55 Puanla Memur Oldu! 2020 En Düşük KPSS Puanı İle Atanan Bölümler

KPSS memur olmak isteyen yüz binlerce hatta millyonlar gencin memur olma hayalini açan kapıdır. KPSS olmadan da memur olmak mümkün ancak kamuda KPSS şartı aramayan çok az kurum bulunuyor. KPSS Sınavına çok iyi hazırlanmak, iyi bir sınav geçirmek kadar önemli olan bir diğer husus da tercih yapmaktır. Ne kadar yüksek puan alırsanız alın, puanınıza göre doğru tercihte bulunmadıysanız atanmanız imkansızdır. KPSS 55 puanla memur olan bile var. İşte En Düşük KPSS puanı ile atanan bölümler...

KPSS Rehber 29.10.2019, 07:13 29.10.2019, 19:28
20874
55 Puanla Memur Oldu! 2020 En Düşük KPSS Puanı İle Atanan Bölümler

KPSS memur olmak isteyen yüz binlerce hatta millyonlar gencin memur olma hayalini açan kapıdır. KPSS olmadan da memur olmak mümkün ancak kamuda KPSS şartı aramayan çok az kurum bulunuyor. KPSS Sınavına çok iyi hazırlanmak, iyi bir sınav geçirmek kadar önemli olan bir diğer husus da tercih yapmaktır. Ne kadar yüksek puan alırsanız alın, puanınıza göre doğru tercihte bulunmadıysanız atanmanız imkansızdır. KPSS 55 puanla memur olan bile var. İşte En Düşük KPSS puanı ile atanan bölümler...

BAZI BÖLÜMLERDEN MEZUN OLANLAR ŞANSLI. ÇÜNKÜ O BRANŞLARDA MEZUN SAYISI AZ 

KPSS 2019/1 atamalarında Siirt iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 68,512 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.

KPSS 2018/2 atamalarında Ankara iline YÖK için açılan 2 kişilik memur kadrosu 55,096 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4108 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Mütercim-Tercümanlık Arapça bölümü mezunu olmak gerekmektedir.
KPSS 2018/2 atamalarında İstanbul Üniversitesi için açılan 1 kişilik mühendis kadrosu 62,912 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4820 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü mezunu olmak gerekmektedir.
KPSS 2018/2 atamalarında Gençlik ve Spor Bakanlığı için açılan 1 kişilik mütercim kadrosu 64,246 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4048 ve 4088 nitelik kodlarıyla belirtilmiştir. Bu kodlara göre: Çin Dili ve Edebiyatı, Sinoloji veya Mütercim-Tercümanlık Çince bölümlerinin birinden mezun olmak gerekmektedir. Aynı kadro için son 5 yıl içerisinde KPDS/YDS en az C seviyesinde Çince bilmek gerekmektedir.

KPSS 2018/1 atamalarında Ankara Üniversitesi için açılan 2 kişilik memur kadrosu 65,790 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4596 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü mezunu olmak gerekmektedir.
KPSS 2018/1 atamalarında Ankara iline SGK için açılan 3 kişilik mütercim kadrosu 66,217 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4080 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Mütercim-Tercümanlık Almanca, Mütercim-Tercümanlık Türkçe-Almanca-İngilizce ve Çeviribilim Almanca bölümlerinin birinden mezun olmak gerekmektedir. Aynı kadro için son 5 yıl içerisinde KPDS/YDS en az B seviyesinde Almanca bilmek gerekmektedir.

KPSS 2018/1 atamalarında Batman iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 67,989 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.

KPSS 2019/1 atamalarında Hakkari iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 67,937 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.

KPSS 2019/1 atamalarında Şırnak iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 68,383 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.

Bir diğer şanslı bölümler ise Müzik Öğretmenliği bölümü. Müzik öğretmenliği KPSS puanları genelde 50 ila 55 puan aralığında olmaktadır. 70 puan aralığını neredeyse hiç görmemektedir. 

ÖSYM tarafında bazı kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonları için merkezi yerleştirme işlemleri yıllardır yapılmaktadır. Merkezi yerleştirme işlemlerinde açılan kadro ve pozisyonlar için çeşitli nitelik kodlarına göre atama yapılmaktadır. Kadro ve pozisyonlar için belirlenen nitelik kodlarının büyük bölümü mezun olunması gereken bölümü ifade etmektedir. Örneğin, merkezi yerleştirmelerde bir kadronun yanında 4421 nitelik kodunun yer alıyor olması, bu kadroya iktisat bölümü mezunlarının başvuru yapabileceğini göstermektedir. Mezuniyete göre bölüm şartı koşulan KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde sonuçların açıklanmasıyla birlikte atama taban puanları da belli olmaktadır. Biz de bu puanlar üzerinden en düşük puanla atanan bölümler nelerdir? Sorusunun cevabını yazımız içerisinde vermek istedik. Bakalım hangi bölüm mezunları en düşük KPSS puanıyla atanmaktadır?

KPSS Atama Taban Puanı Ne Demektir?

Bazı kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına merkezi yerleştirme tercih işlemleri bittikten yaklaşık bir hafta sonra sonuçlar açıklanmaktadır. Bu sonuçlara göre belirlenen kadro ve pozisyonların kaldıkları en düşük ve en büyük puanlar açıklanmaktadır. Örneğin, İçişleri Bakanlığının Ankara merkez kadrosuna 5 kişilik açılan memur kadrosu için en büyük puanla yerleşen aday ile en düşük puanla yerleşen adayın puanları açıklanmaktadır. Bu şekilde açıklanan sonuçlara göre en düşük puan, o kadroya ait atama taban puanı ifade etmektedir. Atama taban puanları sayesinde hangi bölüm mezunlarının kaç puanla atanabildikleri ortaya çıkmaktadır.

En Düşük Puanla Atanan Bölümler

Yukarıdaki açıklamalardan sonra kafanızdaki bazı sorular açıklık kazanmaya başlamıştır. KPSS merkezi yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 52 puanla memur oldu, 60 puanla memur oldu gibi haberlerle sıklıkla karşılaşırız. Bu türden haberler, sistemin nasıl çalıştığını tam olarak bilmeyen insanların kafasında yanlış bilgiler oluşmasına sebep olmaktadır. Bu haberlerden dolayı mezun olduğu bölümün atama taban puanı 87'de kalan bir adaya, 60 puanla memur olunuyormuş gibi yanlış ifadeler kullanılabilmektedir. Oysa her bölümün kpss atama taban puanı çok düşük puanda kalmamaktadır. Ekseriyetle çok az sayıda bölümün puanı düşük kalmaktadır. Bu tür haberlerin her atama sonrası yapılıyor olması tamamen daha fazla tıklanma almak içindir. Son yıllarda atama sayılarının yıldan yıla düştüğü merkezi yerleştirmeler için böylesine haberlere halen yer veriliyor olması click bait olmanın ötesine geçmemektedir. Bu konulara değindikten sonra en düşük puanla atanan bölümlerin neler olduğuna bakalım:

  • KPSS 2019/1 atamalarında Hakkari iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 67,937 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.
  • KPSS 2019/1 atamalarında Şırnak iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 68,383 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.
  • KPSS 2019/1 atamalarında Siirt iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 68,512 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.
  • KPSS 2018/2 atamalarında Ankara iline YÖK için açılan 2 kişilik memur kadrosu 55,096 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4108 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Mütercim-Tercümanlık Arapça bölümü mezunu olmak gerekmektedir.
  • KPSS 2018/2 atamalarında İstanbul Üniversitesi için açılan 1 kişilik mühendis kadrosu 62,912 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4820 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü mezunu olmak gerekmektedir.
  • KPSS 2018/2 atamalarında Gençlik ve Spor Bakanlığı için açılan 1 kişilik mütercim kadrosu 64,246 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4048 ve 4088 nitelik kodlarıyla belirtilmiştir. Bu kodlara göre: Çin Dili ve Edebiyatı, Sinoloji veya Mütercim-Tercümanlık Çince bölümlerinin birinden mezun olmak gerekmektedir. Aynı kadro için son 5 yıl içerisinde KPDS/YDS en az C seviyesinde Çince bilmek gerekmektedir.
  • KPSS 2018/1 atamalarında Ankara Üniversitesi için açılan 2 kişilik memur kadrosu 65,790 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4596 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü mezunu olmak gerekmektedir.
  • KPSS 2018/1 atamalarında Ankara iline SGK için açılan 3 kişilik mütercim kadrosu 66,217 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4080 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Mütercim-Tercümanlık Almanca, Mütercim-Tercümanlık Türkçe-Almanca-İngilizce ve Çeviribilim Almanca bölümlerinin birinden mezun olmak gerekmektedir. Aynı kadro için son 5 yıl içerisinde KPDS/YDS en az B seviyesinde Almanca bilmek gerekmektedir.
  • KPSS 2018/1 atamalarında Batman iline DHMİ için açılan 1 kişilik Arff Memuru kadrosu 67,989 puanda kalmıştır. Bu kadro için mezuniyet şartı 4700 nitelik koduyla belirtilmiştir. Bu koda göre: Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Aynı kadro için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekmektedir.
Yorumlar (5)
Abdurrahman 6 ay önce
Kpss siz memur olmak istiyorsan ak partiden dayın varsa olursun bunun cevabı bukadar basit Allah hakkımızı bırakmasın
işsiz 6 ay önce
Allah bunun hesabını soracaktır,onun hesabı büyüktür.
zuwdErhh 4 ay önce
fazlasıyla klasik
ali 6 ay önce
bölüm farkeder
Abdullah baran 1 ay önce
Hocam onlisanstan farkli bir bolum okuyupta arff memuru icin tercih verebilir miyiz ?
Yeni 2020 Sezonu Tesettür Abiye Modelleri
-1°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 08 Nisan 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:51
Öğle 13:07
İkindi 15:49
Akşam 18:13
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü