​Prostat büyümesi tedavisinde bitkisel ilaçların yeri artıyor!

Prostat büyümesi orta yaş erkeklerin yaklaşık yarısını etkileyen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde bozabilen can sıkıcı bir durum. Prostat büyümesi genellikle 50 yaşında başlar ve zaman içinde ilerler. 70’li yaşlara gelindiğinde erkeklerin yüzde 75’i bu durumdan şikayetçidir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Miraç Turan, son dönemde ilk basamak tedavi olarak kullanılan bilimsel fitoterapötik ilaçların prostat büyümesini durdurmada etkili olduğunu belirtti.

Sağlık 02.12.2019, 11:04
45
​Prostat büyümesi tedavisinde bitkisel ilaçların yeri artıyor!

50 yaşında prostat büyümesi (BPH) teşhisi konan bir kişinin ömrünün kalan kısmında bu hastalıkla uğraşmak zorunda olduğunu söyleyen Op. Dr. Miraç Turan, ABD’de prostat hastalarının yüzde 20’si, Fransa’da yüzde 27, İtalya’da ise yüzde 50’sinden fazlasının önleyici ve koruyucu tedavide bitkisel fitoterapötik ilaçlar kullandığını ifade etti.

Prostat halk arasında bir hastalık olarak anılsa da aslında ceviz büyüklüğünde bir organ. Prostat büyümesinin de prostat kanseri ile karıştırıldığını söyleyen Üroloji Uzmanı Op. Dr. Miraç Turan, “Prostat büyümesi kanser demek değildir. Prostat bebeklikte vardır ve erkeklerin ölümüne kadar büyüyecektir. Yani her zaman gramaj olarak artar. Büyümesinin sebebi ise; erkeklik hormonudur. Çünkü erkeklik hormonu varsa prostat organı büyüyecektir. Sadece bazı hastalar daha şanslı, prostatları daha yavaş büyüyebilir. Bazı insanlar evlilik yaşına geldiğinde, 80 gramlık prostata sahip olabilir, diğerleri 30 gramda kalabilir“ dedi.

Prostat büyümesi ile ilgili şikayetlerin genellikle 50 yaşından sonra görülmeye başlandığını belirten Dr. Turan istisnai durumlar olabileceğini de belirtti: “Prostat büyümesi ile ilgili şikayetler, genç erişkinlerde, prostatit iltihap şeklinde ilerleyebilir. 30-35 yaşlarında nadir de olsa görülebilir. Fakat istatistiklere göre hastayı ilk sıkıntıya sokacağı yaşlar 50 yaş ve sonrasıdır. Bu yüzden babasında prostat hastalığı olan bir insanı, 40 yaşından sonra takibe almak isteriz.”

Hasta, bu konuda hekime ne zaman danışacağına aşağıdaki test yardımıyla karar verebilir:

PROSTAT BÜYÜMESİNİ TEST EDİN

  • İdrar yaptıktan sonra idrar torbanızın tam boşalmadığı hissine mi kapıldınız?
  • İdrar yaptıktan sonraki iki saat içinde tekrar idrar hissi duydunuz mu?
  • İdrar yaparken kesilip tekrar başlama oldu mu?
  • İdrarınızı tutmakta zorlandığınız oldu mu?
  • İdrar akımında zayıflama hissettiniz mi?
  • İdrara başlarken ıkınma ya da zorlanma oldu mu?
  • Gece 2 defadan fazla idrar hissi ile uyanıp tuvalete gittiniz mi?
    Yukarıdaki sorulardan 3 ve daha fazlasına “EVET” cevabını veriyorsanız doktorunuza danışın.

Büyüklüğü kadar şekli de önemli

Prostat büyümesinin en sık rastlanan belirtisinin işeme bozukluğu olduğunu ifade eden Op. Dr. Miraç Turan hastalığın diğer işaretlerini şöyle sıraladı: “Prostat organı eğer içindeki idrar kanalını kapatıyorsa gece idrara kalkma, gündüz idrara çıktıktan sonra içeride idrar kalıyormuş hissiyatı, çatallanma, kesik idrar yapma gibi sıkıntılar verebilir. Fakat hiç işeme bozukluğu yaratmayan prostat büyümeleri de vardır. Bunu hastalar anlayamaz. Bazen organ simetrik büyüyebilir. Büyümede şekil çok önemli. Doktorlar arasında bile bunun tartışmaları devam eder. ‘‘Prostatın 80-100 gram olmuş; demek ki çok büyük sıkıntıdasın.’’ Hayır, bu doğru değildir. Prostat 40 gram olabilir. Şekli bozuk olduğu için 40 gramlık prostat, 100 gramlık prostattan daha büyük problemlere sebep olabilir. O yüzden şekli de çok önemlidir.”

Avrupa Üroloji Birliği fitoterapötik ilaçları kabul etti

Prostata bağlı hastalıkların tedavilerinin de farklılık gösterdiğini ve son dönemde bilimsel fitoterapötik (bitkisel) tedavilerin hastalıkla mücadelede öneminin arttığını vurgulayan Op. Dr. Miraç şunları anlattı: “Prostatın büyümesi ayrı bir hastalık, iltihap durumu ayrı bir hastalık, kanseri ayrı bir hastalıktır. Burada medikal tedaviler de, destek tedaviler de var. Prostat büyüdüğünde, idrar kanalını birbirine yaklaştırıyordur. Yani içeride idrarın akışını bozan büyümeyse o kanalı açacak ilaçlar kullanılır. Fakat içinde iltihap varsa; antibiyotik tedavisi, bazı fitoterapötik ürünler, yeni ilaçlar kullanılabilir. Hatta doktorlar artık yavaş yavaş yan etkileri olmayan bitkisel tedavilere de kayıyor. Büyüyen prostat, istatistiksel olarak artık 50 yaşından sonra kanser yönünden riske giriyor. Böyle sıkıntılı değerler, 50 yaşından sonra görülüyor. Öte yandan masum seviyelerde iltihabî bir durum varsa, prostatın içine küçük küçük apseler geçmişse fitoterapötik ajanlarla tedavi, şu aralar en popüler tedaviler arasında. Buna destek tedavi de diyebiliriz.

Afrika eriği ağacı prostat tedavisi için önemli

Op. Dr. Miraç sözlerini şöyle sürdürdü: “Prostat büyümesi tedavisinde klinik etkisi gösterilmiş, bilimsel otoriteler tarafından kabul görmüş tedavi kılavuzlarında önerilmiş fitoterapötik ajanlar tedavi takvimine alınmalı. Afrika eriği ağacı bitkisi Pygeum, Sabal meyvesi olarak bilinen Saw Palmetto yağı ve kabak çekirdeği yağı gibi bitki ekstratlarının, hastaların idrar yapma zorluğunu gözle görülür bir şekilde azalttığını görüyoruz. Bitkilerle tedavi söz konusu olduğunda birçok yanlış anlaşılma ortaya çıkıyor. Bu bitkiler aktardan alınıp kullanılmamalı. Bu bitkiler doğru çevre koşullarında yetişmiş, doğru teknoloji kullanılarak, doğru şekilde standardize edilmiş ve biyoyararlanımları artırılmış takviye ürün kullanılmalı. Ben bir doktor olarak tedavilerimin ilk basamağına fitoterapötik ürünleri koydum. Çünkü Avrupa Üroloji Birliği de fitoterapötik ürünlerle tedavi yöntemlerini ilk basamak olarak kabul etti. Bu fitoterapötik ajanlar en masum kabul edebileceğimiz, en az yan etkili ajanlardır. Medikal, kimyasal ürünlerin mutlaka yan etkisi olacaktır."

3 çuval kabak çekirdeği yemeniz gerekir!

“Bitkilerle tedavi” dendiğinde halk arasında bir kafa karışıklığı oluştuğuna dikkat çeken Op. Dr. Miraç Turan, “Bitki tüketmekle fitoterapötik bitkisel tedavi edici ürünleri almak arasında ciddi bir fark vardır. Örneğin, ülkemizde kabak çekirdeğinin prostata iyi geldiği gibi bir algı var. Bu doğru olabilir ama kabak çekirdeği yiyerek bunu yapmak mümkün değil. Çünkü etki edebilmesi için insanın bundan 3 çuval yemesi gerekir. Ayrıca, çekirdeğin kendisi değil, içindeki yağ, faydalı maddeyi içeriyor. Ama bu işlerin böyle gitmediğini artık biliyoruz. Tedavi için kullanılan bitkilerin belli koşullarda toplanıp, saklanıp ekstratlarının alınması gerekiyor. Bu şekilde elde edilmiş bitki ekstratları, bilimsel olarak test edilmiş, onaylanmış, endüstriyel ve teknolojik aşamalardan geçerek standardize edilmiş olarak hastaya ulaştığında maksimum fayda sağlar. Bitkisel ürünler ilaç firmaları tarafından güvenilir şekilde üretiliyor. O yüzden sağlıkta başka türlü dezavantaj sağlayacağımıza, ayağımıza kadar gelen ürünleri kullanmamız gerekiyor. Çünkü aktarlarda satılan ürünlerin nasıl saklandığını, ne kadar yenilmesi gerektiğini bilemeyiz” diye konuştu.

Doktorun tavsiye ettiği bitkisel ilaçlar kullanılmalı

Dr. Turan bitkisel ilaç kullanmak isteyenlere de şu tavsiyede bulundu: “Hasta, kendisi için doğru bitkisel ürünü seçmek üzere mutlaka doktoruna danışmalı çünkü bunu bilecek kişi tıbben ve hukuken doktordur. Bitkisel ürünler eczanelerden reçetesiz alınabilir. Fakat kullanım süresini doktorların belirlemesi önemli. Çünkü bazı ürünler, mesela çörek otu, çok kullanıldığında hastayı karaciğer yetmezliğine de sokar. Nasıl bir sonuç getireceğini bilemediğimiz için, hastanın bu ürünleri minimumda kullanmasını tercih ederiz.”

Prostat büyümesi seksüel fonksiyonu etkiliyor mu?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Miraç Turan bu soruyu şöyle cevapladı: “İşeme problemi yaşayan, yaşlandığını düşünen, prostat büyümesi sürecine girmiş olan bir erkekte sorunlar psikolojik olarak başlıyor. Anatomik olarak boşaldığı yer değişiyor. Bunun ereksiyona dolaylı da olsa etkileri olabiliyor. Kullandığı ürünler, hastaya zarar verebilir. Çünkü prostat için kullanılan ürünler, her zaman bizim kontrolümüzde olan şeyler değil. Biliyorsunuz ki dışarıda, merdiven altı dediğimiz ürünler kullanılabiliyor. Bu da ereksiyonu kötü etkileyebilir.”

1935’te kurulan Alchem International; ilaç, kozmetik ve besin desteği üreticilerine fitokimyasal hammadde sağlayan İsviçre menşeli bir firmadır. Şirket son 20 yıldır, İtalya’da Milano Üniversitesi iş birliği ile fitoterapi bilimine uygun şekilde doğal ürünler ve besin takviyeleri üretmeye başladı. 1000’i aşkın çalışana sahip olan Alchem International, ABD, Avustralya, İngiltere, İrlanda, İspanya, Portekiz, İsviçre, Hindistan ve Hong Kong’ta bulunan bölge ofisleri ile 35 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 2017 yılının sonu itibarı ile Türkiye pazarına giren Alchem, ürünlerini sadece eczaneler aracılığıyla tüketicilerle buluşturuyor

KPSS Cafe mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kpss Cafe'yi twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
kapalı
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 20 Ocak 2020
İmsak 06:31
Güneş 07:59
Öğle 13:05
İkindi 15:38
Akşam 18:00
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü