Başbakan Yıldırım Şehit ve Gazi Aileleri İle Bir Araya Geldi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapılan bir açıklamada Başbakan Yıldırım'ın şehit ve gazi aileleriyle iftar yemeğinde buluştuğu belirtildi.

Türkiye 19.06.2016, 14:10 19.06.2016, 14:20
879
Başbakan Yıldırım Şehit ve Gazi Aileleri İle Bir Araya Geldi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapılan bir açıklamada Başbakan Yıldırım'ın şehit ve gazi aileleriyle iftar yemeğinde buluştuğu belirtildi. 

Açıklama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlandı. Yayımlanan açıklama " Başbakan Yıldırım şehit aileleri ve gaziler için düzenlenen iftara katıldı " başlığı ile paylaşıldı. 

Yayımlanan açıklamaya göre;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İzmir Valiliğinin şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlediği iftar programı Başbakan Binali Yıldırım’ın himayesinde gerçekleşti.

İftar programında Başbakan Yıldırım’a eşi Semiha Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da eşlik etti.

İftar sonrası yaptığı konuşmada Başbakan Yıldırım, şehitlerin aziz hatıralarının kendilerine yüklediği sorumluluğu artırdığını, o sorumluluğun da terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmak olduğunu belirtti.

Şehitlerin tam huzura kavuşmasının bu topraklardan terörün kökünün kazınmasına bağlı olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Herkes emin, rahat olsun ki terör Türkiye'nin gündeminden çıkacaktır. 32 yıldır bizi meşgul eden bu anlamsız terör belası artık Türkiye'nin gündeminde kalmamalıdır. Barış ve huzur ülkemizin her köşesinde egemen oluncaya kadar bu operasyonlar da sürmeye devam edecek. Her vatandaşımızın yüzünün güleceği, doğuyla batının, kuzeyle güneyin kucaklaşacağı günleri inşallah hep birlikte göreceğiz. Bu milletin onurlu yürüyüşüne kasteden hiçbir plan Türkiye'yi, Türk milletini bu mukaddes yolundan asla döndürmeyecektir. Suç işleyen, cinayete ortak olan herkes mutlaka adalet önüne çıkarılacaktır.

Teröre verilecek en güzel cevabın İzmir'de bir araya gelen bu birlik, kardeşlik iklimi olduğunu dile getiren Yıldırım, "Türkiye 78 milyon vatandaşıyla, tek vatan, tek millet, tek devlet ve tek bayrak altında ilelebet yaşamaya devam edecektir. Aziz şehitlerimize buradan söz veriyoruz, 81 vilayetimizle 79 milyon insanımızla daima bir olacağız, daima birlikte Türkiye olacağız. Türkiye demokrasiden, hukuktan, birlik ve beraberlikten, medeniyet yürüyüşünden asla vazgeçmeyecek. Bu bizim ecdadımıza, şehitlerimize, sizlerin şahsında milletimize olan sözümüzdür." ifadelerini kullandı.

Şehitlerin namusa, istiklale ve onura sahip çıkmak için canlarını seve seve verdiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bizler devlet, hükümet ve millet olarak aziz şehitlerimizin hatıralarını daima canlı tutacağız asla unutturmayacağız. Ecdadımız dün Gelibolu'da, Trablusgarp'ta, Çanakkale'de, Dumlupınar'da, İzmir'de, Şanlıurfa'da, Kahramanmaraş'ta, Gaziantep'te bu ülkenin istiklal mücadelesini verdiler. Ülkemizi, namusumuzu asla çiğnetmediler. Bize muhteşem ve güzel bir Türkiye armağan ettiler, biz de bu aziz, cennet vatanı gözümüz gibi korumaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin kanlarını temsil eden ay yıldızlı bayrağımızı en yükseğe çıkarmak namus borcudur, boynumuzun borcudur. İnancımız bize karamsarlığı yasaklamıştır. Rahat olun, müsterih olun Türkiye bugün daha öncesinden çok daha güçlüdür. Bugün Cumhurbaşkanımız ile birlikte İstanbul'da Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Deniz Kuvvetlerimize kazandırdığımız korvetlerin töreninde bir kez daha gördük ki Türk milleti büyük bir millet. Türk ordusu, milleti güçlendikçe güçlenmeye devam ediyor."
 
Şehit ailelerinin sıkıntılarıyla hemhal olup her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamanın, her zaman yanlarında olmalarının kendileri için şeref, görevlerin en yücesi olduğunu ifade eden Yıldırım, şehitlerine emanetine asla halel getirmeyeceklerini, şehit ailelerinin her birinin meselesinin kendi meseleleri olduğunu, gece gündüz onların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Şehitler ve yakınları gündemde olduğunda mevzuat teferruattır, asla ve asla mevzuatın arkasına sığınmayacağız, sığınanlara da müsamaha göstermeyeceğiz. Bugüne kadar 30 binin üzerinde şehit yakınının atamasını gerçekleştirdik, onlara sahip çıkmanın gayreti içinde olduk" dedi.

Şehitlerin ana, babaları, eşleri, çocukları ve yakınlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin teminatı altında olduğunu belirten Binali Yıldırım, bu konuda hükümet olarak devletin büyük imkanlarını kullanmaktan kaçınmadıklarını, kaçınmayacaklarını dile getirdi.

Devletin şefkat ve himayesinden gazi ve şehit yakınlarının emin olmasını isteyen Yıldırım, şöyle devam etti:
"Son 14 yılda çok önemli çalışmaları hayata geçirdik. 2010 yılında gerçekleşen halk oylamasıyla bir anayasa değiştirdiğimizi biliyorsunuz. Bu değişiklikle getirdiğimiz bir madde çok önemlidir. Şehit yakınları ve gaziler için alınacak tedbirlerin, eşitlik ilkesine asla aykırı sayılamayacağını anayasal güvenceye aldık. Şehitlerimize yapılacak her şey, bir ülke, bir memleket vazifesidir, bir vefa görevidir. Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin durumlarını kademe kademe daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz ve bunun gayreti içindeyiz."

Şehitliğin peygamberlikten sonra en yüce mertebe olduğunu vurgulayan Yıldırım, onların Türk milletinin geleceği için can verdiğini, Türk milletinin gönlünde müstesna yer aldıklarını belirtti.

Binali Yıldırım, ay yıldızlı bayrağın tesadüfen oluşmadığını, rengini şehitlerin kanından aldığına dikkat çekerek, şehitlerin hatırasını sonsuza kadar yaşatmayı amaçladıklarını dile getirdi. 
 
“Hükümet olarak her zaman şehit ailelerinin yanındayız”

Programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da vatan toprakları için tarihin her döneminde şehit ve gaziler verdiklerini belirterek, "Vatanı, milleti ve inancı uğruna batan her güneş sizlerle yeniden doğuyor, gökyüzünde hilali aydınlatmaya devam ediyor. Selamların, duaların en güzeli şehitlerimizin üzerine olsun. Siz değerli gazilerimiz de bu uğurda vatanımızı korumak için savaştınız. Ve iki iyilikten birine gazilik şerefine ulaştınız. Bir diğeri ise makamların en güzeli olan şehitlik mertebesidir." diye konuştu.

Bakan Kaya, Allah katında peygamberlikten sonra en üstün makamın şehitlik makamı olduğunu anımsatarak, kalplerden hiçbir zaman vatan, millet ve bayrak sevgisinin eksik olmamasını temenni etti.

Böyle bir sevgi uğruna tarihte olduğu gibi bugün de kahramanlık destanı yazan yiğitlerin bulunduğunu vurgulayan Bakan Kaya, "Silopi'de üşüyorum diyen bir çocuğun ellerini nefesiyle ısıtmaya çalışan Tabur Komutanı Binbaşı Necmettin Tetik'in o davranışı beni çok duygulandırdı. Sonrasında Binbaşımızın yaralandığı haberi bizleri ayrı bir hüzne sevk etmiştir. Geçen hafta o güzel yürekli binbaşımızı GATA'da ziyaret ettim, durumu iyi. Rabbimden acil şifalar diliyorum. Bizler millet olarak asker, polis ve köy korucularımızın üstün hizmet ve başarılarıyla her zaman gurur duyduk. Yeter ki bizler birlik ve beraberliğimizi koruyalım, kardeşlik hukukunu güçlendirelim. İzmir'i Bingöl'e, Mardin'i Aydın'a, Edirne'yi Hakkari'ye kardeş kılan değerlerimize sahip çıkmaya devam edelim. Devam edelim ki kan ve göz yaşından beslenen fırsatçıların umutları kendi kazdıkları çukurlara gömülmeye devam etsin." ifadelerini kullandı.

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, geçen hafta Mardin'de özel harekat polislerini ziyaret ettiğini anlatarak, Bakanlığına bağlı kurumlarda kalan engelli çocukların yaptıkları küçük hediyeleri ve onların yazdığı mektupları polislere ulaştırdıklarını belirtti. 

Birlik ve beraberliğin korunduğu müddetçe üstesinden gelinemeyecek bir şeyin olmadığını dile getiren Bakan Kaya, hükümet olarak her zaman şehit ailelerinin yanında olduklarını vurguladı.

Bakan Kaya, şehit aileleri ve gaziler için yakın zamanda düzenlemeler yaptıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:
"Şehit yakınları için istihdam hakkı ikiye çıkarılmış, gazilerimize de bir istihdam hakkı verilmiştir. Belirli dönemlerde gerçekleştirdiğimiz atamalarda da asla kadro sınırlamasına gidilmemiştir. Özellikle bu atamaların zaman kaybetmeksizin yapılması noktasında sayın Başbakanımızın talimatları bulunmaktadır. Faizsiz konut kredisi desteği, tapu işlemlerinde harç muafiyeti, ücretsiz seyahat hakkı, vergi muafiyetleri gibi birçok alanda ekonomik destek hayata geçirilmiştir. Terör mağduru sivil vatandaşlarımıza; tazminat, aylık bağlama, istihdam hakkı, anne babaya aylık bağlamada muhtaçlık şartının kaldırılması gibi haklar tanınmıştır. Sizlerin göstermiş olduğu büyük fedakarlıklar karşısında elbette bizlerin yaptıkları her zaman yetersiz kalacaktır. Fakat acılarımızı birlikte hafifleteceğiz, yaralarımızı birlikte saracağız inşallah. Şehit yakınlarımız, vazife malulleri ve gazilerimiz için hükümet olarak bugüne kadar ne yapmamız gerekiyorsa hiç tereddüt etmeden yerine getirdik ve getirmeye devam ediyoruz." 

Kpsscafe.com.tr / ANKARA
Yorumlar (1)
Serpil 4 yıl önce
Iş istiyorum şehit ailesi
Yeni 2020 Sezonu Tesettür Abiye Modelleri
-1°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 29 Mart 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:51
Öğle 13:07
İkindi 15:49
Akşam 18:13
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü