Akşener'den Memur Zammı, 3600 Ek Gösterge, EYT Açıklaması!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclisteki grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Politika 05.11.2019, 13:07
89
Akşener'den Memur Zammı, 3600 Ek Gösterge, EYT Açıklaması!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın uzun zamandır görülmemiş bir coşkuyla sokak ve meydanlarda kutlandığını belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Manevi değerlerimize saldırmak Cumhuriyetçilik değildir. Cumhuriyete saldırmak da maneviyatçılık olamaz. Manevi değerlerimiz de Cumhuriyetimiz de bizi biz yapan ortak değerlerimizdir. Yeniden 'biz' olabilmenin yolu ortak değerlerimizde buluşabilmek, farklılıklarımıza da saygı göstermektir." diye konuştu.

Akşener, son 10 yıldır dünyanın başına bela edilen Büyük Ortadoğu Projesi'nin Türkiye'nin kapısına da dayandığını vurgulayarak, "Bu projenin eş başkanı olmakla övünenlerin vizyonsuzluğu, ülkemizi büyük belalarla baş başa bıraktı. İktidarın kendi eliyle sınırımızdan geçirip yolda lahmacun ısmarladığı teröristlerle şimdi ordumuz mücadele ediyor. Dünyada aklı başında hiçbir devlet, teröriste seyahat acenteliği yapmaz ama maalesef devletin idaresi basiretsizlerin elindeyse bunlar oluyor." ifadesini kullandı.

Barış Pınarı Harekâtı'na kendilerinin ve milletin destek verdiğini ancak gelinen noktadan endişe duyduklarının altını çizen Meral Akşener, şunları söyledi:

"480 kilometre uzunlukta, 30 kilometre derinlikte bir alanı güvenli bölgeye dönüştürmek amacıyla başlayan harekât, yeni bir vizyonsuzlukla yarım kaldı. 'Umarım sahada kazandığımızı masada kaybetmeyiz.' uyarısını yapmıştım. Bugünkü tabloya baktığımızda görüyoruz ki 480 kilometrelik hedefin sadece 120 kilometresinde varız. Sınırımızın dörtte üçü hala tehdit altında olmasına rağmen iktidar bunu bir başarı gibi sunuyor.

Rusya önümüze dikildi. Şam yönetimi bölgenin büyük bir kısmında kontrolü ele geçirdi. Amerika, maaşlı teröristlerini alıp geriye çekildi. Peki iktidardakiler ne yapıyor? Dostum Trump'ın mektubunu, tweetlerini, Amerikan senatörlerinin tehditlerini yutup, 'Kaç milyon Suriyeliye, daha kaç milyar dolar harcayıp ev yaparız?' diye müteahhitlerle hesap kitap yapıyorlar. Esad kazandı, Putin kazandı, İran kazandı, Trump kara geçti. Kaybedense, dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan. Hal böyle olunca, bugüne kadar sopa gibi gösterilip çekilen bazı tasarılar, birer ikişer ülke parlamentolarından geçmeye başladı. Çünkü Türkiye'yi güçsüz görüyorlar. Siz iktidardakilerin öyle iç siyasette atıp tuttuklarına bakmayın, uluslararası alanda dut yemiş bülbüle dönüyorlar. Bu gelgitleri gören batı ülkeleri de 100 yıl önceki Ermeni tehciri üzerinden Türkiye'yi iyice sıkıştırmak için adımlar atıyor."

Ermeni soykırımı iddialarının her yıl nisan ayında gündeme geldiğine ancak bu yıl erkene alındığına işaret eden Akşener, "Bugüne kadar Türk devletinin de eli boş durmaz, tarih cahili bu lobilere karşı hakkını hukukunu savunacak ilişkileri devreye sokardı. O başkentlerde Türkiye'nin dostları vardı. Ne oldu? Kalmadı. Çünkü muhatap olacakları bir devlet aklı kalmadı. Tek bir adamla muhataplar. O yüzden de işin ciddiyeti kaçtı." dedi.

Akşener, Türkiye'yi her geçen gün daha büyük yalnızlığa iten bu duruma artık son vermeleri gerektiğini vurgulayarak, "Aksi takdirde başımızın daha büyük belalara gireceği kesin. Binlerce yıllık geleneğiyle vücut bulan devleti çiftlik sanıyorlar. Devlet yönetmiyor; damatla, kayınbiraderle, gelinle, görümceyle evcilik oynuyorlar. Bu böyle gitmez. Türkiye bu yükü, bu ciddiyetsizliği, bu iş bilmezliği daha fazla taşıyamaz." diye konuştu.

Meral Akşener, hükümetin memurlara yaptığı zam oranını eleştirerek, şöyle devam etti:

"Memuruna yüzde 4 zammı uygun gören iktidar, yılbaşında vergi ve harçlara yüzde 22,5 zam kararı aldı. Memurunu, işçisini enflasyona ezdiren Sayın Erdoğan, iş kendine gelince kesenin ağzını açıyor. Cumhurbaşkanı olduğu 2014 yılında, 199 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı bütçesi, bu ucube sistem ve sarayla birlikte 2020 yılında ne kadara çıkıyor biliyor musunuz? 3,1 milyar liraya. Sarayın günlük bütçesi 8 buçuk milyon lira. 300 yataklı Ödemiş Devlet Hastanesi 52 milyon liraya yapıldı. Yani o saray, bir haftalık masrafıyla 300 yataklı hastane yapılabilen bir saray."

Akşener, EYT'lilerin haklarının verilmesini ve 3600 ek gösterge bekleyen memurların taleplerinin de karşılanmasını istedi.

"Türk milletinin, Hazreti Türkistan nesli olduğunu, bu nesilden eziyet, kıyım ve zulmün peyda olamayacağını" belirten Akşener, yaşanan acıların herkesin ortak acısı olduğunu söyledi.

Meral Akşener, Allahuekber Dağları'nda donan askerin, Taşnak çetelerinin kıydığı kadın, erkek, çoluk, çocuğun ve tehcirde ölen Ermeni vatandaşların acılarının da kendilerinin acısı olduğunu dile getirdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Türkiye'deki siyasal iklimi değiştireceklerini ve Türkiye'yi 21. yüzyılın güçlü ve saygın ülkesi haline getireceklerini iddia etti.

Türkiye'nin parlamenter sistem ile yönetildiği dönemde daha iyi durumda olduğunu savunan Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2002-2007 arasındaki büyüme oranını bugüne dek sürdürebilseydik, kişi başına düşen milli gelirimiz 16 bin dolar olacaktı. Yani milletimiz tam 2 kat zengin olacaktı. Demek ki AK Parti'nin görece başarılı olduğu yıllarda, Türkiye parlamenter sistemle yönetiliyormuş. Demek ki parlamenter sistemle ülke çok daha güzel yönetilebiliyormuş. Demek ki parlamenter sistemle, Türkiye ekonomisi büyüyebiliyormuş. Demek ki parlamenter sistemle, dolar da faizler de düşebiliyormuş.

Peki bugünkü iktidar sahipleri ne yaptı? Kuvvetler ayrılığını denge unsuru olarak değil, kibrin önünde engel olarak gördüler. Daha fazla güç için sistem değiştirmeye kalktılar. Binlerce yıllık devlet geleneğimizi deneme tahtasına çevirdiler. 2010 ve 2017 referandumlarıyla, kuvvetler ayrılığını yerle bir ettiler. Vatandaşın kendilerine duyduğu güveni, sistemi yıkmak adına kullandılar. Milletin meclisini devre dışı bıraktılar. Sadece muhalefetin siyaset hakkına engel olmadılar, iradesine sahip çıkan millete 'terörist' dediler. Kendi vekillerine bile 'Al maaşını otur, ne diyorsam ona göre elini kaldır' dediler. 'Çayını kahveni iç, ülke yönetime karışma' dediler. Türkiye'de son 17 senede yaşananlar, adeta tarihte bir tersine gidiştir. Demokrasiden krallığa doğru, zenginlikten fakirliğe doğru bir gidiştir. Türkiye'yi hakkın, hukukun, özgürlük ve adaletin yitirildiği bir yola soktular. Bu tersine gidişin adı 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir."

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, kuvvetler ayrılığının sadece demokrasinin değil, doğru kararlar verebilmenin, ülkeyi hata yapmadan yönetebilmenin de vazgeçilmez bir şartı olduğunu, bunun için de yeni bir anayasayla kuvvetler ayrılığını yeniden tesis edeceklerini söyledi.

Haydarpaşa ve Sirkeci gar ihalesine de değinen Akşener, "Büyükşehir Belediyesinin katakulliyle saf dışı bırakıldığını, ihalenin belediyenin maaşlı çalışanına hediye edildiğini" öne sürdü.

Hükümetin şimdi de Büyükşehir Belediyesinin İstanbul Boğazı'ndaki yetkilerini gasp etmeye hazırlandığını öne süren Meral Akşener, şöyle konuştu:
"İstanbul Boğazı, dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Aynı zamanda tarih mirasıdır. İstanbul'u betona boğan iktidar, milletin rahatsızlığını gördüğü andan itibaren Boğaziçi İmar Kanunu'nda bazı değişiklikler yaptı. Belediyenin ellerinden gideceğini gördüğü için yetkiyi Ankara'ya almaya dönük adımlar attı. İstanbul Boğazı ve çevresi kanunsuz dikilen binalarla dolu. Bu binalara, yıllarca İstanbul'u yönetmiş belediye başkanının aile şirketinin binası da dahil. Tarihi yalılarda kafalarına göre tadilat yapanlar, Ak Parti iktidarının vazgeçemediği yandaş müteahhitler. Millet, rant hırsıyla koca metropolü köye çeviren iktidar partisinin elindeki yetkiyi bu sebeple aldı. 'Yanlış yaptın, kenara çekil' dedi.

Peki iktidar şimdi ne yapıyor? 'Beton dikmeye devam edeceğim.' diyor. O yüzden de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin elindeki yetkiyi almak istiyor. Buradan uyarıyorum, dünyanın incisi Boğaziçi'nin sahibi Türk milletidir. Sayın Erdoğan, milletle inatlaşma. Milletin, kötü yönettiğiniz için elinizden alıp Ekrem İmamoğlu'na verdiği yetkiyi gasbetmeye kalkma. Milli iradeyle, milletle inatlaşmanın sonu hayır değildir. Öyle olsaydı, 27 Mayıs ihtilalinden sonra rahmetli Demirel iktidar olamazdı. Aynı Demirel 12 Mart Muhtırası'ndan sonra yeniden iktidara gelemezdi. Milletle inatlaşmak sonuç verseydi, 12 Eylül'den sonra rahmetli Turgut Özal, cuntanın partisine rağmen iktidara gelemezdi. Milletle inatlaşmak işe yarasaydı bir şiir yüzünden seni hapse atanların iktidarı devam eder, sen iktidara gelemezdin. Sana bütün kapıları açan milletinin iradesine artık saygı duymayı öğren. Demokrasi tarihimize kısaca göz atsan, milletimizin iradesinin karşısına dikilen hiçbir gücün ayakta kalamadığını göreceksin."

KPSSCAFE.COM.TR

Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 18 Ocak 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 17 37
2. Başakşehir 17 33
3. Trabzonspor 17 32
4. Fenerbahçe 17 31
5. Beşiktaş 17 30
6. Alanyaspor 17 29
7. Galatasaray 17 27
8. Malatyaspor 17 24
9. Gaziantep FK 17 24
10. Göztepe 17 23
11. Denizlispor 17 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 17 15
16. Antalyaspor 17 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 17 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 17 36
2. Erzurum BB 17 30
3. Keçiörengücü 17 28
4. Menemen Belediyespor 18 28
5. Akhisar Bld.Spor 17 27
6. Bursaspor 17 27
7. Ümraniye 17 25
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 17 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 17 23
13. İstanbulspor 17 19
14. Altınordu 17 18
15. Osmanlıspor 17 13
16. Boluspor 17 13
17. Adanaspor 17 12
18. Eskişehirspor 17 6
Takımlar O P
1. Liverpool 21 61
2. Man City 22 47
3. Leicester City 22 45
4. Chelsea 22 39
5. M. United 22 34
6. Sheffield United 22 32
7. Wolverhampton 22 31
8. Tottenham 22 30
9. Crystal Palace 22 29
10. Arsenal 22 28
11. Everton 22 28
12. Southampton 22 28
13. Newcastle 22 26
14. Brighton 22 24
15. Burnley 22 24
16. West Ham 21 22
17. Watford 22 22
18. Aston Villa 22 21
19. Bournemouth 22 20
20. Norwich City 22 14
Takımlar O P
1. Barcelona 19 40
2. Real Madrid 19 40
3. Atletico Madrid 19 35
4. Sevilla 19 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 19 31
7. Valencia 19 31
8. Athletic Bilbao 19 29
9. Villarreal 19 28
10. Granada 19 27
11. Levante 20 26
12. Osasuna 19 24
13. Real Betis 19 24
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 19 21
16. Eibar 19 19
17. Celta de Vigo 19 15
18. Mallorca 19 15
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 19 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü