"Öğretmenlerin Tamamı Kadroya Alınmalıdır"

Öğretmenler günü nedeniyle TBMM ‘de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Hatay Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Serkan Topal, iktidarın 16 yıldır uyguladığı politikalarla eğitimi özgürleştirmek yerine adeta köleleştirdiğini ifade ederek; Atatürk’ün, “ Öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır “ diyerek, tarihi misyon yüklediği öğretmenlerimizin bu taleplerine, duyarlılık göstermek, onları yerine getirmek, hükumetin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tarihsel sorumluluğudur. Hükûmeti ve Yüce Meclisi bu sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum, dedi. Serkan Topal, yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi.

Politika 22.11.2018, 19:51 22.11.2018, 22:14
"Öğretmenlerin Tamamı Kadroya Alınmalıdır"

Öğretmenler günü nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)‘de bir basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Serkan Topal, iktidarın 16 yıldır uyguladığı politikalarla eğitimi özgürleştirmek yerine adeta köleleştirdiğini ifade ederek;Atatürk’ün, “ Öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır “ diyerek, tarihi misyon yüklediği öğretmenlerimizin bu taleplerine, duyarlılık göstermek, onları yerine getirmek, hükumetin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tarihsel sorumluluğudur. Hükümeti ve Yüce Meclisi bu sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum, ifadelerini kullandı.

Serkan Topal, yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi.

“24 Kasım Öğretmenler günü, aynı zaman da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Cumhuriyet aydınlanmamızın önemli dönüm noktalarından olan “Millet Mektepleri  Başöğretmenliği” nin verildiği gündür.

Başta Başöğretmenimizin manevi şahsiyeti olmak üzere, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, ebediyete intikal eden tüm eğitim şehitlerimizi ve öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Bugün sizlere büyük bir sorunlar yığını haline gelen eğitimin sorunlarını paylaşmak yerine,  Öğretmenlerimizin sorunlarından bahsedeceğim.

ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay, Sayın Milli Eğitim Bakanı, Eğitimde 2023 vizyonu projesini açıkladı. Hepimizin heyecanla beklediği bu proje ne yazık ki başta öğretmenlerimiz olmak üzere bizleri hayal kırıklığına uğrattı.

Çünkü 16 yıldır uygulanan projelere yeni halkalar ekleme ile işe başlayacaklarını ifade ettiler.

İşte temel sorunda burada,  Oysa ki son 16 yılda eğitime eklenen her yeni halka, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin boynuna birer pranga gibi geçirilmiş, eğitim; özgürleştirilmek yerine köleleştirilmiştir.

Çünkü sistem;  özgür beyinleri ve iradeleri, puanlara, sınavlara, mülakatlara mahkum etmiştir.

Sayın Bakan; var olan bu kaos düzenini kökten kaldıracağına, yeni halkalar eklemeyi hedeflemekle,  bu sisteme devam edeceğini söylüyor, işte bu kabul edilebilir bir durum değildir. Öğretmenlik sıradan bir meslek değildir.

 Yegane malzemesi insan, yegane kaynağı bilgidir. Bilgi toplumuna erişmenin temel öğesi, bilgiyi veren ile alan arasındaki ilişki bağını doğru kurmak, bunu en üst seviyeye çıkarmaktır. O zaman bilgi toplumuna erişmek için önemli  bir yolu kat etmiş oluruz.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda, öğretmeni mutsuz, huzursuz, aile birliğinden yoksun olan bir toplumda, çocukları nasıl eğitip donatacağız? Nasıl mutlu ederek bilgi toplumuna taşıyacağız? Bu mümkün müdür?

"ÖĞRETMENLERİ KATEGORİZE EDEREK NUMARALANDIRDI"

Bakınız, iktidar , sistemi o kadar karmaşık hale getirdi ki, öğretmenlerimizi kategorize ederek adeta numaralandırdı.

Kadrolular, sözleşmeliler ve ücretliler diye 3 gurup öğretmenimiz var. Öğretmen odalarında, 3’e bölünmüş bir yapı var. Neden, çünkü bu gurupların sorunları bir diğerinden farklılık göstermektedir.

Örneğin, kadrolu öğretmenlerin, ders ücretleri, eğitim ödenekleri ve ek gösterge gibi sorunları var.

Sözleşmeli öğretmenlerin; yer değiştirme, aile birliğini sağlama ve ücrette eşitlik gibi temel sorunları var. Bunların aynı zamanda kadro talepleri var.

Ücretli öğretmenlerin ise, en temel sorunları 12 ay çalışmak yani sözleşmeye tabi olmak gibi temel sorunları var.

"ADİL OLMAYAN MÜLAKATLARLA ATAMALAR YAPILIYOR"

Yöneticilerin ayrıca sorunları var. Adil olmayan Mülakatlarla atamalar yapılıyor.

İşte Bakanlık, bu uygulamalarla öğretmenlerin de bölünmesinin önünü açmış oldu.

Temel sorunlardan bir diğeri ise Mesleki ve Teknik Eğitim öğretmenlerinin sorunlarıdır.  Hükümet hemen her bütçe döneminde Mesleki ve Teknik Eğitimin önemine vurgu yapar ve Türkiye’nin kalkınma anahtarının Mesleki ve Teknik eğitimden geçtiğini söyler.

Ama uygulamaya gelince Mesleki eğitim olarak sadece, İmam-Hatip okulları anlaşılıyor.

Çünkü son 18 yılda atanan Mesleki ve Teknik Öğretmen Sayısı sadece 997 kişi ile sınırlı kalırken,  bunun birkaç  misli  İmam-hatip okullarına meslek öğretmeni atanmıştır. 

Bu gün Türkiye’de Halk eğitimler aracılığı ile düzenlenen kurslarda usta öğretici olarak ders veren;  üniversite mezunu olmayan, meslek öğretmeni olmayan kişi sayısı 87 bin civarındadır. Bunların yerine mesleki ve teknik eğitimi pedagojik formasyon olarak lisans seviyesinde almış insanlar bu kurslarda neden görevlendirilmez?

Bakınız öğretmenler,  çok şey talep etmiyor. Yapılabilir, somut şeyler talep ediyorlar. Bu talepler toplumda karşılık bulmuş hemen her siyasi partinin seçim beyannamelerine girmiş, ortak mutabakat sağlayacağımız basit  konulardır. Sadece bu hususta hükümet ayak diremektedir.

Ancak bu direnmenin kimseye faydası yoktur. Bu talepleri öncelikle Parlamentomuz ele almalı, öğretmenlerimizi bu çözümsüzlükten kurtarmalıdır.

Öğretmenlerimizin Hükümetten ve Meclisimizden talepleri şunlardır:

 • 120 bin Öğretmen açığı var. Bu kadrolar kısa vadede kullanılmalıdır. Eğitimden tasarruf yapılarak kadrolar ötelenmemelidir.
 • Sözleşmeli öğretmenlerin,  aile birliği mutlaka sağlanmalıdır. Bunu 4+2 yada 3+1 yıl ile çözme eğiliminden vazgeçilmelidir.
 • Sözleşmeye geçirilmek üzere, Mülakata davet edilen ancak daha sonra 60 puan barajına takıldınız denilerek elenen öğretmen adaylarının boş kalan 720 kişilik kadroya puan sıralamasına göre atanmaları sağlanmalıdır.
 • Orta vadede; ücretli, sözleşmeli öğretmen uygulamasından vazgeçilmeli ve öğretmenlerimiz tek statüde değerlendirilmelidir.
 • Mesleki ve Teknik Eğitim öğretmenleri, usta öğretici olarak Kurslarda görevlendirilmeli ve kadroya alınmalıdır.
 • Eğitim emekçilerinin ek göstergeleri 3600 ‘e çıkarılmalıdır.
 • Artan Oranlı vergi dilimine son verilmeli, maaşlarda sabit vergi oranına geçilmelidir.
 • Atamalarda, özellikle kadın öğretmenlere karşı yapılan ayrımcılığa son verilmeli.
 • Eğitime hazırlık ödeneği yılda en az bir maaş tutarında olmalı ve tüm eğitim çalışanlarını kapsamalıdır.
 • Devlet okullarının tüm ihtiyaçları kamu bütçesinden karşılanmalı, kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasına son verilmelidir.
 • Haklarında herhangi bir mahkeme kararı olmadan, haksız –hukuksuz bir şekilde ihraç edilen  tüm öğretmenler derhal görevlerine  iade edilmelidir.

Sizler aracılığı ile Hükumete ve Yüce meclisimize bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Büyük Atatürk’ün “Millet Mektepleri Baş Öğretmeni” olarak ilan edildiği ve bu vesile ile “Öğretmenler Günü” olarak kutladığımız 24 Kasım’a girerken, yine Atatürk’ün, “ Öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır “ diyerek, tarihi misyon yüklediği öğretmenlerimizin bu taleplerine, duyarlılık göstermek, onları yerine getirmek, hükumetin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tarihsel sorumluluğudur.

Hükûmeti ve Yüce Meclisi bu sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum.

KPSSCAFE.COMTR | ANKARA

Yorumlar (8)
Metehan 1 yıl önce
Öğretmenlerin tamamına kadro verilmesi diğer üniversite mezunlarına saygısızlıktır o zaman isyan sokaklarda başlar zaten kimse atanamiyor şunlara bak sanki doktorluk okuyolar
serdar 1 yıl önce
1 milyon öğretmen içinde 60-70 bin sözleşmeli olursa haksızlık.fark burada. Mutlaka kadro verilmeli.
Ataması yapılmayan öğretmen 1 yıl önce
Tamamının kadroya alınmadı zor ama öğretmen atamalarının artırılmasını bekliyoruz. Kpss den 83 aldım ama yetmeyebilir alım az çünkü
Hasan 1 yıl önce
Kendini düşünem toplum aman Allah'ım koru milleti diğer insanlar ne olacak sağlık, üniversite, köy hizmetleri, dsi, ddiyanet,hava , kara, deniz, karayolları, v.b bunlarda insan verilecekse herkese verilsin
Att 1 yıl önce
O zaman saglikcilarda zıplar özel de bile iş bulamiyoruz artık..Su emekliler dr yanında sekreterlik yapan hemşireler bi gitsin artık
Mert 1 yıl önce
Öyle bişey mümkün değil her okulda 80 tane öğretmenmi olacak oy için yapıyolar bunu boş öğretmen kadrosu yok ne yapsınlar 1 mılyon tane ögretmen var gereksis yere hemde.. bos kontejan yok saçmalık oy için milleti kandırıolar
Emel 1 yıl önce
Cahilsin sen cahil, orantılı atama olsun desen anlarım ama öğretmenlere hakaret eder gibi sanki dokturluk okumuşlar demen , senin aldığın eğitimin hiç bir işe yaramadığının kanıtıdır. Sen kendi kendine mi eğittin kendini, kendi kendine mi kazanıp üni okudun . Hiç mi öğretmenlerin emeği yok sen de .
Adalet Hani 1 yıl önce
En adaletli kısım: Haklarında herhangi bir mahkeme kararı olmadan, haksız –hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm öğretmenler derhal görevlerine iade edilmelidir.
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
sisli
Günün Anketi Tümü
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
Namaz Vakti 16 Aralık 2019
İmsak 06:26
Güneş 07:56
Öğle 12:49
İkindi 15:11
Akşam 17:31
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 15 33
2. Beşiktaş 15 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 15 25
6. Galatasaray 15 24
7. Malatyaspor 15 23
8. Alanyaspor 15 23
9. Göztepe 15 20
10. Gaziantep FK 15 20
11. Denizlispor 14 18
12. Gençlerbirliği 15 17
13. Çaykur Rizespor 15 17
14. Kasımpaşa 15 15
15. Konyaspor 14 14
16. Antalyaspor 15 13
17. Kayserispor 15 10
18. Ankaragücü 15 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 15 33
2. Erzurum BB 15 27
3. Akhisar Bld.Spor 15 26
4. Ümraniye 15 25
5. Menemen Belediyespor 15 25
6. Bursaspor 15 24
7. Fatih Karagümrük 15 23
8. Keçiörengücü 15 22
9. Balıkesirspor 15 20
10. Altay 15 20
11. Giresunspor 15 19
12. İstanbulspor 15 18
13. Adana Demirspor 15 18
14. Altınordu 15 14
15. Osmanlıspor 15 11
16. Boluspor 15 11
17. Adanaspor 15 9
18. Eskişehirspor 15 5
Takımlar O P
1. Liverpool 17 49
2. Leicester City 17 39
3. Man City 17 35
4. Chelsea 17 29
5. Tottenham 17 26
6. M. United 17 25
7. Sheffield United 17 25
8. Wolverhampton 17 24
9. Arsenal 17 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 17 22
12. Burnley 17 21
13. Brighton 16 19
14. Bournemouth 17 19
15. West Ham 17 19
16. Everton 17 18
17. Aston Villa 17 15
18. Southampton 17 15
19. Norwich City 17 12
20. Watford 17 9
Takımlar O P
1. Barcelona 16 35
2. Real Madrid 16 35
3. Sevilla 17 31
4. Getafe 17 30
5. Atletico Madrid 17 29
6. Real Sociedad 17 28
7. Athletic Bilbao 17 27
8. Valencia 17 27
9. Granada 17 24
10. Osasuna 17 23
11. Levante 17 23
12. Real Betis 17 23
13. Villarreal 17 22
14. Deportivo Alaves 17 19
15. Real Valladolid 17 19
16. Eibar 17 16
17. Mallorca 17 15
18. Celta de Vigo 17 14
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 17 10
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü