Mansur Yavaş EYT'lileri Unutmadı!

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan ortak Adayı Mansur Yavaş, Halk TV’de Serhan Asker’in sunduğu ‘Seçim Özel’ programının canlı yayın konuğu oldu. Vatandaşın sorularını yanıtlayan Mansur Yavaş EYT'liler için Meclis Kararı alınacağını açıkladı. İşte detaylar...

Politika 20.01.2019, 19:19 20.01.2019, 21:52
3447
Mansur Yavaş EYT'lileri Unutmadı!

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan ortak Adayı Mansur Yavaş, Halk TV’de Serhan Asker’in sunduğu ‘Seçim Özel’ programının canlı yayın konuğu oldu. Vatandaşın sorularını yanıtlayan Mansur Yavaş EYT'liler için Meclis Kararı alınacağını açıkladı. İşte detaylar...
 

Yavaş, program sırasında gençliğindeki Ankara’yı anlatırken, vatandaşların sosyal medya üzerinden soruduğu soruları cevapladı.

“ANKARA’NIN HER YERİNİ AVUCUMUN İÇİ GİBİ BİLİYORUM” 
Ankaralılık meselesinin tamamen Ankara’da yaşamakla ilgili olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Mansur Yavaş, “Mesele Ankara’da yaşamak. Ben Ankara’nın her yerini avucumun içi gibi biliyorum. Rakibiminse Ankara’nın birçok yerini bilmediğini ve bunun onun için hem de Ankaralılar için bir dezavantaj olduğunu düşünüyorum. Ankara’nın birçok ilçesini ve yerini daha iyi bildiğime inanıyorum. Kendisini bürokratları yönlendireceği için, onlar ne kadar yönlendirirse o kadar bilecek” diye konuştu.

“ANKARA ÖZELLİKLERİNİ KAYBEDİYOR”
Yavaş, çocukluğunun tarlalarda maç yaparak geçtiğini ifade ederek, “Şimdiki gibi bilgisayar telefon yoktu. Futbol oynayarak büyüdük. Tarlalar, arsalar uygundu, her yer böyle beton değildi” dedi. Ankara’ya gelir gelmez ilk olarak Gençlik Parkı’na gittiklerini belirten Yavaş, “Buluşma yerimiz Ulus’ta heykelin dibiydi. Zaman geçtikçe Ankara bu özelliklerini kaybediyor” ifadelerini kullandı.

“25 YILDIR MİLLİ MAÇ OYNANMADI”
Bir zamanlar Ankara’da bir amatör ruh olduğunu söyleyen Mansur Yavaş, “Beypazarıspor’un Ankara şampiyonu olduğu yıllarda 19 Mayıs Stadı’na maç izlemeye gidenler, mutlaka dış sahadaki maçları da izlerdi” dedi.
Ankara’nın stat konusunda hep mahrum bırakıldığını belirten Mansur Yavaş, şunları söyledi:
“Bugün, takımları 3. Lig’e ya da amatör kümeye düşmüş birçok ilde boş, büyük stadyumlar var. Ancak, Ankara’da maalesef güzel bir stat yok. Şimdi yapacağız deniliyor ama artık vaatlerin de bir anlamı kalmadı. Yüz yıllık bir çınar olan Ankaragücü ve Gençlerbirliği stat olmadığı için dışarıda oynuyor. Ankara’da 25 yıldır oynanan milli maç yok. Benim bundan şikâyet etme hakkım var ama rakibimin yok. Onlar 17 yıldır iktidardalar ve Ankara’da 25 yıldır milli maç oynanmadı.”

“DİLEĞİM REAL MADRİD’İN BARCELONA’NIN ANKARA’YA GELMESİ”
Ankaragücü’nün bir takım kişisel hırslar uğruna küme düşürüldüğünü hatırlatan Yavaş, “Destek olacağız ama biz yöneteceğiz düşüncesiyle borçlandırıldı. O borçların da doğru olup olmadığı bile belli değil. İsmine bile haciz konmak istedi ama Ankaragücü küllerinden doğdu. Büyük bir azimle süper lige kadar geldi. Yine birtakım baskılar var üzerinde. Süper Lig’de oynayan bir takıma kimse forma reklamı vermeye cesaret edemiyor. Ankaragücü’ne verebileceğim, sürekli destek olacak yollar bulacağım ama yönetimine asla karışmayacağım. Dileğim Real Madrid’in Barcelona’nın Şampiyonlar Ligi’nde Ankaragücü’yle karşılaşmak için Ankara’ya gelmesi” diye konuştu.

“İLK ÖNCE ZİHNİYET DEVRİMİ OLMALI”
Belediyede ilk olarak bir zihniyet devriminin olması gerektiğini belirten Yavaş, şöyle devam etti:
“Belediye başkanı tarafsız ve herkese eşit mesafede olmalı. Hiçbir belediye başkanının her şeyi bilme ihtimali yok, ortak akıl ve katılımcı yönetim olmalı. Bu şekilde yaptığınız hiçbir proje batak olmaz, boşa gitmez. Vatandaş yönetime katılabilmeli. Anket ve teknolojinin gücüyle katılım sağlanabilir. Belediye önce vatandaşın eğilimini ön plana alarak çalışmalarını yapmalı. Ayrıca şeffaf olunmalı. İnsanlar, belediyenin yaptıklarını takip edebilmeli. Bir de hesap verebilir olmalı. Bunu ilk defa ben yapacağım. Vatandaş ödediği faturanın arkasında, parasının nelere harcanacağını görebilecek."

“HAVAALANINA ALTERNATİF GÜZERGAH”
Zihniyet devriminin ardından belediyeni asli görevlerinin musluktan temiz su, temiz hava ve ulaşım olduğunu dile getiren Yavaş, şöyle devam etti:
“Havaalanına alternatif güzergahlı bir projem var. Kuyubaşı’nın havaalanına bağlantı projesi var. Ama Keçiören’de bu sıkışacaktır. Biz Siteler üzerinden alternatif bir metro projesi düşünüyoruz. Ankara’nın her yerinde geniş bir ulaşım ağı sağlayacağız. Toplu taşıma entegre olacak. Talebe duyarlı bir sistem oluşturulacak. Otobüsler boş kalmayacak, yoğunluğa göre yönlendirilecek.

“YAYA ÖNCELİKLİ KENT”
Bütün derdimiz yaya öncelikli bir kent düzeni. Şehre gelen trafiği toplu taşımayla azaltacağız. 32 kilometrelik bisiklet yolu projemiz var. Acil olarak buna başlayacağız. Taksicilere 2’şer tablet dağıtacağız. Ankara’da toplu taşımada öğrencilere indirim olacak. Biz sübvanse edeceğiz. Pik saatlerde daha pahalı, diğer saatlerde daha ucuz olacak.

“ANKARA KALKINMALI”
Çevreci uygulamalarla Ankara’yı temiz enerjiye kavuşturacağız. Ulus’u yayalaştırırken, Kızılay’ı da eski günlerine döndürmek için yaya günleri düzenleyeceğiz. Vatandaş ailesiyle gönül rahatlığıyla gezebilecek. Artık Ankara’da 3 kişilik bir aile rahat rahat kaldırımda yürüyemiyor.
Ankara mutlaka ekonomik olarak kalkınmalı. Bizim yönettiğimiz Ankara’da trafik ışıklarındaki dilencileri göremeyeceksiniz.”

“YABANCI DİL EĞİTİMLERİ”
Yardım alan insanların çocuklarını okutacaklarını belirten Yavaş, “Kitap yardımları yapacağız. Çocuklara yabancı dil eğitimleri verilecek. Başlangıçta yılda 12 bin çocuk yabancı dil kampına gönderilecek. Okullara hijyen yardımı yapacağız. 24 saat açık kütüphaneler olacak. Üniversiteye hazırlanan gençler için biz de deneme sınavları düzenleyeceğiz” dedi.

EYT’LİLER UNUTULMADI
Yaşlılara ilaç yardımı yapacaklarını belirten Mansur Yavaş, şunları dile getirdi:
“Yardım yapılan ailelere kartlar dağıtılacak, bu kartlara belli bir miktar para yüklenecek. Böylece aile ihtiyacı olanı gidip marketten kendisi alacak. Kağıt toplayan çocuklar var Ankara sokaklarında. Onlar da okutulacak, büyükler geri dönüşüm tesislerinde istihdam edilecek. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için Büyükşehir Belediye Meclisi kararı alacağız. Onlar da emeklilerin faydalandığı her imkandan yararlanacaklar. Bunun olması için elimden geleni yapacağım.

“KADINLAR ÜRETİME KATILMALI”
Kadınların da ülke ekonomisine katkı sağlayabilmesi ve üretime katılabilmesi için kreşler açacağız. Çünkü, kadınlar çocuklarını yetiştirebilmek için çalışmamayı tercih ediyorlar. Hanım Lokalleri uygulaması aynen devam edecek ama eksiklikleri tamamlanacak. Teknolojinin gittiği yöne göre yeni meslek kursları verilecek. Ankara’da kadınlar mutlu yaşayacak."

“2050’Yİ PLANLIYORUZ”
Ankara’nın 2050 yılındaki halini planladıklarını vurgulayan Yavaş, “Akıllı Ankara Projesi ile 2050 yılını planlıyoruz. İddiamız şu; yaşanabilir Ankara. Atatürk’ün Başkent’ine yakışır bir Ankara. Göç veren değil, göç alan bir Ankara. Endüstriyel olarak Türkiye’yi kalkındıracak, geleceği okuyan yapay zeka ve yapay organ okullarının olduğu alanlar olacak. Yine 2050 yılı projesinde, Ankara’yı otoban gibi çevreleyen bir raylı sistem yapılması var. Parklar, akıllı park sistemi ile izlenecek ve ailelerin, vatandaşların rahatça gezebileceği yerler olacak” ifadelerini kullandı. 
Seçim güvenliğinin sağlanması için 60 bin kişilik bir ekiple hazırlandıklarını belirten Yavaş, “Ankaralılara söz veriyorum, içleri bu konuda rahat olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynaklar; Haber3

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

Yorumlar (4)
Milat 1 yıl önce
Projelerde çok güzel düşünceleri var sayın başkan adayımızın ancak bunu sayın Erdoğan ın muhalefetine ve ödenek vermek istenmesine rağmen nasıl yapacaktır. Çünki en son TBMM de kabul edilen bir yasa ile belediyelerin ödeneklerinin sayın Erdoğan elin almamışmı idi.Ama herşeye rağmen Ankara da yatırım için, İstanbul a verilen ödeneklerin ve yatırımların tekrar Ankaraya dönmesi, döndürülmeside sayın Mansur un Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmadın dan geçiyor. On altı yıldır Ankara unutulmuştur. Melih Gökçek yemekten, ulufe dağıtmaktan hizmet etmemiştir malesef.
Sultan 1 yıl önce
Eyt olmassa asla bütün akrabam eşim dostum akp ve MHP oy vermeyecekler her kesim devlet milletini halkını düşünmüyorsanız ve yaşı ilerleyip çalışamaz durumda olan iş bulamayan primi eksik olanların derdine derman olmasa oy cumhur ittifakına yooook
Eyt Staj Maduru 1 yıl önce
Allah razı olsun .. oyum mahsur yavas a...
dini aalet edenlere ne oldu nerde hak adalet
Evet bekliyoruz 10 ay önce
Takipteyiz başkan bizi yanılt. Özellikle eyt konusundaki boş vaatleri takip ediyoruz.
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
-1°
açık
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:29
Güneş 07:56
Öğle 13:06
İkindi 15:43
Akşam 18:06
Yatsı 19:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Bursaspor 19 33
3. Erzurum BB 18 31
4. Keçiörengücü 18 28
5. Ümraniye 18 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Osasuna 21 28
11. Granada 20 27
12. Real Betis 20 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü