Netflix Türkiye İletişim Müdürü Savaş: Ücret ödeyen 1.5 milyonu aşkın üyemiz var!

Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş, “Türkiye’de ücret ödeyen 1.5 milyonu aşkın üyemiz var… Yasalara saygılıyız. Diğer yandan zaman zaman kamuoyuna yansıyan ‘Netflix’in bazı içeriklerde kesinti veya değişiklik yaptığını’ ifade eden haberler gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Teknoloji 02.12.2019, 13:55
48
Netflix Türkiye İletişim Müdürü Savaş: Ücret ödeyen 1.5 milyonu aşkın üyemiz var!

İnternet üzerinden dizi ve film izleme platformu Netflix, geçen aylarda çıkan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK) yönetmeliği sonrası Türkiye’deki son faaliyetlerini Habertürk’e anlattı.

Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş’ın verdiği cevaplar şöyle:

Türkiye’de 3. yılınızı da geride bıraktınız. Aktif olarak ücret ödeyen güncel abone sayınız kaça ulaştı?

Geride bıraktığımız üç yılda üyelerimizle özel bir bağ kurmayı başardığımıza inanıyoruz. Türk halkı Netflix’in sunduğu özgürlüğü ve inovatif eğlence deneyimini benimsedi. Şu an Türkiye’nin dört bir yanında aktif olarak ücret ödeyen 1.5 milyonu aşkın üyeye sahibiz… Daha öğreneceğimiz çok şey var. Daha iyi içerikler, daha isabetli kişisel öneriler ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için karşımıza çıkan her fırsatı değerlendireceğiz.

‘Türkiye, Bandersnatch’i en çok izleyen ülkeler arasında yer alıyor’

Türk kullanıcıların tercihlerinde neler öne çıkıyor? Genel profilde Türk kullanıcılarının göze çarpan ‘en’leri neler?

Türkiye’deki üyelerimizin dikkat çeken özellikleri var. Bunlardan ilki, yeniliklere ve farklı formatlara açık olmaları. İlk interaktif yapımımız Black Mirror: Bandersnatch’in ülkemizde elde ettiği başarısı bunu gösteriyor. Üye sayıları ve izlenme oranları arasındaki ilişkiye baktığımızda Türkiye, Bandersnatch’i en çok izleyen ülkeler arasında yer alıyor.

‘Üyelerimizin yüzde 77’si yalnızca evde değil toplu taşımada Netflix izliyor’

Bir başka özellik, akıllı telefonlar üzerinden Netflix izleme oranımızın, ABD’den veya Avrupa kıtasındaki diğer büyük ülkelerden çok daha yüksek olması. Bunun sebeplerinden biri, toplu taşımada geçirdiğimiz sürenin uzunluğu. Üyelerimizin yüzde 77’si yalnızca evde değil toplu taşımada veya seyahat halindeyken de Netflix izlediğini söylüyor.

İzleme alışkanlıklarına baktığımızda ise Türkiye’deki izleme trendlerinin diğer ülkelerle büyük benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Dünyanın dört bir yanında popüler olan La Casa de Papel, Stranger Things, Dark, Narcos, Black Mirror gibi yapımların Türkiye’de de çok izlendiğini görüyoruz.

Türk halkının online eğlence servislerini neden tercih ettiğini ortaya koyan araştırmalara göre katılımcıların çoğunluğu bu servisleri tercih etme sebepleri arasında içerik zenginliğini, içerikleri istedikleri zaman, istedikleri yerden izleyebilmelerini ve reklam olmamasını gösteriyor.

'Sadece mobil, Türkiye planlarımızda henüz yok'

Türkiye’deki abonelik ücretlerinde en son Haziran ayında artışa gitmiştiniz. Yeni bir düzenleme gündemde mi? Sadece mobil paket aboneliğinde son durum nedir?

Netflix’in toplumun tüm kesimleri için erişilebilir olması bizim için çok önemli ve bu yüzden ücret politikamızı Türkiye’deki üyelerimizin alım gücüne uygun olacak şekilde belirledik. Fiyatları aylık 17.99 TL’den başlayan üç farklı üyelik paketi sunuyoruz ve hangi paketi tercih ederseniz edin, aynı zengin içeriğe kısıtlamasız olarak ulaşabiliyorsunuz.

Bununla birlikte 2019 yılında ise Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede (Türkiye’de ilk kez olmak üzere) fiyatlarımızı yeniden düzenledik. Şu an için Türkiye’ye yönelik yeni bir düzenleme yapmak gündemimizde değil. Benzer şekilde Türkiye’de mobil cihazlara özel bir üyelik paketi uygulamasına gitmek de kısa vadeli planlarımız arasında yer almıyor."

'Yeni yerli yapımlar yolda'

Platformdaki yerli içeriklerin sayısında hangi noktadasınız? Yeni yerli Netflix yapımları yolda mı?

Daha yeni başlıyoruz… Önümüzdeki dönemde hedefimiz hem orijinal yapımlarımızın hem de Türkiye’den lisansladığımız içeriklerin sayısını artırmak. Yerel değer taşıyan hikayeleri global yapımlara dönüştürmek istiyoruz. İlk orijinal dizimiz Hakan: Muhafız’ın ardından İstanbul, Göbeklitepe, Nemrut üçgeninde çekilen ikinci dizimiz Atiye’yi 27 Aralık’ta yayınlayacağız.

Genç ve güzel ressam Atiye’nin sürükleyici hikayesini konu alan 8 bölümlük dizinin başrollerinde Beren Saat ve Mehmet Günsür; oyuncu kadrosunda Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Tim Seyfi yer alıyor. Diziyi 190 ülkede aynı anda gösterime sokarak milli hazinemiz Göbeklitepe’ye yönelik yerel ve global ilginin artmasına destek olmak istiyoruz.

2020 yılında yayınlayacağımız üçüncü orijinal dizimiz Aşk 101 ise okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutmak üzere plan yapan bir grup gencin hikayesini konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı, Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu yer alıyor.

Yine geçtiğimiz günlerde 2020’de yayına girmesini planladığımız yeni bir dizi daha duyurduk. Berkun Oya tarafından yazılan, üretilen ve yönetilen bu dizinin yapımcılığını Krek Film adına Ali Farkhonde ve Nisan Ceren Göçen üstleniyor. 8 bölümden oluşacak dizinin oyuncu kadrosunda Fatih Artman, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy, Tülin Özen, Defne Kayalar, Bige Önal, Settar Tanrıöğen ve Öykü Karayel gibi başarılı isimler yer alıyor.

2020 yılında yayına girmesini planladığımız bu dizi, farklı sosyo-ekonomik geçmişlerden gelen ve İstanbul'un renkli ve canlı hayatında şaşırtıcı tesadüflerle yolları kesişen kendine özgü bir grup karakteri konu alıyor. Ayrıca yine 2020’de Fatih Sultan Mehmet dönemini anlatan etkileyici bir dramatik belgesel dizisi yayınlayacağız.

'Bazı içeriklerde kesinti veya değişiklik yaptığını ifade eden haberler gerçeği yansıtmıyor'

Türkiye’de son dönemde sinema sektörü için önemli bir değişikliğe gidildi. Artık vizyondan kalkan filmler, dijital ortamlara en erken 5 ay sonra gelebilecek. Bu konuda Netflix’in görüşü nedir?

"Netflix olarak sinema sanatının gücüne ve büyüsüne inanıyoruz. Bu yüzden dünya genelinde farklı ülkelerde her yıl çok sayıda filmimizi sinemalara taşıyoruz. Diğer yandan faaliyet gösterdiğimiz her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yasalara saygılıyız. Eğlence sektöründeki diğer oyuncular gibi biz de konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

1 Eylül’de yürürlüğe giren yeni RTÜK yönetmeliği sonrası dünya genelinde izlenen bazı içeriklerin Türkiye’de artık izlenemeyeceği veya sansürlenerek izlenmek durumunda kalınacağı yönünde eleştiriler arttı. Siz Türkiye içerik katalogunu oluştururken, bu yönetmeliği nasıl? Dikkate alıyor musunuz? Şu ana kadar bu yeni yönetmelik uyarınca katalogunuzdan çıkarılması istenen içerek oldu mu? Ya da siz bu kapsamda otokontrol yaptınız mı?

Türkiye bizim için çok değerli bir ülke. Bu doğrultuda Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda lisans başvuru sürecimizi başlatmıştık.

Bunun yanı sıra yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye'de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini de güçlendirmeye karar verdik. Detaylarını yakında duyuracağımız bu yenilik sayesinde üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmeyi hedefliyoruz.

Diğer yandan zaman zaman medyada yer alan ve Netflix’in bazı içeriklerde kesinti veya değişiklik yaptığını ifade eden haberler gerçeği yansıtmıyor. Buradaki karışıklığın sosyal medya kanallarımızda paylaştığımız bazı fragmanlardan kaynaklandığını düşünüyorum.

‘Bu, sadece tanıtım amaçlı kullandığımız bir yöntem'

Bu yüzden yeri gelmişken tekrar hatırlatmakta fayda var: Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren minik üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz Netflix’teki içerikleri herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebiliyor.

Son olarak da Türkiye’ye sunduğunuz katalog ile ABD katalogu arasında neden 4-5 katı bulan içerik sayısı farkları var? Sonuçta kullanıcılar, daha fazla içerik ve bu farkın kapanmasını bekliyor…

Türkiye’de sunduğumuz servisi daha da geliştirebilmek için aralıksız çalışıyoruz. Bunun en net göstergesi, 2016’dan bu yana Türkiye’deki içerik sayımızın yüzde 500’ün üzerinde artış göstermiş olması. Geldiğimiz noktada, birkaç istisna haricinde orijinal içeriklerimizin tümünü Türkiye’de izlemek mümkün. Bu anlamda ABD veya örneğin İngiltere ile Türkiye arasında önemli bir fark bulunmuyor

‘Farkı hızla kapatıyoruz’

Farklı içerik üreticilerinden lisanslayarak yayınladığımız içerikler ise sektörün doğası gereği ülkeden ülkeye değişiyor. Çünkü yapımların global yayın haklarını almak her zaman mümkün olmuyor veya bazı yapımlar önceden farklı firmalara lisanslanmış olabiliyor. Örneğin Fransa’da lisanslayarak üyelerimize sunduğumuz bir dizinin hakları, Türkiye’de geçmişte farklı bir firma tarafından satın alınmış olabiliyor.

Aynı şekilde Türkiye’deki servisimizde yer alsa da ABD’de veya diğer ülkelerde yayınlayamadığımız yapımlar da var. Bunun yanı sıra ABD’de 10 yıldan uzun süredir ‘streaming’ servisi verdiğimiz için lisanslama alanında yıllara dayanan bir emek ve ilerleme söz konusu. Türkiye’de ise sadece 3 yıldır faaliyet gösteriyoruz ama aradaki fark hızla kapanıyor.

"KPSS Cafe mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kpss Cafe'yi twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
-5°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 27 Ocak 2020
İmsak 06:28
Güneş 07:54
Öğle 13:06
İkindi 15:45
Akşam 18:08
Yatsı 19:30
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 19 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü