Yıldırım Kaya: 700 Bin Atanamayan Öğretmen Var!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya TBMM'de 2020 yılı bütçe görüşmelerinde söz alara 700 bin atanamayan öğretmen olduğunu belirtti.

Politika 15.12.2019, 23:05 16.12.2019, 22:22
71

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya TBMM'de 2020 yılı bütçe görüşmelerinde söz alara 700 bin atanamayan öğretmen olduğunu belirtti.

Yıldırım Kaya'nın meclis konuşması şöyle;

Sayın Başkan, çok değerli milletvekillerim, bizi ekranları başında izleyen sevgili yurttaşlarımız; 2020 bütçesinde, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına sözlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Değerli milletvekilleri, ortalama hayat standardını tutturamamış ülkelerin bütçesinde rakamlardan bahsetmek gerçekten hayalcilik olur. Bu yurttaşlarımızı standartların üzerine çıkmış ülkelerin bütçesinin görüşüldüğü nokta gibi değerlendirmemek gerekir. Biz, bırakın ortalama hayatı, her geçen gün bir önceki günü arar olduk. Bundan dolayı bütçe konuşmasını sayısal rakamlara boğmak yerine yurdum insanının yaşadıklarıyla sizlere seslenmek istiyorum. Çünkü halkımızın bildiği bir bütçe vardır, o da tenceresinin kaynayıp kaynamadığıdır, sobasının yanıp yanmadığıdır, 30 yaşına gelmiş çocuğunun iş bulup bulamadığıdır. İşsizliğin can yakıcı boyutlara vardığı, sosyal hayatın ve yaşam güvencesinin pamuk ipliğine bağlı olduğu, milyonlarca EYT'linin, atanamayan öğretmenin, okulunu bitirip diplomasını almış, iş bulamamış ama babasının evine haciz gelen üniversite mezunlarının, işçimizin, emekçimizin, kadınlarımızın, emeklilerimizin, esnafımızın, çiftçimizin, askerliğini bitirip yuva kurma hayalinde olan gençlerimizin, ülkemizin her bir köşesinde yurttaşımızın çözüm beklediği ama çözümsüzlüğe itildiği, daha da kötüsü, insanlarımızın açlıktan, işsizlikten, yokluktan intihar ettiği bir ülkenin Meclisinde acı da olsa halkımıza gerçekleri anlatmakla yükümlüyüz diye düşünüyorum. Bir milletvekilinin halkta gördüğünü Parlamentoda ve kamuoyunda paylaşmakla yükümlü olduğunu düşünüyorum.

Hangi rakamlardan bahsedeyim? 8 milyonu aşmış işsizden mi bahsedeyim? On yedi yılda 7 Millî Eğitim Bakanı değişmiş, bundan mı bahsedeyim? 700 bin atanmayan öğretmenden mi bahsedeyim? Kepenk indiren binlerce esnaftan mı bahsedeyim? Her gün en az bir kadının hunharca katledilmesinden mi bahsedeyim? Yoksa Ensar Vakfı yurtlarında 12 körpe çocuğumuza taciz edildiğinden mi bahsedeyim?

Ülkemizin içerisinden geçtiği tek adam rejiminin gerçek yüzü günden güne kendini göstermektedir. Ülkemiz uçuruma itilmektedir. Çok eski değil, daha 2017 referandumunda "Verin yetkiyi, ülkenin ve halkın tüm sorunlarını çözeyim." diyen bir siyasal irade vardı. Bu iradenin başında da Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dı ama bugün geldiğimiz nokta bir yönetememe noktasıdır, bir beceriksizlik noktasıdır, bir çözümsüzlük noktasıdır. Gözlerimiz görüyor, kulaklarımız duyuyor, ülkemiz her geçen gün çözümsüz bir hâle getiriliyor.

Türkiye Cumhuriyeti devleti, saray devleti hâline dönüştürüldü. Kanunlar, kanun hükmünde kararnameler değil, neredeyse fermanlar yayımlanıyor. Kendi partisinin milletvekillerinin dâhil ulaşamadığı bir Cumhurbaşkanlığı makamını yaşıyoruz. 2002 yılında Keçiören'de mütevazı bir apartman dairesinde oturan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, gecekondularda bağdaş kurup, halkla birlikte kuru fasulye yiyip, kuru soğan kıran bir Recep Tayyip Erdoğan vardı.

Ama bugün, 1.150 odalı sarayda yaşayan bir kibir abidesine dönüştü ne yazık ki. Şimdi, bakıyoruz, yazlık saray var, kışlık saray var, uçan saray var; bunların hiçbiri yetmedi, şimdi bir de yüzen sarayla karşı karşıyayız.

Milletimiz kan ağlıyor, kardeş kardeşe düşman edildi, iş ve aş derdinin pençesinde inim inim inliyor ama beyler zevküsefa içerisinde. Yaşadığınız köy hayatı, yoksul mahallelerin hayatı ülkemizin gerçek yüzünü; 1.150 odalı saraydan yönetilmeyeceğini, yönetilemeyeceğini size her zaman anlatıyor. Lütfen, dönün, biraz bu gerçeğe bakın.

"İtibardan tasarruf olmaz." diyorsunuz. İtibardan tasarruf olmazsa… Yıllardır ülkemizin bütün değerlerinin üzerini örtmeye çalıştınız, milliyetçilik değerlerimizle oynadınız, inanç değerlerimizle oynadınız ama bu ülkede siz hiçbir fedakârlık yapmadınız; sürekli olarak, yurttaşlarımızı fedakârlığa davet ettiniz. TELEKOM'u sattınız, Sümerbankı sattınız, Şeker Fabrikasını sattınız; bunların tümünü sattınız, şimdi de cumhuriyetin kazanımlarını yok etmeye çalışıyorsunuz ama unutmayın ki cumhuriyeti kuranlar cumhuriyetin kazanımlarına kendi canları gibi, kendi bedenleri gibi sahip çıkmaya devam edecek.

Peygamber ocağımız olan askeriyeye mühimmat üreten Tank Palet Fabrikasını Katarlılara peşkeş çektiniz. Meğer sadece bu değilmiş, şimdi İstanbul'u da parsel parsel Katarlılara peşkeş çekiyorsunuz; buna asla izin vermeyeceğiz.

Hayaller kurdunuz, hayaller kurdurdunuz ama bu halkın hayallerini yok ettiniz. Okuduğunu anlamayan, anladığını anlatamayan bir nesil yetiştiriliyor. Sizin ipliğiniz pazara çıktı, artık yeni nesil sizin bu söylediklerinize inanmıyor. İnanın, evinizdeki çocuklarınız ve torunlarınız da sizin söylediklerinize inanmıyor. Çünkü gelişen çağda ve dünyada eğitimin bu hâlde olmasını onlar da kabul etmiyor. Çin eğer PISA'da 1'inci sırada biz de 33'üncü sıradaysak oturup biraz düşüneceğiz, bu çocuklar neden bu hâldedirler. Ama unutmayın, bu cumhuriyeti kuranlar, demokrasi yolunda yürüyenler bu anlayışı bir gün ters yüz edecekler.

Değerli milletvekilleri, okuduğunu anlamayan, öğrendiğini anlatamayan demişken bir öğretmen olarak söylemek isterim: İktidara geldiğinizde Millî Eğitim Bakanlığı yatırımlarına bütçeden ayırdığınız pay yüzde 17,18'di. Bugün bütçede Millî Eğitime ayırdığınız pay 4,65. Öğretmen arttı, öğrenci arttı, öğrenci velisi arttı. Peki, niye bu yatırımlara bütçeden pay arttırılmıyor? Bunun müsebbibi kim? Neden çocuklarımız yok sayılıyor? Neden öğrencilerimiz yok sayılıyor? Neden öğretmenlerimiz yok sayılıyor? Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında seçim meydanlarında şöyle bir söz söylüyordu, altına imzamı atarım: "68 bin atanamayan öğretmen var. Türkiye Cumhuriyeti devleti 68 bin öğretmeni atamaktan aciz değildir." diyordu.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 10 kat arttı, 700 bin atanamayan öğretmen var. Bu ayıp kimin ayıbı? Bu sorumluluk kimin sorumluluğu?

Evet, Sayın Millî Eğitim Bakanına sormak istiyorum. 1.250 atama bekleyen engelli öğretmen var, niye atanmıyor? 5.000 ücretli öğretmen atamayı hak etmiş durumda, neden atanmıyor? 700 bin atanamayan öğretmen içerisinde 60 bin öğretmeni bugün atasanız sorunun bir kısmını çözersiniz. 92 bin ücretli öğretmen çalıştırıyorsunuz. Çalışan 92 bin ücretli öğretmeni neden atamıyorsunuz? Neden onları 1.200 liraya talim ettiriyorsunuz? Bu sorunların mutlaka çözülmesi ve gündeme getirilmesi gerekiyor.

Sevgili milletvekili arkadaşlarım, vakıflarla, cemaatlerle ilişkiden vazgeçin, Deniz Feneri'nden vazgeçin; Alman mahkemeleri bile mahkûm etmiş, siz onlarla protokol yapıp çocukların önüne onların kumbarasını koyuyorsunuz. Hepimiz ilkokulda Türk Hava Kurumu'nun zarflarının içine para koyduk. 

Şimdi, bu yanlışların üzerine, bu hataların üzerine eğitim inşa edilemez. Şimdi, hep şunu söylüyorsunuz, diyorsunuz ki: "Tek bir resmî dil var, tek bir bayrak var, tek bir İstiklal Marşı var." Bu kadim topraklar içerisinde yaşayan, yeşeren onlarca dil var; kimliği, inancı yok mu sayacağız?

Biz bu cumhuriyeti Kürtlerle, Araplarla, Lazlarla, Ezidilerle, Çerkezlerle birlikte kurduk ve birlikte yaşatacağız. İstiklal Marşı'mız birdir, bayrağımız birdir, devletimiz birdir; bunu onurla ve şerefle biz birlikte yaşatacağız.

Bu bütçenin adını çokları konuşuyor ya, bütçeye ad bulmaya çalışıyorlar ya, dün bir Bakan da buradan bütçeye bir ad verdi ya, ben de düşündüm "Bu bütçenin adı ne olabilir acaba?" diye. Acaba bütçeye "yumurta satan atanamayan öğretmen" adını mı verelim, yoksa sadece kendisi değil; çocuklarıyla, eşiyle birlikte siyanürle intihar eden yurttaşlarımızın adını mı verelim, dedim. Artık yurttaşlarımız "İntihar edersem çocuklarım ve eşim bunların elinde daha beter perişan olur." diye siyanürle intihar ediyor. Olsa olsa bu bütçenin adı "siyanür bütçesi" olur.

Tercih edin: Ya "yumurta satan öğretmen" diyeceksiniz ya da "siyanür bütçesi" diyeceksiniz.

Sözlerimi bitiriyorum Sayın Başkan, siz de bir öğretmen eşisiniz. Eğitimin sorunları gerçekten büyük. Şu anda Doğa okullarının önünde eylem yapan veliler var. Dedik ki "Okulları özelleştirmeyin, eğitimi özelleştirmeyin." Buradan Hazine ve Maliye Bakanına sesleniyorum: Buradan parayı alıp inşaata yatırana niye sesinizi çıkarmadınız? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, niye sessiz kaldınız? Bu öğretmenlerin hâli nice olacak? Gelin, hep birlikte bu ülkede güzelliklerle birlikte yaşayalım. Tıpkı Nazım'ın dediği gibi "Güzel bir ülkede kardeşçe ve dostça yaşama umudumuz var."

Biraz sonra, grubumuzdan diğer arkadaşlarımız Millî Eğitim Bakanlığı bütçesinin diğer bölümlerine ilişkin konuşmalarını yapacaklar. Biz sadece söz söylemiyoruz, sözümüzü yazıya da döktük; söyleyemediğimiz, yetmeyen sözümüzü Sayın İktidara, Millî Eğitim Bakanına dosya hâlinde de vereceğiz. Umarım yazdıklarımızı bir iyi niyet göstergesi olarak görürler.

Biz özelleştirmeye "hayır" derken millî eğitimi hiçbir kuruma; inşaatçıya, boyacıya, sıvacıya ya da demirciye teslim ederseniz bu işin içinden çıkamayız.

Cumhuriyet eğitimle kuruldu, cumhuriyet eğitimle yaşayacak. Cumhuriyet devrimleri laik, demokratik, bilimsel ve kamusal bir eğitim anlayışıyla yüzlerce yıl hep birlikte yaşayacak; bunu yaşatmaya sözümüz olsun. Sözümüz olsun öğretmenlere, sözümüz olsun öğrencilere, sözümüz olsun öğrenci velilerine ki bu ülkede laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim bir gün mutlaka iktidar olacak.

31 Martı yaratanlara yeniden selam olsun; halkın iktidarını kuracak olanlara da selam olsun diyorum. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
kapalı
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 20 Ocak 2020
İmsak 06:31
Güneş 07:59
Öğle 13:05
İkindi 15:38
Akşam 18:00
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü