TCDD 180 Tren Teşkil İşçisi Alımında başvuru ekranı açıldı! Tren Teşkil İşçisi Ne Demektir?

TCDD tarafından yayımlanan duyuruda kurum bünyesinde istihdam edilmek üzere toplam 180 Tren Teşkil işçisi alımı yapılacağı kamuoyu ile paylaşıldı.

TCDD 180 Tren Teşkil İşçisi Alımında başvuru ekranı açıldı! Tren Teşkil İşçisi Ne Demektir?
TCDD 180 Tren Teşkil İşçisi Alımında başvuru ekranı açıldı! Tren Teşkil İşçisi Ne Demektir?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

TCDD tren tekmil işçisi alımı ilanında adaylardan istenen ön koşul ise Ön lisans mezunu olmaları ve 2020 KPSS'den en az 60 puan alınması şartı olarak göze çarpmaktadır. Unvana göre mezuniyet şartının da istendiği alımda kadro dağılımına da yer verildi. İŞKUR üzerinden online olarak yapılacak başvurularda başvuru ekranı ve diğer detaylara haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

TCDD Tren Teşkil İşçisi Alımı Başvuru Ekranı

TCDD tren teşkil işçisi alımında başvurular 7 Mart tarihinde başlayıp 11 Mart 2022 tarihinde sona erecektir. Alımlarda kadro dağılımı ise şu şekilde;

TREN TEŞKİL İŞÇİSİ NE İŞ YAPAR, MAAŞI NE KADAR?

Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, işle ilgili emniyet tedbirleri alma, tren dizisi teşkil etme, trenin istasyona giriş ve çıkışını sağlama vb. işlemleri yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiye tren teşkil memuru (makasçı) adı veriliyor.

Tren teşkil işçisi 2021 yılında 4 bin 750 TL maaş alıyordu. Bu ücrete mesai ücreti, aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler eklenerek maaşları 5 bin 250 TL'yi bulabiliyordu. Tren teşkil işçisinin 2022 yılına ait güncel maaş bilgisi ise bilinmiyor.

 • Başvuru Ekranı; https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx 

  Başvuru aşaması için yukarıda bulunan linke tıkladıktan sonra açılan ekranda aşağıdaki görselde görüldüğü gibi TCDD yazdığınız takdirde ilanlara başvuru yapabilirsiniz.


  1-Başvuru yapacak adayların, başvuru yapmadan önce çalışacağı işyerini görmesi kendi açısından faydalı olacaktır.
 • 2-Başvuru yapacak adaylar, ilan edilen işgücü taleplerinden sadece birine müracaat edebilecektir.
 • 3- TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünün işyerleri tehlikeli ve çok tehlikeli işyeri kapsamında olması ve işin niteliği gereği ilan edilen işgücü talebine sadece erkek adaylar başvuru yapabilecektir.
 • 4- İlan tarihi itibariyle adayların 31 yaşından gün almamış olması şarttır.
 • 5- İşgücü talebine ilan edilen ön lisans programından mezun olan adaylar başvurabilecektir.
 • 6- İlan edilen işgücü talebine başvuru yapıp nihai listede bulunan adaylar istenilen belgeleri; TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığında TCDD web sitesi (http://www.tcdd.gov.tr/) duyurular bölümünde ilan edilecek tarihler arasında şahsen veya postayla teslim edeceklerdir. Teslim edilen evraklar kontrol edilecektir.

Eksik evrakla başvuran veya ilanda belirtilen şartları taşımayan adaylar hakkında tutanak düzenlenerek, başvurusunun kabul edilmediği İŞKUR’a bildirilecektir.

İstenilen belgeler;

 • -Nüfus cüzdanı aslı evrak tesliminde gösterilecektir,
 • -TC Kimlik numarasının yazılı olduğu adli sicil kaydı belgesi (Cumhuriyet Savcılığından veya e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr. adresinden) alınacaktır. Adli sicil kaydı bulunanlar, adli sicil kaydında geçen kararlarla ilgili mahkeme kararlarını getirecektir.
 • -Öğrenim belgesi fotokopisi (Öğrenim belgesinde alanı/dalı belirtilmiş olacaktır.) veya E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr. adresinden alınan barkodlu Mezun Belgesi
 • -Askerlik durum belgesi (Getirecekleri belgede terhis, tecil, bedelli veya muaf olduğunu belirtilecektir.),
 • - E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr. adresinden alınan Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi 
 • - KPSS Sonuç Belgesi (26.11.2020 açıklama tarihli),
 • - TCDD web sitesi (http://www.tcdd.gov.tr) duyurular bölümünde yayımlanan İş Talep Bilgi Formu mavi tükenmez kalemle doldurulup imzalanmış olarak teslim edilecektir.

7- İşgücü talebi ile ilgili tüm duyurular (aranan şartlar, evrak teslim tarihi/yeri, sözlü sınav tarihi/yeri, sözlü sınav sonucu) TCDD web sitesi (http://www.tcdd.gov.tr/) duyurular bölümünde yayımlanacaktır.

8- Sınav kurulu üyelerince adayların sözlü sınavında; özgüvenleri 10 puan, yazılı iletişimleri 10 puan, sözlü iletişimleri 10 puan, gözlem-stres-problem çözme konularındaki yetenekleri 10 puan ve uygulama alanında 10 puan olmak üzere beceri alanında 50 puan üzerinden,

Mezun oldukları okul bölümüyle ilgili mesleki terim 1 soru 10 puan üzerinden, mesleki yapı malzemesi 1 soru 10 puan üzerinden ve teknik konulardan 2 soru 15 şer puan üzerinden mesleki alanda 50 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

Yapılan değerlendirme sonucunda sınav kurulu üyelerinin vermiş olduğu puan ortalamasının %50'si, KPSS puanının %50'si alınarak başarı puanı ve sıralaması belirlenecektir.

 Başarı puanı en yüksek adaydan başlanmak suretiyle talep edilen işçi sayısı kadar asıl ve aynı sayıda yedek aday belirlenecektir.

9- Sözlü sınav sonucunda tren teşkil işçisi olarak işe başlatılacak adaylardan;

-Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvardan/hastaneden alınacak uyuşturucu ve uyarıcı madde testi raporu istenecektir.

Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Yönetmeliği A Grubu Sağlık Şartlarına Göre; Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Personeline Sağlık Kurul Raporu Düzenlemeye Yetkili TCDD web sitesinde (http://www.tcdd.gov.tr) yayımlanan hastanelerin herhangi birinden 8 hekim imzasının (8 branş; göz, kulak burun boğaz, dahiliye, nöroloji, genel cerrahi, psikiyatri, kardiyoloji, ortopedi ve travmatoloji) bulunduğu Sağlık Kurulu Raporu istenecektir.

Sağlık Kurulu Raporunda Bulunması Gereken Hususlar;

Göz Görme Kuvvetleri sağ-sol göz ayrı ayrı belirtilmiş,
Renk Muayenesi (İshihara) testi yapılmış,
İşitme muayenesi yapılmış (Odyometrik incelemede 500, 1000, 2000 frekanslarının saf ses ortalaması 0-35 dB olmalıdır.) ve odyometri grafiğinde belirtilmiş olmalıdır.
Adayların “A grubu emniyet kritik görevlerde çalışır” ibaresi bulunmayan sağlık kurulu raporu ile görme/işitme muayeneleri hakkında değerlendirme sonuçları bulunmayan sağlık kurulu raporlarının değerlendirmesi yapılmayacaktır.

-TCDD Sağlık ve Psikoteknik Yönergesi gereğince; grup tespiti ve psikoteknik değerlendirmesi yapılacak adayların almış oldukları sağlık kurulu raporu grup belirleyicileri tarafından değerlendirilecektir.

Grubu uygun olan adaylar, psikoteknik değerlendirmesine gönderilecektir. Grubu uygun olmayan adayların işe başlama işlemleri sonlandırılarak, varsa yedek aday çağrılacaktır.  Psikoteknik değerlendirme sonucunda yeterli görülen adayın ataması yapılacaktır. Yetersiz görülen aday en az 30 gün sonra ikinci kez psikoteknik değerlendirmeye gönderilecektir. İkinci kez yetersiz görülen adayın işe başlama işlemleri sonlandırılarak, varsa yedek aday çağrılacaktır.

 • 10-İşe başlatılacak Tren Teşkil İşçileri 4857 sayılı İş Kanununa tabii olarak görev yapacaktır.
 • 11-İşe başlayan Tren Teşkil İşçilerinin deneme süresi 4 ay olup, deneme süresi içerisinde başarısız olanların iş sözleşmesi fesh edilecektir.
 • 12-İşe başlayan Tren Teşkil İşçileri en az 5 yıl çalışacak, bu süre içerisinde nakil isteyemeyecektir. 5 yılını dolduranlar tren teşkil işçiliği kadrosu bulunan işyerlerine nakil talebinde bulunabilecektir.
 • 13- İşe başlayan Tren Teşkil İşçileri vardiyalı olarak 24 saat esasına göre gece gündüz çalıştırılabilecektir.
 • 14- Tren Teşkil İşçisi olarak işe başlayıp, 7 yıl içerisinde iş sözleşmesi 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre feshedilenler ile istifa suretiyle ayrılanlardan; görmüş oldukları eğitim, kurs, staj vb. eğitim programları süresince aldıkları ücret ile eğitim programına ait maliyetin güncel olarak hesap edilerek tutarının ½ si tazminat olarak geri alınacaktır.

Başvuru Kılavuzu için TIKLAYINIZ.PDF

07 Mar 2022 - 14:20 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?