Taşeron Haberleri Son Dakika - Kimler Kadroya Alınacak? - 13 Kasım 2015

Taşeron konusu netleşmeye devam ediyor. Faruk Çelik yaptığı açıklama ile durumu daha da netleştirdi. Kimler kadroya geçirilecek? Taşeron işçiler merakla kadroya geçecekleri günü bekliyor.

MEMUR HABERLERİ 13.11.2015, 15:41 13.11.2015, 15:44
13663
Taşeron Haberleri Son Dakika - Kimler Kadroya Alınacak? - 13 Kasım 2015
Taşeron konusu netleşmeye devam ediyor. Faruk Çelik yaptığı açıklama ile durumu daha da netleştirdi. Kimler kadroya geçirilecek? Taşeron işçiler merakla kadroya geçecekleri günü bekliyor.

 Taşeron konusun seçim sonrasında hızlı bir şekilde hareket kazanmış ve kimlerin taşeronda asıl işi sayılacağı ise yavaştan kararlaştırılmaya başlanmıştır.
Taşeron konusun seçim sonrasında hızlı bir şekilde hareket kazanmış ve kimlerin taşeronda asıl işi sayılacağı ise yavaştan kararlaştırılmaya başlanmıştır. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, taşeronlarda kimlerin kadroya alınacağı ile ilgili bir dizi açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda maddeler halinde kimlerin kadroya geçeceğini ifade eden Çelik, en kapsamlı açıklamalardan birisini yapmış oldu.

Faruk Çelik, 1 Kasım sonrasında taşeronları kadroya alacaklarını ve bunlarla ilgili başlatılan çalışmalarda şunları kaydetti: “ Şuanda 750 bin civarında kamuda çalışan eleman var. Bunların tümünü toparlayacak bir yasa yaptık. Mesela TRT'de hizmet alımı olacaksa, Maliye Bakanlığından alınacak vizeyle, kim ne amaçla işe başlatılmışsa o amaçla hizmetini sunacak. 

Taşeronla ilgili, kamunun ihtiyacı varsa, olmazsa olmazlar kadroya alınacak. Mesela, hasta bakıcı bir kardeşimiz. Hastayı ameliyattan odasına kadar götürüp ilgileniyor. “ ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Faruk Çelik; “Hizmet alımı var. Hizmet alımı yapılacak işler de netleşecek. Sendikalar, ilgili bakanlıklar çalışmayı yapacaklar. "Şuradaki elemanlar asıl işçidir kadroya, şuradakiler de yardımcı işçidir" denilecek, onlara da asıl işçinin elde ettiği hakları yardımcı işçilere de verilerek alımı yapılacak. Yeni bakanlar kurulunda görev alacak arkadaşlar ilk 6 ay içerisinde neşter atacak diye düşünüyorum. “ diyerek taşeronlara mesaj verdi.

Daha öncede açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, asıl iş yapan ile yardımcı işi yapanların ayrılacağını ve bu duruma göre geçişlerin başlayacağını ifade etmişti.

TAŞERON SORUNU TAM OLARAK NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK? 

Taşeron sorunu ile ilgili işçilerden 100 gün süre isteyen hükümet, 100 gün içerisinde bu sorunun hallolacağını ve kadroya geçişlerin öncelikli olarak ilk 200 bin kişi ile yapılacağını ifade etmişti. Daha sonrasında asıl ve yardımcı işçiler ile ilgili açıklama yapan hükümetin ardından Faruk Çelik, bu kişilerin en kısa sürede duyurulacağını ve bu duyuru sonrasında kimler kadroya alınacak herkes kendini bilecek dediği öğrenilmişti.

EMEKLİ MAAŞLARINDAKİ SON DURUM

Emekli maaşları ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Faruk Çelik, çalışmaların söylendiği şekilde bittiği ve Ocak 2016 tarihinde emeklilere 200 TL üzerinde yeni zam verileceğini ifade etti. 5,5 milyon emekliyi ilgilendiren bu çalışma ilgili olarak artık 1,100 TL’nin altında emekli maaşı kalmadığını ifade eden Faruk Çelik, Maliye Bakanlığı ile ara sıra karşı karşıya geldiklerini ve verilen rakamlarla ilgili Maliye Bakanlığı ile beraber hareket ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: 

“Her gün partnerlerimiz, bütün çalışanlar, emekliler. Tümü ile siz her gün çeşitli vesilelerle bir araya geliyorsunuz. Bu sorunları çözeceksiniz. Mali kaynağın tesisiyle. Tabii karşı karşıya geliriz arada bir. Medeni ölçülerde tartışırız. Maliye bakanımız tabiki ister ki, bütçe açığının denk bütçelere inmesi için mücadele edecek. Biz de eşitsizlikleri nasıl giderebiliriz, bu da bizim mücadelemiz. “

ASGARİ ÜCRETTEKİ SON DURUM

Asgari ücret konusunun 7 Haziran seçimlerinden hem sonra hem de öncesinde bir yarış kulvarına çevrildiğini ifade eden Çelik, Ak Parti verdiği tüm seçim vaatlerinin arkasındadır. Verdiği rakamları en kısa sürede işleme alacaktır ifadelerini kullandı. Bir diğer yanda 1 Ocak 2016 tarihinde verilmesi planlanan 1,300 TL net asgari ücret konusunda komisyonun kurulacağını ve herkesin dinlenileceğini ifade etti.

Komisyonda hem iş dünyasından hem hükümetten hem de muhalefetten kişilerin olacağını ifade eden Çelik, “ Asgari ücretin 1 Ocak 2016'da 1,300 TL olmasına karar verildi. Vaatlerimizin tümünü de seri bir şekilde yerine getireceğiz. 1 Aralık'ta komisyon toplanacak. “ ifadelerini kullandı. 

Asgari ücrete zam bekleyenlerin ise 1 Aralıkta toplanan komisyon sonrasında çıkacak olan haberlere odaklanması ve o haberleri beklemesi gerekiyor.

İŞ VEREN ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

İşverenler ile de görüştüklerini ifade eden gelen sorular üzerine asgari ücret konusunda net 1,300 TL olmasının bir iş verene maliyetinin 2 bin TL’yi geçeceğini ifade ederken, işten çıkarmalar olur cümlesine ise “ Gerekli önlemleri alacağız. “ ifadelerini kullandı.

İş dünyasının 1,300 TL asgari ücretin olması ile ilgili çok fazla tepki göstermelerini değerlendiren Faruk Çelik, Başbakan ile bir araya gelen iş dünyası temsilcilerinin açıklamalarını şunlarla ifade etti: “ İş dünyasından gelenler Başbakanımıza isteklerini ve düşünceleri tüm açık yüreklilikle ifade ettiler. Kendileri asgari ücretin 1,300 TL’ye çıkmasına karşı olmadıklarını ancak; bu rakamın artması ile ilgili olarak maliyetin 2 bin liranın üzerine çıkacağını ve bunun da rekabeti artıracağını ifade ettiler. “ dedi.

“ VATANDAŞ DEVLETTEN SICAKLIK BELİYOR “

7 Haziran seçimleri sonrasında Ak Parti’nin mesajı aldığını ve vatandaşın artık devletin sıcak yüzünü görmek istediğini belirten Çelik, vatandaşın artık devletin sıcak yüzünü göreceğini ve bu sıcak yüzü sayesinde birçok kişinin rahat bir nefes alacağını belirtti. Mesajın çok net aldığını ifade eden Çelik, “ Kürt sorunu “ meselesinde de yol kat etmeye başlayacaklarını ve yapılan çalışmaların hız kesmeden hükümet kurulmasından sonra devam edeceğini belirtti.

Türkiye’den herkesin çok fazla şey beklediğini ifade eden Çelik, hem ülke vatandaşlarının hem de çevre ülkelerin beklentilerinin karşılanması için çalışmaların devam edeceği belirtildi.
Taşeron kadro son durum hakkında bilgi en yetkili isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.

Faruk Çelik, taşeron kadro kimleri kapsıyor sorusuna TRT canlı yayınında yanıt verdi.

Hangi sözleşmelilerin kadroya alınacağına ilişkin listenin yeni Bakanlar Kurulu tarafından 6 ay içinde ilan edileceğini söyledi.
 

Kamuda 750 bin civarında taşeron işçi olduğunu anımsatan Çelik, taşeron kadrolarını 'asıl işçi' ve 'yardımcı işçi' ayrımına göre yapılacağını da açıkladı.
 
 
Faruk Çelik'in açıklamalarının detayları şöyle:

"Kamu için olmaz denilen kadrolarda çalışanlar kesinlikle kadroya alınacak.

Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi yaptık. 7 Haziran'daki karmaşa içerisinde yaptığımız birçok şey açıklanamadı. Bunların hepsi, birkaç cümlelik insanların zihnini bulandıran kavramlarla karışıp gittik.

TAŞERONA KADRO YASASI ÇIKTI BAKANLAR KURULU KARARI BEKLENİYOR

Yasa çıkmıştı, bir bakanlar kurulu kararı yayımlanması gerekiyor. Sosyal tarafların görüşünü alacak bir atmosfer oluşmadı ki. Seçim sonrasına kaldı. 1 Kasım sonrasına kaldı. Bu iş şimdi çözülüyor. Taşeron diye ifade ettiğimiz kişilerin durumu 6 ay içerisinde netlik kazanıyor. Tarafların katılımıyla en sağlıklı şekilde netlik kazanacak. Emeğin istismarına son verilecek. Bütün kamu kurumlarını kapsıyor. Kim hizmet alımında kim asıl kadroda olacak netleşecek.

Bugünün sorunu değil bu. İş yeri sayımız arttı. İhtiyaçların hizmet alımı şekilde karşılanması arz etti. Mesela kamuda çalışıyor, yıl sonu geliyor, 15 gün işten çıkarılıyor. Neden? Kıdem tazminatı talep etmesin diye. Artık kıdem tazminatı da alacak. 7 Haziran karmaşası içerisinde bunlar anlatılamadı. Çözüleceğini herkes bilsin.

Taşeron konusu netleşmeye devam ediyor. Faruk Çelik yaptığı açıklama ile durumu daha da netleştirdi. Kimler kadroya geçirilecek? Taşeron işçiler merakla kadroya geçecekleri günü bekliyor.
Yorumlar (4)
Aysel goksu 4 yıl önce
BEnder okullarda sozlesmeli işçiyim 15 haziranda is cikisi yapılıyor sonra ne zaman alinirmiyiz alinmazmiyiz diye düşünmekten bıktık üç yıldır bu şekilde calisiyorumm kadroya bizde alın okulun tüm temizlik işini yapıyoruz bizimde kadrolu larla neden aynı hakkımız yokk
HASTANE 4 yıl önce
Hacettepe hastanesinde yardımcı hizmetli olarak taşeron bir firma adına çalışıyoruz hasta bakımı kan taşıma hasta taşıma ve hemşirenin doktorun teknisyenin işleri de bizlere yaptırılıyor hastanedeki tüm taşeron firmalarının kaldırılmasını kadroya alınmasını istiyoruz hep sömürülüyor eziliyoruz hakkımızı alamıyor aksine daha da maaş kesintileri iş yükü artmaktadır tek çare bu şirketlerin kamudan gönderilmesi çalışan işçilerin kadroya alınmasıdır...
TASERON 4 yıl önce
Hacettepe hastanesinde yardımcı hizmetli olarak taşeron bir firma adına çalışıyoruz hasta bakımı kan taşıma hasta taşıma ve hemşirenin doktorun teknisyenin işleri de bizlere yaptırılıyor hastanedeki tüm taşeron firmalarının kaldırılmasını kadroya alınmasını istiyoruz hep sömürülüyor eziliyoruz hakkımızı alamıyor aksine daha da maaş kesintileri iş yükü artmaktadır tek çare bu şirketlerin kamudan gönderilmesi çalışan işçilerin kadroya alınmasıdır...
nuri gövez 3 yıl önce
Bıktım ölüyorum ekpss kura
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 24 Ocak 2020
İmsak 06:29
Güneş 07:56
Öğle 13:06
İkindi 15:42
Akşam 18:05
Yatsı 19:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü