Taşeron İşçilere Kadro Ne Zaman Geliyor? Taşeronda Son Dakika Gündem Haber

Uzun zamandır konuşulan taşeron işçilerin kadroya alınma beklentisi ne zaman gerçekleşecek? Taşerona Kadro Çalışmaları şu an hangi aşamada? 24 Şubat 2016 tarihi itibariyle İşte son dakika gelişmeleri...

Türkiye 24.02.2016, 17:31 22.12.2015, 03:05
323051
Taşeron İşçilere Kadro Ne Zaman Geliyor? Taşeronda Son Dakika Gündem Haber
Kpsscafe.com.tr - Uzun zamandır konuşulan taşeron işçilerin kadroya alınma beklentisi ne zaman gerçekleşecek? Taşerona Kadro Çalışmaları şu an hangi aşamada? 24 Şubat 2016 tarihi itibariyle İşte son dakika gelişmeleri...

 Maliye Bakanı Naci Ağbal, seçim öncesinde ve seçim sonrasında gündemden düşmeyen yüzbinleri ilgilendiren taşeron işçilere kadro konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Ağbal, daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Haziran 2016 olarak açıklanan kadro süreci ile ilgili olarak ,21 Mart'tan önce bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi mutlaka Meclis'e sevk etmiş oluruz." dedi.

Naci Ağbal ayrıca ; "Kamuda asıl işlerin belirlenmesinde belli bir seviyeye gelindi. Ardından sendikalarla görüşmeler yapacağız. 21 Mart'tan önce bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi mutlaka Meclis'e sevk etmiş oluruz" dedi.

Taşeron işçilere kadro için atılması gereken son adım, Bakanlar Kurulu'nun yapacağı alt işveren tanımı ile birlikte asıl iş ve yardımcı iş ayrımının belirlenmesiyle sona erecek. Taşeron işçiler arap saçına dönen bu kadro konusunda artık sürecin bir an önce başlamasını ve sonuca ulaştırılmasını istemektedirler.

Taşeron işçiler kadroya alınacakları tarihin bir an önce gelmesini beklerken son gelişmeler Haziran ayına kadar tüm çalışmaların tamamlanacağını gösteriyor.


Taşeron işçilere kadro için atılması gereken son adım, Bakanlar Kurulu'nun yapacağı alt işveren tanımı ile birlikte asıl iş ve yardımcı iş ayrımının belirlenmesiyle sona erecekti. 2014 yılı Eylül ayında taşeron işçilerle ilgili yapılan kanun tasarısında asıl iş ve yardımcı iş ayrımının yapılabilmesi için Bakanlar Kuruluna 2015 yılı sonuna kadar yetki verilmişti.

Meclis'te geçtiğimiz günlerde görüşülen torba tasarıya eklenen bir madeyle Bakanlar kuruluna verilen yetkinin süresi 30 Haziran 2016'ya kadar uzatılınca taşeron işçilere kadro için süreç 6 ay daha uzamış oldu. Bu sürenin tekrardan uzatılıp uzatılmayacağı şu an için bilinmesede taşeron işçilerin daha fazla beklemeye sabırlarının kalmadığını söylemek isteriz. Uzun bir zamandır gündemde olan taşeron işçilere kadro probleminin daha fazla uzatılmadan çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Kamuda tahmini sayısı 700 bini bulan taşeron işçi çalıştırıldığı ve yapılacak kadro çalışmasıyla bunlardan 150 200 bin kadarının kadroya alınacağı belirtilse de ortaya çıkacak çalışmanın ardından net rakamlar belli olacaktır. Uzatılan süre içerisinde Maliye Bakanlığı hem sendikalarla hem de Çalışma Bakanlığı ile birlikte yürüteceği çalışma ile taşeron işçi tanımında hangi işlerin asıl iş hangi işlerin yardımcı iş olarak tanımlanacağını belirleyip çalışmasını Bakanlar Kuruluna sunacaktır. Bakanlar Kurulu bu çalışma ışığında gerekli değerlendirmeleri yaparak son sözü söyeleyecek ve asıl iş ile yardımcı iş ayrımını yapılan işlerin türüne göre açıklayacaktır.

Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği tanımlamayla birlikte asıl iş statüsünde bulunan görevi yapan işçiler kadroya alınacaktır. Diğer işler ise yardımcı iş olarak değerlendirilecekleri için kadroya alınmayacaklardır. Ayrıca kamuda keyfi taşeron alımlarının önüne geçilerek hangi işlerde taşeron çalıştırılması gerektiğide net bir şekilde belirlenecektir. Kamu kurumlarında Bakanlar Kurulu'nun belirlediği alanların dışında kalan işlerde kesinlikle taşeron alımına gidilmeyecektir. Alt işveren tanımının belirlenmesi kurumlar içerisinde keyfi taşeron işçi çalıştırılması durumunuda ortadan kaldıracaktır.

Asıl İş ve Yardımcı İş farkı nasıl belirlenecek?

Bu ayrımda en önemli nokta çalışılan iş sektörüyle ilgili alanların asıl iş olarak değerlendirilmesidir. Örneğin Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan taşeron işçilerden yol çalışmalarında görev alanlar, çalıştıkları alanla ilgili görevi yürüttükleri için kadroya alınacaktır. 

Temizlik, güvenlik ve yemekhane işlerinde görev alan çalışanlar hangi kurumda çalışırsa çalışsın yardımcı işi yaptığı için kadroya alınmayacaktır. Bu çalışmada bazı unvanlarda görev yapanların durumu ise şu an için belli değildir. Örneğin herhangi bir kurumda sekreterlik yapanlar, evrak işlerinde çalışanlar asıl işte mi yoksa yardımcı işte mi çalışıyor bunun değerlendirmesi Bakanlar Kurulu'nun tanımlayacağı asıl iş alanlarında bulundukları taktirde kadrolu çalışan olarak değerlendirilecektir. 

Son alınan uzatma kararıyla birlikte taşeron işçiler bir kez daha hayal kırıklığı yaşasa da Haziran ayına kadar çalışmaların bitirilmesi ve ortada olan büyük belirsizliğin kaldırılması yüzbinlerce çalışanın gergin ve stresli beklentisini sona erdirecektir. Çözüm için daha fazla beklemeden verilen sözler yerine getirilmelidir.


Seçimlerden sonra kadro beklentilerinin arttığı bir dönemde taşeron işçiler için umutlu bekleyiş sürerken yeni hükümetin 2016 yılı için açıkladığı eylem planında taşeron kavramının alt işveren olarak yer alması, bu hassas konuda 3 aylık bir süre diliminde adım atılacağını ortaya çıkardı.

Açıklamaya göre alt işverenlik tanımının Maliye Bakanlığı'nın öncülüğünde yapılacak çalışmayla yapılacağı belirtilirken, kamuda ihtiyaç duyulan hangi işlerin taşeron aracılığıyla yapılacağıda belirlenecek. Asıl iş ve yardımcı işlerin çalışma alanlarına göre düzenlenmesiyle birlikte kadroya geçirilecek personellerde kesinlik kazanmış olacak.

Belirtilen programa göre 3 ayda bitirilmesi planlanan çalışma sonrasında Bakanlar Kurulu son düzenlemeleri yaparak asıl işçi statüsünde görünen çalışanları kadroya alacak. Burada en önemli nokta hiç şüphesiz asıl iş ve yardımcı iş kavramlarının neye göre belirleneceği olacaktır.

Asıl işi yapanlar belirlenirken taşeron olarak çalıştığı kurumda kadrolu personel ile aynı işi yapan fakat statüsü farklı olanlar bu değerlendirme kapsamında kadroya alınacak.


Taşeron İşçilerle İlgili Son Dakika Gelişmesi: Süre 6 aya çıktı

Hükümetin Meclis'te torba yasayla ilgili yapılan görüşmeler esnasında taşeron işçilere kadro çalışmasıyla ilgili yeni bir önerge getirerek, 31 Aralık 2015 tarihine kadar tamamlanması gereken asıl iş ve yardımcı iş kavramlarının belirleneceği çalışmayı 6 ay süreyle erteleyeceği belirtildi. Daha önceden açıklanan süreye göre hangi işlerin asıl iş, hangi işlerin yardımcı iş statüsünde olacağının tespit edileceği düzenlemenin 2015 yılı sonuna yetişemeyeceği ortaya çıktığından alınan kararla sürenin 6 ay daha uzatılmasının benimsendiği ve 30 Haziran 2016 tarihine kadar Bakanlar Kurulu'nun asıl iş ile yardımcı iş ayrımını yaparak kadroya alınacak taşeron işçilerle ilgili süreci tamamlaması bekleniyor.

Asıl İşi Yapanlar Kimler Olacak?

Taşeron çalışanların yanıtını en çok merak ettikleri soru kimlerin asıl işi yaptığıdır. Konuyu netleştirmek için bazı örnekler verelim.

Hastanede görev yapan bir taşeron işçi teknisyen olarak röntgende veya ultrasonda çalışıyorsa asıl işi yaptığı için kadroya alınacaktır. Burada asıl önemli husus hangi alanda çalışılıyorsa kadroya geçebilmek için o alanla ilgili işi yapmaktır. Sağlık sektöründe çalışan taşeron işçi sağlık alanıyla ilgili bir işte görevliyse asıl işi yaptığı için kadroya alınacaktır. Sağlık kurumunda çalıştığı halde sağlıkla ilgili bir alanda görev yapmayan biri ise yardımcı işi yaptığından dolayı kadroya alınmayacaktır. Hastanede çalışan bir yemekhane görevlisi veya güvenlik görevlisi sağlık alanıyla ilgili bir görevde çalışmadığı için yardımcı işi yapan personel statüsünde tanımlanacaktır.

Maliye Bakanlığı çalışma alanlarında yapacağı tanımlamayla asıl iş yardımcı iş kavramlarını çalışan kadrolara göre belirleyerek Bakanlar Kurulu'na sunacaktır. Kamuoyunda asıl işi yapan taşeron işçi sayısının yaklaşık 200 bin kişi olduğu açıklansa da kesin rakamlar çalışma sonrasında ortaya çıkacaktır.

Planlanan süreçte gecikme olmazsa en geç yaz ayı başlarında çalışmalar bitirilip uzun zamandır kadro bekleyen taşeronların belirli bir bölümü bu hayallerine kavuşmuş olacak.

Kamu kurumlarında güvenlik görevlisi, temizlikçi ve yemekhane çalışanı olarak görev yapanlar yardımcı iş olarak değerlendirileceği için kadroya alınmayacaktır. Daha önce kadroya alınmayacak taşeron işçiler için maaşları ve izin süreleriyle ilgili iyileştirmeler yapılacağıda açıklanmıştı. 

Bizim temennimiz uzun bir süredir ülke gündemini meşgul eden taşerona kadro sorununun, objektif bir şekilde herkesi memnun edecek adımlar atılarak çözülmesidir. Çalışmaların yeni mağduriyetler yaratmadan bitirilmesi devlet nezdinde olumlu bir imajı daha da güçlendirecektir.NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Yorumlar (361)
taşeron 4 yıl önce
hastanede verihazırlama ve tıbbi sekreterlere kadro gelecek mi acaba sonuçda asil işi yapıyoruz memurla aynı işi yapan taşeron var onlar kadro alacak mı ?
uzatmayınn 4 yıl önce
yeter artık versinler şu kadroyu uzatmayınnnnnn
ergun 4 yıl önce
Hastanede idari birimde çalışıyoruz. Satınalmada . biz asıl işi yapmış oluyormuyuz
KAMU GÜVENLİĞİ 4 yıl önce
HÜKÜMETİMİZ KADRO VERECEKSE, ASIL İŞ VE YARDIMCI İŞ DİYEREK SINIFLANDIRMAMALI, 10 YILI DOLDURAN KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERONLARI BENCE KADROYA ALSIN. ADALETLİ OLAN BENCE BUDUR......
taşören 4 yıl önce
biz temizlik olarak hangi devletin işini yapıyoruz rusyamı israilmi bu nasıl hükümet ayrım yapıyor iyileştirme olacakmış 3 yıl sonra garanti veriyorum çalışacak diye 4 yıl sonra temizlikte çalısanlar kadro dicek herkez yine akpm ye oy vercekler yine yalan
Tsrn 4 yıl önce
Peki ya ewraklarda temizlik iscisi górunup asil isi yapiorsak o zamn ne olcak
s 4 yıl önce
temizlik herzaman gereklidir kadrolu olmalıdır saglık temizlikten geçer kadrolu çalışanlar olmak istiyoruz akp güvenimiz sonsuz
belediye büro 4 yıl önce
Benim aynı büroda çalışan memur arkadaşım 2600 lira maaş alırken biz 1300 liraya çalışırken hiç kimsenin sesi çıkmıyordu.Memur işi garantilemiş yüz kızartıcı iş yapsa bile savuma isterler felan filan ama bize yarın gelme dedilermi iş biter niye iş güvencemiz yok BİR MÜSLÜMAN KENDİSİ İÇİN İSTEDİĞİNİ BİR MÜSLÜMAN KARDEŞİNE İSTEMEDİKÇE GERÇEK MÜMİN OLAMAZ.
Gariban köleler 4 yıl önce
Yazık yazık oy istemeye gelince demiyordunuz güvenlik temizlikci yemekhaneçi siz bizden deyilsiniz oy vermeyin siz kölesiniz ve öyle devam kalacaksınız yazık yazık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
-3°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:31
Güneş 07:58
Öğle 13:05
İkindi 15:39
Akşam 18:01
Yatsı 19:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü