Borçtan Dolayı Kesilen Doğalgaz Ve Elektrik İçin TBMM Adım Attı! Faturalardan Dolayı Kesinti olmayacak..

Borçtan Dolayı Kesilen Doğalgaz Ve Elektrik İçin TBMM Adım Attı! Faturalardan Dolayı Kesinti olmayacak..

Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonuna çok önemli bir kanun teklifi geldi. Bu kanun teklifinde doğalgaz ve elektrik faturasını ödeyemeyenlerin elektrik ve doğalgazının kesilmemesi amaçlanıyor. Bu konu hakkındaki kanun teklifinin başlığı “Elektrik ve Doğalgazın Borç Nedeniyle Kesilmesinin Yasaklanması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” şeklinde paylaşıldı. Ayrıca kanun teklifinin özeti ise “Teklif ile, gerçek ve tüzel kişilerin elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerini ödememeleri durumunda, kendilerine sunulan elektrik ve doğal gaz hizmetinin durdurulmaması amaçlanmaktadır.” şeklinde paylaşıldı.

Söz konusu teklifine ilişkin genel gerekçe paylaşılırken ardından kanun teklifi maddeler halinde düzenlendi. Bu doğrultuda genel gerekçenin yanı sıra kanun teklifinin maddeler halindeki metni şöyle oldu:

KANUN TEKLİFİNİN DETAYLARI

Madde 1- 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17’inci maddesinin 4’üncü fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan “söz konusu hizmetin durdurulabilmesini de içeren usul ve esaslar” ifadesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bir gerçek veya tüzel kişinin tabi olduğu tarifede öngörülen ödemelerden herhangi birini yapmaması halinde söz konusu hizmetin durdurulabilmesini içermemek şartıyla ilgili usul ve esaslar kurum tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir”

Madde 2- 4646satılı Doğlagaz Piyasası Kanununun 11’inci maddesinin 4’üncü fıkrasının ikinci paragrafında yer alan “söz konusu hizmetin durdurulmasını da içeren usul ve esaslar” ifadesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:


“Bir gerçek veya tüzel kişinin tabi olduğu tarifede öngörülen ödemelerden herhangi birini yapmaması halinde söz konusu hizmetin durdurulabilmesini içermemek şartıyla ilgili usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir”

Madde 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ

Konu ile ilgili olarak kanun teklifine ilişkin genel gerekçe ise şöyle oldu:

GENEL GEREKÇE
Bu yılın ilk dakikalannda yapılan fahiş zamlarla, elektrik ve dogalgaz faturaları yurttaşlanmız için ödenmesi imkansız hale geldi. Milyonlarca yurttaşımız elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemiyor!
Geçtigimiz yıllarda, borçlarını Odeyemedigi için milyonlarca yurttaşımızın elektrik ve dogalgazı kesildi. Son zamlarla, bu sorunun katlanarak artacağı aşikardır. Faturalarını ödeyemeyen, bu nedenle elektrik ve doğalgaz' kesilen hanelerin ve esnafin sayısı son zamlarla kitlesel bir hal alacaktır. Bu sonuda ilgili yasal düzenleme ihtiyacı son derece elzemdir
Elektrik ve doğalgaz temel ihtiyaç ve temel haktır. Fahiş elektrik ve dogalgaz faturaları altında ezilen yurttaşlanmızın, borç gerekçesiyle elektrik ve dogalgazdan mahrum bırakılması kabul edilemez..

08 Mar 2022 - 16:48 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler