Arzu Erdem: "Mülakat Sistemi Adaletsizliği Son Bulmalıdır!"

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, atama bekleyen adayların sesini meclis kürsüsünden duyurdu.

Türkiye 08.12.2017, 13:37 08.12.2017, 13:41
2038
Arzu Erdem: "Mülakat Sistemi Adaletsizliği Son Bulmalıdır!"

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, atama bekleyen adayların sesini meclis kürsüsünden duyurdu. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki personel alımlarındaki mülakatları sık sık gündeme getiren ve bununla ilgili düzenleme talep edilen İstanbul Milletvekili Erdem, meclis kürsüsünden bu adaletsizliğe son verilsin çağrısında bulundu. Atama bekleyen öğretmenlerin sesinin duyulması gerektiğini söyleyen Erdem, ayrıca alan konusunda yapılan düzenlemelere de değindi.

MHP'li Arzu Erdem: "Referandum sonrasında, liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi, 5 gündem üzerinde durmuş ve bu konuyla ilgili aciliyetle aksiyon alınmasına ilişkin uyarılarda bulunmuştur.

Birincisi, terörle aralıksız olarak mücadele edilmesi yönündeydi ki bu anlamda devlet üzerine düşeni yapmakta ve terörle mücadeleyi de aralıksız olarak sürdürmekte. Milliyetçi Hareket Partisi olarak da bu anlamda desteğimiz devam etmektedir.

İkincisi, hızlı bir şekilde uyum yasalarının çıkarılması konusuydu ki bu konuda da uyum yasalarına ocak ayı itibarıyla geçilecektir.

Üçüncüsü, dış politikada ve Avrupa Birliğiyle ilişkiler konusunda gereğinin yapılmasına ilişkindi. Bu konuda da gerekli mücadele yapılmaktadır, bunu da izlemekteyiz.

Dördüncüsü, FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili gerekli çalışmanın yapılmasıydı, gerekli mücadelenin yapılmasıydı. Bu konuda hâlâ bir mahrumiyet söz konusu ve devam edeceğini umuyoruz, terörle mücadele kapsamında mutlaka ele alınacağına inanıyoruz.

MÜLAKAT SİSTEMİ ADALETSİZLİĞİ SON BULMALI

Beşincisi ve en önemli madde, milletimizin geciktirilmiş sosyal sorunlarıyla ilgili mücadelenin yürütülmesi ve bu geciktirilmiş sorunların çözüme kavuşturulması yönündeydi. Ki burada benim ilk başta aklıma Türk milleti, Türk milletinin yanında Türk gençliği geliyor ve burada eğitim sistemi ve eğitim sistemindeki eksiklikler, bilhassa öğretmenlerimizin beklentileri gelmektedir, öğretmen atamaları gelmektedir, mülakat sistemi gelmektedir, mülakat sisteminin adaletsizliği gelmektedir.

Sözleşmeli öğretmenlerimizle ilgili bir sistem getirildi ancak sözleşmeli öğretmenlerimizle ilgili, iki eş birbirlerinden ayrı yerlerde görev yaptıkları için aile bütünlüğü noktasında büyük bir sıkıntı oluşmuştur ve çocuklarından ayrı yaşamak zorundalar, bu anlamda büyük bir sıkıntı oluşmakta. Bir ara formülle oradaki sıkıntı giderilebilir diye düşünüyorum.

Onun dışında, üç tane mektup var elimde, bunlardan bir tanesini okuyacağım. "Her gün okulun yanından geçip gidiyoruz; ömür de gidiyor, en canlı, en güçlü, en hevesli olduğumuz zamanlar gidiyor. Umutlarımızla beraber mücadele edecek, hakkımızı sonuna kadar savunacak vicdanlarınıza sesleniyoruz." diyor öğretmenlerimiz.

ATAMA SAYISI ARTTIRILMALI

Atama sayısıyla ilgili Bakanlığın yaptığı açıklama, 100 bin civarında, aslında "81 bin açık var." dendi, şubat ayında 20 bin civarında bir alım yapılacak. Öğretmenlerimiz bu değerlendirmeyi yaparken bilhassa şunun üzerinde durmakta: 80 bin açık varken en azından bunun yarısı kadar yani 40 bin öğretmen alımı yapın ki bu gençlik işsizlikten ve mesleğini yapamamaktan kurtulsun.

ÖĞRETMENLER KENDİ ALANLARINDA İSTİHDAM EDİLSİNLER

Değerli milletvekilleri, Mersin Milletvekilimiz Sayın Baki Şimşek'in de burada kürsüye taşıdığı ve çok önemli bir konu olan, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimizle ilgili bir ihtisaslaşma ve ihtisaslaşmadan sonra bölümün kapanması söz konusuydu. Bölüm kapandı ancak 9 bin mezunu var, 200 daha mezun verecek önümüzdeki seneye kadar. Ancak bu arkadaşlarımızın tamamı şu an kendi bölümlerinde atama görmemekteler. Burada şöyle bir yanlış anlaşılma olmasın, ilahiyat fakültesi mezunu arkadaşlarımıza da "Onlar atanmasın" demiyoruz. Buradaki talep şu şekilde: Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine açılacak olan kontenjanda, o branşlarda dört yıl pedagojik formasyon da görmüş olmaları hasebiyle, öğretmenlik mesleğini doğru icra edecekleri noktasında öncelik tanınmalı, öncelik tanındıktan sonra diğer alanlarda bir ihtisastan bir atama yapılacaksa bu atamanın gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir.

Değerli milletvekilleri, özellikle tıbbi sekreterler yine aynı dertten şikâyetçi ve diyorlar ki: "Biz bölümümüzü bitirdik. Bitirdikten sonra kendi alanımızda çalışamıyoruz." Onun için aslında üniversitelerle ilgili bölümlerde hesaplamalar yapılırken ne kadar mezun vermeli, ne kadar açığımız var; ona göre bir hesaplama yapılıp belki kontenjanlarla ilgili sınırlandırmalar getirilmeli. Eğitimin kalitesi biraz da mezun verdiğiniz kişilerin kendi mesleklerini yapmalarıyla doğru orantılı. Düşünün ki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ilkokuldaki çocuğa çok sevdiği mesleği olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersi veremiyor. Onun yerine, işsiz olduğu için -elbette bir şekilde kendi geçimini sağlamak zorunda, evleniyorsa ailesinin geçimini sağlamak zorunda- başka bir meslekte çalıştığını düşünün. Hakikaten, her biri büyük bir mağduriyet içerisinde. Bu anlamda, özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında her birimiz gençlerin sesi olduğumuz vaadiyle buraya gelmiş olduğumuzu da göz önünde bulundurarak özellikle geçlerimizin bu haklı taleplerini mutlaka değerlendirip bu anlamda gerekli çözümü üretmemiz gerekmektedir."

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Yorumlar (7)
Eyüp 2 yıl önce
Kesinlikle mülakat denen rezalet kalkmalı kpss puanı ile alım olmalı.mülakat demek torpil demek.mülakat demek haksızlık demek.3 tane dallamanın karşısına geçiyosun 2 3 dk duruyorsun 1 kaç tane soru soruyolar tamam çık.bu ne lan bu ne böyle bi sistem mi olur.neye göre kime göre alıyosunuz.yok heyecanlanmicaksın kurulun karşısında ulan heyecanlanmak içten gelen bişey engel nasıl olucan.kaldı ki tüm hayat çıkış kapılarını buna bağlamışken nasıl soğukkanlı olucaksın.okumicaksın bu devirde en iyisi bu.devlet benim devletim amenna ama devlet halk olunca adalet olunca tam manada devlet olur.saçma sapan şeylere gider var ama buna yok.5 milyon kişi kpssye giriyo 100 bin anca alınıyo yarısı da sağlık tan zaten geri kalan ne yapıcak.kaldı ki geri kalan da sadece bir kaç üniversitenin 1 yıllık mezun sayısı.zaten şuda var kpss ücreti o 100.bin kişinin ömür boyu maaşını karşılayabilecek bi para.atananların da yaptığı iş devlete katkısı da cabası.acilen düzeltilmeli en azından önce şu mülakat denen saçma sapan şey kalkmalı
Zeyneb 2 yıl önce
Mülakat kaldırılmalı ve alımlar artmaliı emekler boşa gitmesin
Zeynep 2 yıl önce
İnşAllah son bulur. Mülakat sistemi ortadan kalkar.insanlar inşAllah aldığın puanlarla yerleşirler KPSS de sözlü mülakat olmamalı.zaten insanlar güvenlik soruşturmasından geçiyorlar.o kadar çalışıp çabalayıp bir yerlere tutunmak istiyorlar.yanlız sözlü mülakatta tek bir kelimeyi söyleyemedi diye eleniyorlar umarım bu adaletsizlik ortadan kalkar.ben bir bayan olarak çok üzgünüm bu konuda herkes bu şekilde düşünüyor.bir bayanın okulunu bitirmesi zaten yaş 23 oluyor.bu hepimiz için geçerli yaşım 26 oldu hala KPSS ye çalışıyorum.ve artık bitmiş bi durumdayım umarım.sözlü mülakat kaldırılır herkes kendi puan sistemiyle yerleşir teşekkürler
ya-man 2 yıl önce
Mülakat sistemindeki iadaletsizliğin yanında bir daha aynı puanı almak da zor bu durum pek dillendirilmiyor sürekli sınav sisteminin soru stillerinin de değişmesi mağdur ediyor kpss diğer sınavlar gibi bir sınav değil belirli birikim gerektiriyor örneğin gy-gk kısmı adı üstünde belirli kültürün birikimi karşılığında alınan puandır, zaten kpss gibi bir sınavdan ilk girişinizde diyelim 70 aldınız bi sonraki girişinizde bu puanın en fazla 7-8 puan üstüne çıkabilirsiniz o da ösym soru stillerinde değişiklik değil de konu güncellemesi konu ekleyip çıkarması gibi değişiklik yaparsa alınabilir bunu da ösym enaz 7-8ay önce duyurması gerekir sınava 2-3 ay kala değil, sadece ösym nin yaptığı soru stillerinde değişiklikten dolayı binlerce mağdur var çünkü önceki sınavlara hazırlanIrkenki birikimleri heba oluyor sürekli sıfırdan başlamak zorunda kalıyor, ayrıca bu sebepten dolayı binlerce sınava girmeyende var, peki bu kişilerin sonunu hiç merak eden var mı yaşadığı sıkıntıları bilen var mı : YOK
öğretmen adayı 2 yıl önce
güvenlik soruşturmasını bahane edip mülakatı kaldırmıyorlar mülakatlar amacından saptı görün artık bunu binlerce küskün var güvenlik soruşturması ayrı mülakat ayrı şey ey yetkililer güvenlik soruşturması yapılsın ama mülakatla çorba yapılmasın
Ahmet 2 yıl önce
mülakatlar kesinlikle kalkmalı her birim için kalkmalı örneğin katiplikte uygulama sınavından 200kelime yazmış biri mülakatta kalıyor neden torpil yapanlar önünü geçiyor da ondan.
Enes 2 yıl önce
Niye sürekli sadece öğretmen alımı mülakatlarından bahsediliyor. Diğer bölümlerin günahı ne. Sayıları mı az. Haa oy az doğal olarak.
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 22 Ocak 2020
İmsak 06:30
Güneş 07:58
Öğle 13:05
İkindi 15:40
Akşam 18:03
Yatsı 19:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 24 40
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 24 33
8. Tottenham 23 31
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Newcastle 24 30
14. Burnley 23 27
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 22 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü