İmamoğlu: Başkanlıklar devam ediyor! Bu nasıl istifa?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "'Biz istifa ettik' diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa?" diye sordu.

Politika 12.07.2019, 15:10
383
İmamoğlu: Başkanlıklar devam ediyor! Bu nasıl istifa?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'li İstanbul ilçe belediye başkanları ve CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleriyle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ile yaptıkları toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Anıtkabir ziyaretine ilişkin soru üzerine, çok mutlu olduğunu, kurumsal bir ziyaret yaptıklarını söyledi.

İmamoğlu, ziyarete İstanbul'un tüm ilçe belediye başkanlarını ve belediye meclis üyelerini davet ettiklerini belirterek, katılabilenlerle Anıtkabir'i ziyaret ettiklerini, Ata'nın huzurunda bu ülkeye, millete olan borçlarını en iyi şekilde ödeyebilmek, görevlerine layık olmak adına ellerinden geleni yapmak için söz verdiklerini dile getirdi. İmamoğlu, "Çok gururluyum, güzel bir cuma günü yaşıyoruz Ankara'da" diye konuştu.

'İKİ MAZBATA, İKİ SEÇİM, BAZILARINA GÖRE 'İK İMAZBATA EŞİTTİR 10 YIL' BİLE DİYEN VAR'

Anıtkabir defterini ikinci kez imzaladığı ifade edilerek, duygularının sorulması üzerine İmamoğlu, şöyle konuştu:

"Çok rastlanır bir durum değil, iki mazbata, iki seçim, bazılarına göre 'İki mazbata eşittir 10 yıl' bile diyen var. Tabii işin esprisi bir yana bunları yaşamak istemezdik. Türkiye'miz ilginç bir demokrasi sınavı verdi. Bu demokrasi sınavı her şeye rağmen Türkiye'mize büyük bir mesaj vermiştir. Bundan sonra hakimiyetin millete ait olduğunu ve bunun kayıtsız şartsız olduğunu 23 Haziran'da tescillemiştir. O bakımdan 'Hiç kimse milletin iradesini yok saymaya kalkmasın' demiştir. Tabii gönül isterdi ki bu olmasın, Ata'mızın huzuruna çok gelmek isteriz o ayrı ama vesilesi bu olmasın inşallah." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme konusunda resmi bir talepte bulunup bulunmadığı, buna bir cevap verilip verilmediği sorusuna karşılık İmamoğlu, seçimi kazandığı gece bu diyaloğu kurma isteğini beyan ettiğini anımsattı.

İmamoğlu, belediye iştirakleriyle ilgili gelinen son noktanın sorulması üzerine de şunları söyledi:

"Belediyemizde açıkçası bir el freni gibi bir süreç yaşanıyor. Bürokraside de bu tarz konular önümüze geliyor. Bazı memuriyeti olan insanların kurumlarla ilgili geçiş süreçlerinde yaptığımız taleplerin geri dönüşünün gecikmesi, bütün bunlar aslında hoş değil çünkü biz bir an önce görevimize tam motivasyonla eksiksiz başlama çabası içerisindeyiz. Bakın şu unutulmamalı, İstanbul'da şöyle de bir durum var, bütçenin üçte ikisi neredeyse şirketlerin üzerinde ve şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. Örnek vereyim, 'Biz istifa ettik' diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa?"

'HAKLARI OLMAYAN MAAŞLARI ALIYORLAR, ÇIKARTIRIZ ONUN DA BEDELLERİNİ'

İmamoğlu, "6 Temmuz'da telefonla kendilerine, makamlarına talebimizi yineledik, 2 gün sonra da yazılı bir talep gönderdik. Hatta bugün de Ankara'da olacağımızı sadece bilgi olarak yazdık ama müsait oldukları zaman diliminde konuşup, İstanbul'un brifingini kendilerine aktarmamızı, mevcut durumu kendilerine aktarma isteğimizi ilettik, haber bekliyoruz" dedi.

'BELEDİYEMİZDE EL FRENİ GİBİ BİR SÜREÇ YAŞANIYOR'

Bu milletin kendilerinden "23 Haziran'da seni seçtim, benim malımı, paramı korudun mu, iyi kullandın mı?" diye hesap soracağını ifade eden İmamoğlu, "Bana soracak ama biz oraya yönetim atayamıyoruz. Genel kurul çağrısı için noter tebliğleri yapıyoruz maksimum süreler kullanılıyor. O zaman diliminde ne olacağını henüz kestiremiyoruz. Ağustos'un sonuna dönük tarihler veriliyor. Dolayısıyla ben o 10 şahsa ve diğerlerine diyorum ki, bakın milletin malının üstüne oturdunuz. 6 aydır, 31 Mart'ta seçim oldu bakın, bu tartışmalar yüzünden bence hakları olmayan maaşları alıyorlar. Çıkartırız onun da bedellerini. Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi ne şekilde yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz" diye konuştu.

İmamoğlu, millete ait 60 milyar liraya varan İstanbul konsolide bütçesinin 40 milyara yakınını yöneten kişilerin şu anda kendi ekipleri olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Dolayısıyla biz bir an önce görevlerinden istifa etmelerini, bizim ona göre genel kurulları yapmamızı ve bir an önce vatandaşa hesap vereceğimizi, 5 yılın başlangıç gününden itibaren bizim irademizin o yönetimlere yansımasını istiyoruz. Bu görülür bir şey değil. Söylüyorum, bunu söylemeye de devam edeceğim. Yarınlarda tek tek anlatacağım. Çünkü ben milletimize şeffaf şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde ne olup biteceğini 5 yıl boyunca anlatacağıma söz vermiştim. Lütfen milletin, millete ait paraların, malın üzerine oturmuş gibi davranmayın. Ne bir siyasi partiye ait, ne bir kişiye ait, ne bir gruba ait... Millete ait şirketlerden, iştiraklerden bahsediyoruz. Bir an önce gereğini yapmalarını buradan duyuruyorum. Biz de takip ediyoruz, yasal süreçleri her şeyi takip ediyoruz. Sonralarında kendilerini pişman olacakları, yüzlerinin kızaracakları, başlarını öne eğecekleri duruma düşürmesinler."

'İLLA 5 GÜN MECLİS'TE Mİ OTURALIM?'

İstanbul'daki belediye meclisinin 2 gün toplanmasıyla ilgili tartışmaların Meclis'e yansımasının sorulması üzerine İmamoğlu, "Çok cahilce yorumlar olduğunu okudum. Hoş bir durum da değil. Çünkü ne söylediğimizi takip etmeden, bilmeden siyasi alan tabii genel kurula taşıyıp orada prim yapma arzusu da olabilir bazı arkadaşların" ifadesini kullandı.

"2 gün yapacağız" demediğini, "2 gün yeterlidir, yetmezse 3 olur" dediğini aktaran İmamoğlu, "Yani 5 gün yapacağız. Böyle bir şey yok. Meclis toplanır, gündemi bitmişse bitmiştir. Bazen 1 günde de bitebilir. Ne oldu bakın, bu ay 2 günde bitti. Ne yapalım şimdi illa 5 gün orada mı oturalım. Böyle bir şey yok. O bakımdan bizim işleyişimizi takip etsinler ama kalkıp da Meclis Genel Kuruluna anlamlı konuları taşısınlar. Mesela bu iştirakleri taşısınlar. Yani o milletin malının üstüne niye oturuyorlar, ona baksınlar. Diğer lüzumsuz konularla çok ilgilenmesinler. TBMM'nin daha önemli işleri var." dedi.

İmamoğlu, "Maliye payının erken ödenmesiyle ilgili nasıl bir süreç işleyecek?" sorusu üzerine de "Türkiye tarihinde olmuş bir şey değil" ifadesini kullandı.

Kim olursa olsun, göreve geldikten sonra kurumun bütçesine göre, bütçe disiplinine göre önceliklere göre ödemeleri yaparak süreci yönetmek isteyeceğini anlatan İmamoğlu, "Örneğin İstanbul halkını taşıyan, 8 aydır hak edişlerini alamayan taşımacılar var, halk otobüsleri var. Bunlara doğru dürüst ödeme yapılmadan kime dağıttınız bu parayı? Biz biliyoruz, tespitlerimizi de yaptık biz paylaşacağız bunu. Sadece o değil, kamulaştırma bedeliyle beraber 1.7 milyar lira. Yani haziran sonunda biz gelip bunu dağıtmamız gerekirken seçime sadece 7-8 gün kala gelip bu kadar acele kime dağıtıldı bu para ve ne için?" diye sordu.

'ÇOK AHLAK DIŞI BİR SÜREÇ YAŞATTILAR'

Göreve geldiklerinde belediyenin kasasında 6 milyon lira olduğunu, bunun maaşların bile yüzde 2-3'üne denk geldiğini belirten İmamoğlu, "Bu kadar düşük oranda bir parayı kasada bulmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Neydi o acele anlamış değiliz ama süreci takip ediyoruz. Çok ahlak dışı bir süreç yaşattılar" dedi.

İmamoğlu, belediye meclisi toplantılarının canlı yayınlanmasına yönelik soruya karşılık da bunun muazzam olduğunu, İstanbul'un dünyaya demokrasi örneği yaşattığını söyledi.

İstanbul'u konuştuklarını, dolayısıyla sadece meclisle de kalmayıp, encümen, komisyonlar, ihale süreçleri, hatta çalışmaların bir çoğunun naklen yayınlanacağını dile getiren İmamoğlu, böyle bir teknoloji varken demokrasi adına bunu son noktasına kadar kullanacaklarını kaydetti.

Bu yolla yöneticilerin daha dikkatli olacağını, kul hakkına daha titiz davranacağını belirten İmamoğlu, daha mutlu, daha eşitlikçi bir Türkiye'nin ortaya çıkacağını ifade etti.

Zaman zaman bir günde 1.5-2 milyon izleyiciye ulaştıklarını aktaran İmamoğlu, "Umut ediyorum, sayısı artsın, İstanbullularla iç içe süreci yönetelim. Hani diyorlar ya Mecliste çoğunluk o parti, bu parti. Bırakın kardeşim çoğunluk sokakta, milyonlar orada, işte o milyonların çoğunluk olduğunu hissederek herkes halkı temsil eden özgür iradesiyle orada bulunmanın gereğini yapacak. Bunu oluşturmak adına naklen yayın, bir devrim gibi bir şey aslında" değerlendirmesinde bulundu.

MANSUR YAVAŞ İLE KAHVALTI

Öte yandan İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinden önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile belediyeye ait Gölbaşı'ndaki tesiste kahvaltıda bir araya geldi. 

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

Yorumlar (0)
Yeni 2020 Sezonu Tesettür Abiye Modelleri
-1°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 05 Nisan 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:51
Öğle 13:07
İkindi 15:49
Akşam 18:13
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü