Göz Kamaştırıcı Dişlerin Sırrı: Diş Beyazlatma

Dişlerde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan lekelenmelerin ve renk değişikliklerinin düzenli fırçalama ile giderilmesi mümkün olmayabilir.

Temiz görünen ve lekesiz dişlere sahip olmak göz alıcı ve estetik açıdan hoş bir gülüşün vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu nedenle diş beyazlatma İstanbul ve diğer illerimizde sık uygulanan tedavi prosedürlerinden biridir. Ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma şeklinde uygulanabilen diş beyazlatma fiyatları birkaç farklı etkene göre belirlenir.

Dişlerin rengi zaman içerisinde; dişlerde renklenmeye neden olma özelliği bulunan yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesine, sigara kullanımına, ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesine ve benzer bazı etkenlere bağlı olarak değişebilir. Meydana çıkan lekelenmenin ve renk değişikliklerinin düzeyine bağlı olarak kişiler rahatça gülümseyemeyecek hale gelebilirler. Dişlerde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan lekelenmelerin ve renk değişikliklerinin düzenli fırçalama ile giderilmesi mümkün değildir. Bu tür sorunlar yaşanması halinde uygulanabilecek tek ve en etkili çözüm diş beyazlatma tedavisi yani bleaching’dir.

Diş renklenmeleri dışsal ve içsel lekeler olmak üzere gruplandırılabilen farklı etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dişin en dış kısmında yer alan mine tabakasının yüzeyini etkileyen ve düzeltilebilir nitelikte olan renklenmelere dışsal renklenme denilir. Kahve, çay, şarap, vişne suyu, sigara gibi ürünlerin kullanılması dişlerde sararmaya neden olan en önemli faktörlerden biridir. Tütün ürünlerinin içerisinde yer alan nikotin ve katran, diş yüzeyinde sarı lekeler oluşmasına neden olur. Bunlara ek olarak diş minesine yapışabilen pigmentlerin fazlaca bulunduğu yiyecekler ve içecekler de dişlerde lekelenmelere yol açabilir. Aynı zamanda asidik içecekler ve yiyecekler de diş minesini aşındırması ve pigmentlerin diş minesine tutunmasına neden olması dolayısıyla diş lekelenmesine neden olan etkenler arasında sıralanabilir.

Kemiğe benzer bir yapısı olan dentin tabakasında ortaya çıkan lekelere ise içsel lekeler denilir. Özellikle henüz diş gelişiminin tamamlanmamış olduğu çocukluk döneminde kullanılan bazı antibiyotiklerin etken maddeleri dişlerde sarı ve kahverengi lekelenmelere sebep olabilir. Diğer yandan yetişkinlik döneminde kullanılan antipsikotikler, antihistaminikler, tansiyon ilaçları ile kemoterapi ve radyasyon tedavisi dişlerde içsel lekelenmelere yol açabilir.

Diş rengi üzerinde içsel ve dışsal lekelenmelerin yanı sıra etkili olan diğer bir unsur genetik faktörlerdir. Ayrıca diş minesi yaş almaya bağlı olarak incelebilir. Buna bağlı olarak dişlerde daha sarı bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu etkenlerin her biri göz önünde bulundurulduğunda, ağız ve diş bakımı çok önemli olsa da dişlerde lekelenmeler ve renk değişikliklerinin önlenmesi için her zaman yeterli olmadığı kolaylıkla söylenebilir. Bu durumda dişlerdeki renklenmelerin giderilmesini sağlayacak etkili sonuçlar alınması için diş beyazlatma tedavilerine başvurulmalıdır.

En Etkili Diş Beyazlatma Yöntemi Hangisi?

Bleaching daha parlak ve etkileyici gülümsemelere sahip olmanın en popüler ve etkili yöntemidir. Bleaching ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilir. Bunların yanı sıra marketlerden ve eczanelerden temin edilen diş beyazlatma ürünleri kullanılarak da parlak ve beyaz dişlere kavuşulabilir. Bununla birlikte her bir diş beyazlatma yönteminin uygulanış şekli ve yöntemlerden elde edilen sonuçlar farklılık gösterebilir. Ofis tipi diş beyazlatma günümüzde kullanılan en etkili beyazlatma yöntemidir. Ofis tipi diş beyazlatma diş hekiminin gerekli görmesi halinde ev tipi diş beyazlatma yöntemi ile kombine edilerek daha etkili sonuçlar alınması sağlanabilir.

Hem ofis tipi diş beyazlatma hem ev tipi diş beyazlatma yönteminde peroksit bazlı ağartma maddelerinin etken madde olduğu diş beyazlatma solüsyonları kullanılır. Ancak her iki yöntemde tercih edilen diş beyazlatma solüsyonlarının içindeki peroksit oranları birbirinden farklıdır. Kullanılan diş beyazlatma solüsyonlarının peroksit oranlarının farklılığı ofis tipi diş beyazlatma yöntemiyle alınan sonuçların daha etkili olmasının en önemli nedenidir. Ev tipi diş beyazlatma yönteminde genellikle %3 ila %20 oranında karbamid ya da hidrojen peroksit içeren diş beyazlatma solüsyonları kullanılırken ofis tipi diş beyazlatma yönteminde bu oranın %15 ila %43 arasında değiştiği diş beyazlatma solüsyonlarının kullanılması tercih edilir.

Ofis tipi diş beyazlatma klinik ortamında diş hekimleri tarafından uygulanan etkili bir prosedürdür. Uygulamaya başlanmadan önce hasta diş muayenesinden geçirilir. Diş taşları temizlenir ve gerekli görülen bir tedavi varsa uygulanır. Kullanılacak olan diş beyazlatma jelinin diş etlerine herhangi bir zarar vermesinin engellenmesi için diş etleri koruyucu maddelerle kaplandıktan sonra diş beyazlatma özelliğine sahip kimyasal ajanlar uygulanır. Özel bir mavi ışık kullanılarak kimyasal ajanlar aktive edilir. Böylece diş renginde 3 ila 4 ton açılma sağlanır. Ayrıca blog bölümünde paylaşılan, dişler nasıl beyazlar gibi içeriklerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi ev ortamında kişinin kendisi tarafından uygulansa da planlama süreci diş hekimine aittir. Ve süreç diş hekiminin kontrolünde gerçekleştirilir. Ev tipi diş beyazlatma uygulanacak hastaların ağız ölçüleri diş hekimi tarafından alınır. Bu ölçülere uygun olarak özel şeffaf plaklar üretilir. Şeffaf plakların içine diş hekiminin verdiği diş beyazlatma jelleri sürülür. Hasta belirtilen gün sayısı boyunca ve her gün belirli saatlerde jelleri sürerek şeffaf plakları takar. Ev tipi diş beyazlatma kişi özelinde planlanana ve uygulama talimatlarının eksiksiz yerine getirilmesi halinde başarılı olan bir prosedürdür.

15 Mar 2022 - 20:05 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler