Bakan Yılmaz Müjdeyi Verdi: 20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan son dakika öğretmen ataması açıklaması geldi.

TRT Haber canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı açıklamada 2018 yılı öğretmen atama sayısına değindi. Bakan Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Geçen yıl 50 bin öğretmenin atmasını yaptık. Bu yıl 20 bin yaptık. Gelecek yıl da talebimizi sunacağız ve bütçenin durumuna göre izin verecekler. 2018 yılında 20 bine yakın öğretmenin atamasını yapacağız. Şubat'ta duyuruya çıkıp, Mayıs'ta mülakat yapacağız, atamalar ise Ağustos'ta yapılacak. "

TEOG Açıklaması

Bakan Yılmaz TEOG'un alternatifleri hakkında şu ifadeleri kullandı:

"1 milyon 300 bin ortaokul öğrencisi var. Her okul kendi yapsın diyen var. Herkesin mahallesindeki okula alın diyen var. Bazı okullar, tarihi birikimi olanlar, Ankara Fen, İstanbul Erkek Lisesi gibi okullar için Matematik, Fen ve Türkçe ortalamasının 85 üzerinde olması gerekir diyen oluyor. Açık uçlu soru sorun diyen oluyor. Açık uçlu sorulara ne cevap verdiği, notları da ailesine gönderin ki ailesi de değerlendirsin. Bu da bir başka alternatif.

Milli Eğitim Bakanlığımız ölçme değerlendirme konusunda Türkiye'nin en uzman kuruluşu. Bakanlar Kuruluna sunacağız. Bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunarız, tamamdır denildikten sonra hemen açıklarız. "

Üniversite Sınavlarında Değişiklik Yapılacak mı?

Bakan Yılmaz, açıklamasının devamında üniversite sınavlarında değişiklik yapılıp yapılmayacağına yönelik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"AK Parti'nin seçim beyannamesinde vardı. Ne zaman olur bilmiyorum. Aybüke öğretmenimizin şehit olduğu gün kardeşi o gün sınava girdi. Bazen böyle, kişinin ailesinde kayıp olduğu gün sınava girmek durumunda da kalıyordu. Böyle durumlarda üniversiteye girişi de birden fazla yapın diye programımızda var. Üniversite sınavlarını birden fazla yapın diye."

Öğretmen Atama Sayısı Yeterli mi?

2017'de 50 bin öğretmen ataması yapan Milli Eğitim Bakanlığının 2018'de 20 bin öğretmen ataması yapması tabiri caizse komik bir rakamdır. Siz de bu konudaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4226629/bakan-yilmaz-mujdeyi-verdi-20-bin-ogretmen-atamasi-yapilacak