit Ziya Pakiş, ALES ve yabancı dil sıralamasında 31 kişiden oluşan listede sondan 3. oldu yani 29'uncu sırada yer aldı. Başvuru yapanların 19'u transikrip belgesinde mühür üzerinde imza olmaması, kaşenin imzasız olmaması gibi gerekçelerle elenirken, 12 kişiden 8'ide sınava girmedi. 4 Kişiyse üniversitenin yazılı sınavında 5-15 gibi puanlarla ekarte edildi. Elenen adayların genel notlarının 84-79 gibi olması dikkat çekti.

Kamu Denetçisi Dülger, "Gerekli titizlik gösterilip eksiklikler tamamlansa, kazanan iki aday, sınava girecek ilk 20 kişi içerisine bile giremiyor." dedi. Meclis'teki komisyonda AK Partili üyeler dahil tüm üyeler skandala tepki gösterdi ve YÖK'e konuyu iletmeye karar verdi. AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, "Rektör Bey nerede olursa olsun buraya gelemez, bu şeyi savunamaz. Bunu savunacak bir yüzü olacağını zannetmiyorum" dedi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4227260/yok-artik-31-kisiden-29uncu-olmustu-rektor-baba-sagolsun-atandi