Bir Şirketi Etkilemek İçin Daha İyi Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

Eğer özgeçmişiniz basit ve sıradan olursa işe girmek isteyen adayın tüm donanımı, zekası geri planda kalabilir.

Şirket ve şirkette çalışmaya aday olan kişi arasındaki ilk etkileşim özgeçmiş yani CV’dir. Eğer özgeçmişteki bilgiler şirketin istediklerini karşılıyorsa mülakata çağrılma olasılığınız artacaktır. Çoğu insanın daha iyi iş aradığı ve 4- 4.5 milyon insanın işsiz olduğu ülkede, kişiyi bu işsiz insanlardan ayıracak olan şey şüphesiz ki özgeçmiştir. Aday kendisini, becerilerini güzel bir şekilde karşı tarafa aktarabilirse işe alınma olasılığı da fazlalaşır.

Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir özgeçmişte aday, işe adapte olabilir mi ya da kendisine verilen işleri yapabilir mi? gibi sorulara yanıt verebilmelidir. Özgeçmiş, başvuru yapılmış bir şirkette ilk olarak İnsan Kaynakları Departmanı’na ulaşır. Bu yüzden özgeçmiş, İnsan Kaynakları Departmanı’nın adayı tanıyabileceği sadelikte ve basitlikte olmalıdır. Diğer taraftan da işin ayrıntılarını bilen departman görevlisine olumlu izlenim sağlayacak teknik bilgiler içermelidir. Standart ve tek düzelikten uzak bir özgeçmiş yazılmalıdır. Ayrıca mutlaka özgeçmiş örnekleri incelemesi yapın.

Şirketlerde işe girebilmek için etkili özgeçmiş yeterlidir. Fakat işe alındıktan sonra da özgeçmişe olan ihtiyaç ortadan kalkmaz. Her çalışanın elinin altında, başvuru yapmak isteyeceği şirkete göre tekrar düzenleyebileceği esnek özgeçmişe sahip olmalıdır.

Yazma Stili

Özgeçmiş romana benzercesine uzunca yazılmamalıdır. Az sözle çok laf ifade edebilecek özgeçmişler oluşturulmalıdır. Karmakarışık cümleler, gereksiz sözcük kullanımı yapmaktan kaçınılmalıdır. Özgeçmiş, basit ama etkili bir dille yazılmalıdır.

Görünüm

İşe girmek isteyen adayın bıraktığı ilk izlenim önem taşır. Çünkü ilk izlenim aynı zamanda son izlenimdir. Özgeçmişin etkili iz bırakması sayesinde işe alınma şansına sahip olunabilir.

Etkili Bir Özgeçmişte Olması Gereken Ana Başlıklar Nelerdir?

  • Temel Bilgiler
  • Eğitim Bilgileri
  • İş Tecrübeleri
  • Katıldığı Eğitim ve Seminerler
  • Yabancı Dil Bilgisi
  • İlgi Alanları

Özgeçmişlerde son moda olarak Amerikan tarzı olan, kişisel özelliklerin az yazılıp ağırlığın tecrübe ve özgeçmişi hazırlayanın yapabildiği işlerin, becerilerin bulunduğu özgeçmiştir. Eski zamanlarda kişinin hobileri, eğer evliyse eşinin yaptığı iş ve çocuk sayısına kadar özgeçmişte belirtiliyordu. Fakat günümüzde daha çok iş tecrübelerine ağırlık verilmekte, aldığı eğitim, eğer ödül aldıysa aldığı ödül, üye olduğu sosyal ya da resmi kuruluşlar, içinde bulunduğu projelere ayrı başlıklar altında özgeçmişinde yer verir.

Temel Bilgiler

Temel bilgiler bölümünde kişinin telefon numarası ve e-postası doğru bir şekilde yazılmalıdır. Detaylı, açık adresini yazmak yerine yalnızca yaşadığı il ve ilçeyi belirtmesi yeterli olur. Özgeçmişte kişinin tam doğum tarihi, doğum yeri, T.C. kimlik numarasının da detaylıca yer alması doğru değildir. Yalnızca doğduğu yılı belirtmesi yeterli olur.

Eğitim Bilgisi

Eğitim bilgisi yazılırken eğitim almaya başladığı ilk zamandan başlamasına gerek yoktur. Eğitim aldığı lise ve üniversiteyi belirtmesi yeterli olacaktır. Bunların dışında aldığı kurs, seminer sertifikaları varsa bunlara da özgeçmişinde yer verebilir.

İş Tecrübeleri

Eski iş tecrübelerini ballandırarak anlatıp bu deneyimlerine üst sırada yer vermesi etkili bir özgeçmiş için uygun olmayacaktır. Daha çok adayın en son yaptığı iş deneyimlerine üst sıralarda yer vermesi etkili bir özgeçmiş için daha sağlıklı olacaktır. Geçmişteki iş deneyimleriyle ilgili bilgi verirken şirketin resmi unvanı değil, şirketin bilinen marka ismi yazılmalıdır. Limited Şirket, Anonim Şirket gibi gereksiz ayrıntılara yer vermemek daha doğrudur. Adayın, önceden çalışmış olduğu şirketin tanımını yaparken paragraf halinde değil de maddeler halinde yazması daha doğru olacaktır.

Yabancı Dil Bilgisi

Günümüzde pek çok şirket en az A1 seviyesinde de olsa yabancı dil şartı arar. Yabancı dil bilgisiyle alakalı bilgiler verirken yabancı dili nerede ve ne zaman öğrendiğini de belirtirse aday için daha iyi olacaktır.

Adayın İlgi Alanları

Adayların ilgi alanları yani hobilere standart bilgilerle doludur. Pek çok aday standart hobileri yüzünden elenebilir. Eğer aday, müzik aleti çalabiliyorsa ya da sanata yönelik hobileri varsa bu alanlardaki hobilerini özgeçmişine eklemeli böylece daha etkili bir özgeçmiş yaratmada fayda sağlayabilir. Müzik dinlemek, maç izlemek, kitap okumak gibi hobilerin özgeçmişe yazılmaması daha doğru olur.

Eğer özgeçmişiniz basit ve sıradan olursa işe girmek isteyen adayın tüm donanımı, zekası geri planda durur. Bu yüzden özgeçmiş, titizlikle yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat edilerek hazırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki özgeçmişiniz sadece İnsan Kaynakları Departmanı tarafından değil ayrıca başvuru yaptığınız bölüm yetkilisi tarafından da incelemeye alınır. Özgeçmişin gayesi hayat öyküsü anlatmak değildir. Gayesi şirketi etkilemektir. Özgeçmiş hiçbir şekilde tutarsızlık içinde olmamalı ve herhangi bir sayı belirttiyseniz abartılı değil, ispatlanabilir, inandırıcı olmalıdır. Karşı tarafın size güven duymasını sağlamalıdır. İnternetten özgeçmiş şablonu kopyala yapıştır yapmakta adayları geri plana iter. Adaylar, özenerek kendi emekleriyle özgeçmişini hazırlamalıdır. Şirketleri etkileyebileceğiniz özgeçmiş örnekleri için https://cvhazirlama.cool/ozgecmis-sablonlari/ adresini inceleyebilirsiniz.

Özgeçmişin Görünümü Nasıl Olmalıdır?

Gereksiz bilgilerden kaçınılmalıdır 1-2 sayfa kadar olması yeterlidir. Times New Roman, Arial gibi yazı karakterleri kullanılmalıdır. 12 veya 14 punto ile yazılmalıdır. Bölüm Başlıkları koyu renk ile yazılmalıdır. Eğik çizgi, altı çizili yazılar kullanılmamalıdır.

10 Mar 2022 - 17:48 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )