Arzu Erdem: "Mülakat Sistemi Adaletsizliği Son Bulmalıdır!"

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, atama bekleyen adayların sesini meclis kürsüsünden duyurdu.

Türkiye 08.12.2017, 13:37 08.12.2017, 13:41
2048
Arzu Erdem: "Mülakat Sistemi Adaletsizliği Son Bulmalıdır!"

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, atama bekleyen adayların sesini meclis kürsüsünden duyurdu. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki personel alımlarındaki mülakatları sık sık gündeme getiren ve bununla ilgili düzenleme talep edilen İstanbul Milletvekili Erdem, meclis kürsüsünden bu adaletsizliğe son verilsin çağrısında bulundu. Atama bekleyen öğretmenlerin sesinin duyulması gerektiğini söyleyen Erdem, ayrıca alan konusunda yapılan düzenlemelere de değindi.

MHP'li Arzu Erdem: "Referandum sonrasında, liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi, 5 gündem üzerinde durmuş ve bu konuyla ilgili aciliyetle aksiyon alınmasına ilişkin uyarılarda bulunmuştur.

Birincisi, terörle aralıksız olarak mücadele edilmesi yönündeydi ki bu anlamda devlet üzerine düşeni yapmakta ve terörle mücadeleyi de aralıksız olarak sürdürmekte. Milliyetçi Hareket Partisi olarak da bu anlamda desteğimiz devam etmektedir.

İkincisi, hızlı bir şekilde uyum yasalarının çıkarılması konusuydu ki bu konuda da uyum yasalarına ocak ayı itibarıyla geçilecektir.

Üçüncüsü, dış politikada ve Avrupa Birliğiyle ilişkiler konusunda gereğinin yapılmasına ilişkindi. Bu konuda da gerekli mücadele yapılmaktadır, bunu da izlemekteyiz.

Dördüncüsü, FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili gerekli çalışmanın yapılmasıydı, gerekli mücadelenin yapılmasıydı. Bu konuda hâlâ bir mahrumiyet söz konusu ve devam edeceğini umuyoruz, terörle mücadele kapsamında mutlaka ele alınacağına inanıyoruz.

MÜLAKAT SİSTEMİ ADALETSİZLİĞİ SON BULMALI

Beşincisi ve en önemli madde, milletimizin geciktirilmiş sosyal sorunlarıyla ilgili mücadelenin yürütülmesi ve bu geciktirilmiş sorunların çözüme kavuşturulması yönündeydi. Ki burada benim ilk başta aklıma Türk milleti, Türk milletinin yanında Türk gençliği geliyor ve burada eğitim sistemi ve eğitim sistemindeki eksiklikler, bilhassa öğretmenlerimizin beklentileri gelmektedir, öğretmen atamaları gelmektedir, mülakat sistemi gelmektedir, mülakat sisteminin adaletsizliği gelmektedir.

Sözleşmeli öğretmenlerimizle ilgili bir sistem getirildi ancak sözleşmeli öğretmenlerimizle ilgili, iki eş birbirlerinden ayrı yerlerde görev yaptıkları için aile bütünlüğü noktasında büyük bir sıkıntı oluşmuştur ve çocuklarından ayrı yaşamak zorundalar, bu anlamda büyük bir sıkıntı oluşmakta. Bir ara formülle oradaki sıkıntı giderilebilir diye düşünüyorum.

Onun dışında, üç tane mektup var elimde, bunlardan bir tanesini okuyacağım. "Her gün okulun yanından geçip gidiyoruz; ömür de gidiyor, en canlı, en güçlü, en hevesli olduğumuz zamanlar gidiyor. Umutlarımızla beraber mücadele edecek, hakkımızı sonuna kadar savunacak vicdanlarınıza sesleniyoruz." diyor öğretmenlerimiz.

ATAMA SAYISI ARTTIRILMALI

Atama sayısıyla ilgili Bakanlığın yaptığı açıklama, 100 bin civarında, aslında "81 bin açık var." dendi, şubat ayında 20 bin civarında bir alım yapılacak. Öğretmenlerimiz bu değerlendirmeyi yaparken bilhassa şunun üzerinde durmakta: 80 bin açık varken en azından bunun yarısı kadar yani 40 bin öğretmen alımı yapın ki bu gençlik işsizlikten ve mesleğini yapamamaktan kurtulsun.

ÖĞRETMENLER KENDİ ALANLARINDA İSTİHDAM EDİLSİNLER

Değerli milletvekilleri, Mersin Milletvekilimiz Sayın Baki Şimşek'in de burada kürsüye taşıdığı ve çok önemli bir konu olan, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimizle ilgili bir ihtisaslaşma ve ihtisaslaşmadan sonra bölümün kapanması söz konusuydu. Bölüm kapandı ancak 9 bin mezunu var, 200 daha mezun verecek önümüzdeki seneye kadar. Ancak bu arkadaşlarımızın tamamı şu an kendi bölümlerinde atama görmemekteler. Burada şöyle bir yanlış anlaşılma olmasın, ilahiyat fakültesi mezunu arkadaşlarımıza da "Onlar atanmasın" demiyoruz. Buradaki talep şu şekilde: Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine açılacak olan kontenjanda, o branşlarda dört yıl pedagojik formasyon da görmüş olmaları hasebiyle, öğretmenlik mesleğini doğru icra edecekleri noktasında öncelik tanınmalı, öncelik tanındıktan sonra diğer alanlarda bir ihtisastan bir atama yapılacaksa bu atamanın gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir.

Değerli milletvekilleri, özellikle tıbbi sekreterler yine aynı dertten şikâyetçi ve diyorlar ki: "Biz bölümümüzü bitirdik. Bitirdikten sonra kendi alanımızda çalışamıyoruz." Onun için aslında üniversitelerle ilgili bölümlerde hesaplamalar yapılırken ne kadar mezun vermeli, ne kadar açığımız var; ona göre bir hesaplama yapılıp belki kontenjanlarla ilgili sınırlandırmalar getirilmeli. Eğitimin kalitesi biraz da mezun verdiğiniz kişilerin kendi mesleklerini yapmalarıyla doğru orantılı. Düşünün ki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ilkokuldaki çocuğa çok sevdiği mesleği olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersi veremiyor. Onun yerine, işsiz olduğu için -elbette bir şekilde kendi geçimini sağlamak zorunda, evleniyorsa ailesinin geçimini sağlamak zorunda- başka bir meslekte çalıştığını düşünün. Hakikaten, her biri büyük bir mağduriyet içerisinde. Bu anlamda, özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında her birimiz gençlerin sesi olduğumuz vaadiyle buraya gelmiş olduğumuzu da göz önünde bulundurarak özellikle geçlerimizin bu haklı taleplerini mutlaka değerlendirip bu anlamda gerekli çözümü üretmemiz gerekmektedir."

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Yorumlar (7)
Eyüp 2 yıl önce
Kesinlikle mülakat denen rezalet kalkmalı kpss puanı ile alım olmalı.mülakat demek torpil demek.mülakat demek haksızlık demek.3 tane dallamanın karşısına geçiyosun 2 3 dk duruyorsun 1 kaç tane soru soruyolar tamam çık.bu ne lan bu ne böyle bi sistem mi olur.neye göre kime göre alıyosunuz.yok heyecanlanmicaksın kurulun karşısında ulan heyecanlanmak içten gelen bişey engel nasıl olucan.kaldı ki tüm hayat çıkış kapılarını buna bağlamışken nasıl soğukkanlı olucaksın.okumicaksın bu devirde en iyisi bu.devlet benim devletim amenna ama devlet halk olunca adalet olunca tam manada devlet olur.saçma sapan şeylere gider var ama buna yok.5 milyon kişi kpssye giriyo 100 bin anca alınıyo yarısı da sağlık tan zaten geri kalan ne yapıcak.kaldı ki geri kalan da sadece bir kaç üniversitenin 1 yıllık mezun sayısı.zaten şuda var kpss ücreti o 100.bin kişinin ömür boyu maaşını karşılayabilecek bi para.atananların da yaptığı iş devlete katkısı da cabası.acilen düzeltilmeli en azından önce şu mülakat denen saçma sapan şey kalkmalı
Zeyneb 2 yıl önce
Mülakat kaldırılmalı ve alımlar artmaliı emekler boşa gitmesin
Zeynep 2 yıl önce
İnşAllah son bulur. Mülakat sistemi ortadan kalkar.insanlar inşAllah aldığın puanlarla yerleşirler KPSS de sözlü mülakat olmamalı.zaten insanlar güvenlik soruşturmasından geçiyorlar.o kadar çalışıp çabalayıp bir yerlere tutunmak istiyorlar.yanlız sözlü mülakatta tek bir kelimeyi söyleyemedi diye eleniyorlar umarım bu adaletsizlik ortadan kalkar.ben bir bayan olarak çok üzgünüm bu konuda herkes bu şekilde düşünüyor.bir bayanın okulunu bitirmesi zaten yaş 23 oluyor.bu hepimiz için geçerli yaşım 26 oldu hala KPSS ye çalışıyorum.ve artık bitmiş bi durumdayım umarım.sözlü mülakat kaldırılır herkes kendi puan sistemiyle yerleşir teşekkürler
ya-man 2 yıl önce
Mülakat sistemindeki iadaletsizliğin yanında bir daha aynı puanı almak da zor bu durum pek dillendirilmiyor sürekli sınav sisteminin soru stillerinin de değişmesi mağdur ediyor kpss diğer sınavlar gibi bir sınav değil belirli birikim gerektiriyor örneğin gy-gk kısmı adı üstünde belirli kültürün birikimi karşılığında alınan puandır, zaten kpss gibi bir sınavdan ilk girişinizde diyelim 70 aldınız bi sonraki girişinizde bu puanın en fazla 7-8 puan üstüne çıkabilirsiniz o da ösym soru stillerinde değişiklik değil de konu güncellemesi konu ekleyip çıkarması gibi değişiklik yaparsa alınabilir bunu da ösym enaz 7-8ay önce duyurması gerekir sınava 2-3 ay kala değil, sadece ösym nin yaptığı soru stillerinde değişiklikten dolayı binlerce mağdur var çünkü önceki sınavlara hazırlanIrkenki birikimleri heba oluyor sürekli sıfırdan başlamak zorunda kalıyor, ayrıca bu sebepten dolayı binlerce sınava girmeyende var, peki bu kişilerin sonunu hiç merak eden var mı yaşadığı sıkıntıları bilen var mı : YOK
öğretmen adayı 2 yıl önce
güvenlik soruşturmasını bahane edip mülakatı kaldırmıyorlar mülakatlar amacından saptı görün artık bunu binlerce küskün var güvenlik soruşturması ayrı mülakat ayrı şey ey yetkililer güvenlik soruşturması yapılsın ama mülakatla çorba yapılmasın
Ahmet 2 yıl önce
mülakatlar kesinlikle kalkmalı her birim için kalkmalı örneğin katiplikte uygulama sınavından 200kelime yazmış biri mülakatta kalıyor neden torpil yapanlar önünü geçiyor da ondan.
Enes 2 yıl önce
Niye sürekli sadece öğretmen alımı mülakatlarından bahsediliyor. Diğer bölümlerin günahı ne. Sayıları mı az. Haa oy az doğal olarak.
Yeni 2020 Sezonu Tesettür Abiye Modelleri
-1°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 29 Mart 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:51
Öğle 13:07
İkindi 15:49
Akşam 18:13
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü